Domů     Tunisko není jen moře
Tunisko není jen moře

Zatímco sever země s hlavním městem je převážně hornatý, na jihu vás spíše čeká plochá kamenitá krajina, která se nakonec mění v Saharu, největší poušť světa. Narazíte tu na prastaré tradice i historická místa s kamennými svědky minulosti.

Tunisko je bezesporu ideálním místem pro každého, kdo chce strávit dovolenou u moře. Kdo by neznal kupříkladu Monastir lákající plážemi se světlým pískem anebo ostrov Djerba, který zmiňoval už Homér v eposu Odyssea?

Možná ale chcete zemi poznat i z jiné stránky než z katalogu cestovních kanceláří…

Tunis

Hlavní město Tuniska uchvátí kontrastem tradiční výstavby s moderními i architektonickými skvosty z koloniální doby ve stylu art nouveau a art deco.

Při procházkách centrem lákají pohostinností lidové kavárny, ale i módní butiky a parky lemované stromořadími z palem a fíkovníků. Určitě se zastavte také v katedrále vybudované v byzantsko-maurském stylu, která je stále využívaná.

Obytné čtvrti metropole se nacházejí hlavně v severní části a směřují k parku Belveder. Na zalesněných svazích parku se rozprostírá zoologická zahrada, kterou na počátku šedesátých let navrhli němečtí architekti.

Na tuniském tržišti seženete snad všechno – od zlata, sošek, látek, koření až po keramiku. Velmi kvalitní bývají výrobky z kůže.
Na tuniském tržišti seženete snad všechno – od zlata, sošek, látek, koření až po keramiku. Velmi kvalitní bývají výrobky z kůže.

Dýchne na vás Orient

Kolem kopce, na kterém stojí citadela s mešitou Kasbah pocházející z 8. století, se rozkládá historická část medina, která byla původně obklopena zdmi.

Je to oblast plná úzkých ulic, tradičních tržišť (souků) a starobylých domů s bílými fasádami a modrým kováním, klenutými průchody a kopulemi se zelenými střešními taškami… Však je také zdejší medina a více než 700 památkami zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. Trhy se každodenně hemží zákazníky domácími i z řad turistů, protože se tu dají sehnat rozmanité tradiční výrobky.

Kontrast s poklidnými sousedními uličkami je tu obrovský. Milovníci historie mohou navštívit i archeologické naleziště v Oudhna, což je jen 25 km od města. Můžete se tam vydat taxíkem, které jsou zde poměrně levné.

Kartágo a Sidi bou Saïd

Kartaginské pobřeží, pojmenované po jednom z nejmocnějších antických měst ve Středomoří, vám odkryje úchvatná panoramata. Určitě tu navštivte Antoniovy lázně, římské vily, divadlo a chrám svatého Cypriána.

Zavítat můžete i do vesničky Sidi Bou Saïd s bílými a modrými domy, které se tisknou ke svahu kopce a směřují k moři. Někomu možná budou připadat známé – jakpak by ne, když se právě tady natáčely scény do filmu Angelika a sultán!

V uličkách vesničky Sidi Bou Saïd vedli Angeliku, hraběnku de Peyrac, na tržiště s otroky...
V uličkách vesničky Sidi Bou Saïd vedli Angeliku, hraběnku de Peyrac, na tržiště s otroky…

Středověk na dosah ruky

Třetí největší město Tuniska Sousse sice láká hlavně nejoblíbenější tuniskou přímořskou destinací, ale pyšní se i nádhernou starobylou částí. Určitě zavítejte do zdejší mediny, kde můžete smlouvat a pořídit si zajímavý suvenýr.

Památkám z vrcholného středověku vévodí vysoká silueta věže Khalef, velká mešita a pevnost Ribát, která je určená pro náboženské rozjímání. U přístavu Port El Kantaoui bylo pro letní hosty postaveno turistické město v andaluském rázu.

Vy a gladiátor

Vydáte-li se ze Sousse na jihovýchod, dostanete se do malého městečka El-Jem se senzačním velikým římským koloseem – amfiteátrem. Je známé také tím, že se tu natáčely scény k filmu Gladiátor.

Vypravíte-li se ze Sousse naopak západně, pravděpodobně dojedete do Kairouanu, kde objevíte skrytou krásu starobylého města. Mimochodem, víte, že je po Mekce, Medíně a Jerusalému čtvrtým svatým městem islámu? Zajděte sem třeba do mauzolea Sidi Sahbi zdobeného keramikou.

Po stopách Star Wars

Bylo by hříchem nezmínit Džerbu, jež je největším ostrovem severní Afriky. Z pevniny se sem dostanete trajektem nebo po nasypané hrázi. Filmoví fanoušci tady navíc vyhledávají místa, kde režisér George Lucas natáčel exteriéry pro Hvězdné války.

Na východním výběžku ostrova leží tématický park Explore Djerba, který je složen ze tří částí – muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských.

A až se nabažíte krokodýlů, nezapomeňte si zajet do vesnice Erriadh, abyste si prohlédli Ghribu, jednu z nejstarších synagog na světě, a třeba i muzeum street artu Djerbahood, což je udivující propojení tradiční architektury s graffiti. Zajímavou stavbou je rozhodně španělská pevnost Borj el Kebir z 15. století.

Staré město Tunisu má věhlasnou mešitu Zaytouna. V blízkosti je Palác Bardo, v němž je archeologické muzeum se sbírkou římských mozaik.
Staré město Tunisu má věhlasnou mešitu Zaytouna. V blízkosti je Palác Bardo, v němž je archeologické muzeum se sbírkou římských mozaik.

Co ještě stojí za vidění?

Na poloostrově Cap Bon vás turističtí průvodci nejspíše budou lákat do Kerkouane, který patříval mezi nejvýznamnější punská města. Během první punské války byl zničen Římany a dnes je tak spíše archeologickým nalezištěm.

Dochoval se tu ale Velký chrám, několik paláců a kanalizační systém. A vy se můžete pokochat třeba nad pozůstatky podlahových mozaik a části zařízení domů.

Historici tvrdí, že jsou ukázkou fénického urbanismu – z pozůstatků lze totiž usuzovat na vysokou úroveň bydlení tehdejších obyvatel.

Skalní město

Suverénně nejnavštěvovanější berberskou vesnicí je Chenini. Pohled na ni je fascinující, jelikož jednotlivé domy jsou vytesané do horské skály. Většina z nich už zeje prázdnotou, avšak někteří Berbeři v nich žijí dodnes.

A za malinký bakšiš vás rádi pozvou do svého kamenného příbytku a zblízka vám ukážou, jak se jim v místnostech bez přívodu vody a plynu žije.

Skalní domy v Chenini se už rozpadají, avšak někteří Berbeři vám rádi ukážou, jak se ve skalách bydlí.
Skalní domy v Chenini se už rozpadají, avšak někteří Berbeři vám rádi ukážou, jak se ve skalách bydlí.

Národní park Ichkeul

Ale nechme historii stranou, možná budete chtít strávit pár chvil v tichosti přírody. Zajeďte si za ní do národního parku rozkládajícího se mezi dvěma jezery – sladkovodním Ichkeulským a slaným Bizertským.

V parku objevíte mokřady a bažiny, samotné jezero je rájem ryb, vodního ptactva a zvláštních druhů velkých savců, například buvolů.

„Bránu“ do pouště

Pokud chcete vidět Saharu, vydejte se do města Douz. Odtud máte jen co by kamenem dohodil do nekonečného světa bílé pouště. Projížďka s průvodcem na velbloudu vás sice přijde na deset eur, ale stojí za to.

Navíc je tu rozprostřena Chott El-Jerid, největší solná pláň o rozloze 7000 km². Mezi krystaly soli a blyštícím povrchem prý dokonce můžete spatřit fatu morganu…

Panoráma historického města Sousse si zachovalo medinu a další památky z vrcholného středověku.
Panoráma historického města Sousse si zachovalo medinu a další památky z vrcholného středověku.

Tip:

Po památkách se můžete pohybovat vypůjčeným autem. Půjčovny (Avis, Hertz a Europcar) jsou v každém větším turistickém centru a zahrnují potřebné pojistné krytí a neomezené kilometrovné. Obecně se ceny pohybují od 40 do 80 tuniských dinárů na den.

V parku Explore Djerba žije zhruba 650 krokodýlů nilských, někteří dorůstají délky přes čtyři metry.
V parku Explore Djerba žije zhruba 650 krokodýlů nilských, někteří dorůstají délky přes čtyři metry.

Když vás přepadne hlad a žízeň

V tuniské kuchyni je patrný vliv arabský vliv – servíruje se tu skopové, jehněčí, kozí a drůbeží maso. Místní kuchyně je ovlivněna i národní kuchyní Turecka a Středomoří. Typickým jídlem je kuskus na mnoho způsobů.

Připravuje se ve speciálním hrnci a podává se se zeleninou, masem či rybou. Přestože muslimové alkohol nepijí, Tunisko produkuje velmi kvalitní vína, specifické likéry a pálenky.

Známý je například datlový likér Thibarine, který se podává na závěr jídla anebo pálenka z fíků Boukhu.

Pamatujte na:

* Islám je v Tunisku nejčastěji vyznávaným náboženstvím a proto do jejich mešit vstupujte se zahalenými rameny. Také není vhodné si s partnerem projevovat přílišnou náklonnost na veřejnosti.

* Pro cestu potřebujete pas, jehož platnost musí o 3 měsíce přesahovat plánovaný pobyt. Vízum mít nemusíte, ale při vstupu do země vyplníte registrační kartu, jejíž druhá část se odevzdává při odjezdu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Ztracen v Indickém oceánu je Mauritius jen zdánlivě. Milovníci exotické turistiky ho znají jako jeden ze ztracených rájů. Britové mu udělili nezávislost v roce 1968 a od té doby jde o nejbohatší a nejkrásnější stát Afriky. Pojďte se s námi zasnít a vydat se na cestu na exotické ostrovy. Altánek pro příjemné stylové posezení v Pampl
Metropole Bavorska není jen o dobrém pivu a fotbalu, je to i město památek, zajímavých zákoutí a muzeí. Zajeďte si jej prohlédnout. Kdo jej zná, tak jej ani nepřekvapí, že se opakovaně umísťuje v první desítce měst, kde se nejlépe žije, a to nejen milovníkům dobrého jídla a piva. Velkou devizou města je i jeho umístění, protože Mnichované to „mají všude blízko“. Do Alp za lyžováním půl hodiny aut
Někdy je dobré se zasnít nad krásnými obrázky z oázy a přírodních rezervací. Vždyť tady se natáčela slavná Angelika. Tak račte vstoupit do ráje... Seychelská republika se rozkládá na 115 malých ostrovech. Největším z nich je Mahé s hlavním městem Victorií. Město s úžasnou atmosférou a trhem Sir Selwyn clare. Ale i katedrálou Cathedral of the Immaculate, hinduistickým chrámem Aru Mihu Navasakthi
Ve většině z nich se psala historie národů, staly se kolébkou kultur a vědění. Do dnes lákají miliony návštěvníků, kteří bloumají jejich ulicemi s touhou zažít onu pověstnou a tolik specifickou atmosféru, jíž se každá metropole vyznačuje. Nejsou typickou metropolí, která by lákala na nejkrásnější uličky, na vyhlášená divadla s atraktivními představeními, na nákupy či nezaměnitelnou architekturu.
Delfy kdysi fungovaly jako náboženské a politické centrum starověkého Řecka. Jako jakési hlavní město sjednocovaly stovky nezávislých městských států, které tvořily řecký svět. Byly místem, kde nalezli společnou řeč i tací, již mezi sebou vedli dlouhé a komplikované spory. Do Delf, ležících ve Fókidě asi 150 kilometrů severozápadně od Athén, oblasti ve středním Řecku, se sjížděli z nejrůznějších
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zlatý Strom: Bar, který neznáte
iluxus.cz
Zlatý Strom: Bar, který neznáte
V samém srdci Prahy hned u Karlova mostu, v místě, kde se historie setkává s moderním životem, se právě otevřel v nové podobě Zlatý Strom Bar, který slibuje redefinovat pojem pražského nočního života.
Mám chuť na něco sladkého…
panidomu.cz
Mám chuť na něco sladkého…
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
S novými sousedy nám doma začalo peklo na zemi
skutecnepribehy.cz
S novými sousedy nám doma začalo peklo na zemi
Byli jsme tak poklidný dům! Ten se ale stal během chvíle válečnou zónou. Lidé, kteří se sem nastěhovali, dělají jen samé problémy a naschvály. Do toho činžovního domu na moc hezkém místě jsme se nastěhovali jako mladí manželé, vychovali v něm děti a těšili se, že ve svém bytě také v klidu dožijeme. Dům byl plný skvělých lidí. Se
Když houby mění mouchy v zombie
21stoleti.cz
Když houby mění mouchy v zombie
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilaterali
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
epochalnisvet.cz
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna.
Řídila chod světa delfská věštírna?
enigmaplus.cz
Řídila chod světa delfská věštírna?
Věštkyním v čele s Pýthií prý pomáhá předvídat budoucnost řecký bůh Apollon. Do jeho chrámu poblíž Delf si jezdí pro radu panovníci i prostí lidé téměř tisíc let. Ve většině případů ale dávají věštby
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Shakira je znovu zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Shakira je znovu zamilovaná?
Půvabná zpěvačka Shakira (47) byla nedávno spatřena, jak v Miami večeří s neznámým mužem. Seděli u stolu, který byl jen trochu osvětlený, nejspíš chtěli oba na schůzce atmosféru jisté intimity. Zvída
Slepota ochromila Lucemburka na vrcholu sil
historyplus.cz
Slepota ochromila Lucemburka na vrcholu sil
Jan Lucemburský se zrovna vrací z křížové výpravy proti pohanským Litevcům. Nadšením nehýří. Výsledky tažení jsou mizivé, navíc cítí, že se mu povážlivě zhoršuje zrak. Od dětství neměl tento smysl nejlepší, ale teď už to začíná být vážně problém. Podle některých pramenů Jan Lucemburský (1296–1346) od dětství viděl špatně na dálku, podle jiných snad šilhal.
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
epochaplus.cz
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských