Řím podle pověsti založili bratři Romulus a Remus, které odkojila vlčice. Ať se kouknete kam chcete, všude kráčela historie.
Vládlo se odtud světu, zrodil se tu právní systém, pocházeli odsud géniové, umělci, tyrani. Pojďte s námi vyrazit na výlet za památkami.
Ale velikost tu sídlí stále, to si uvědomíte hned u ohromné arény Kolosea na Piazza Colosseo, kde je i stanice metra – Colosseo. Je staré bez šedesáti roků dva tisíce let a vešlo se do něho 50 tisíc diváků!
Hned vedle najdete Konstantinův vítězný oblouk, postavený tímto císařem roku 312 na počest vítězství nad konkurentem Maxentiem.
Celý okolní prostor je obklopen antickými ruinami, zasazenými do parkové úpravy, zajímavé je hlavně Palatinum, kde stávaly domy bohatých Římanů, obklopujících kdysi císařský palác, a Forum Romanum, kdysi hlavní římské náměstí.
Je krásné i po patnácti staletí, přesto, že z něho zbyly jen typické sloupy.
Klidně jeďte metrem
To všechno je sice blízko sebe, ale v letním vedru to dá zabrat! Další zastávkou pro vás může být Piazza Venezia, jejíž jednu stranu tvoří památní krále Viktora Emanuela II. a za ním Altare della Patria, Muzeum vlasti.
Budova, která s ním svírá pravý úhel, Benátský palác, bude povědomá milovníkům dokumentů: ano, z tohoto balkónu řečnil Benito Mussolini!
Dál už má Řím spíš barokní a renesanční podobu. Cestou k barokním Španělským schodům na Piazza di Spagna nesmíte minout slavnou fontánu Di Trevi, známou z filmu Sladký život.
Po zmíněných schodech pak musíte vystoupat až ke kostelu Nejsvětější trojice – je odtud dle mínění mnohých nejkrásnější výhled na Řím.
Svatý otec nevykoukne
Nejstarší dochovaná stavba v Římě, antický Pantheon z roku 27 na Via Rondello je tak trochu schovaný v městské zástavbě. Podle pověsti odsud zakladatel Romulus vstoupil na nebesa.
Zbývá přejít Tiberu, nejlépe po středověkém Ponte Sant´angelo a uvidíme před sebou Andělský hrad, kdysi sídlo papežů.
Dáme-li se vlevo po Via della Conziliazione, máme správný směr do Vatikánu, církevního státu na 44 hektarech. Rozevře se před námi slavné Svatopetrské náměstí proslulé monumentálním sloupovím a 140 sochami svatých.
V centru toho všeho bazilika svatého Petra s přilehlým Apoštolským palácem, sídlem papeže. Bývá tu živo a na vstupenky je dlooouhatánská fronta.
Slavné Římanky
Slavných Římanů znají dějiny přehršel, vojevůdci, umělci, panovníci… ale byly nějaké slavné Římanky? Samozřejmě. Už ve starověku to většinou s poraženým politikem odnesly i jejich manželky, ale Messalina, manželka císaře Claudia, si zavařila sama: byla prostopášná a kula pikle, takže ji manžel nechal propíchnout.
Z Říma byla spousta světic, které zemřely mučednickou smrtí: svatá Sabina, Cecílie, Františka, Pavla… Papežka Jana, žena, která předstírala, že je muž a dosáhla až na papežský stolec. Podvod byl odhalen, když porodila během procesí na římské ulici.
Krásná Lucrezia Borgia, dcera papeže Alexandra VI., byla prý travičkou, ale historikům se to moc nezdá.
Jméno Artemisia Gentileschi možná slyšíte prvně, ale byla to jediná žena-malířka, která dosáhla kvalit Caravaggia či Tiziana. Další dvě Římanky jsou ryze současné a údajně se nemají rády:
herečky Sophia Loren a Lollobrigida pocházejí obě z Říma a považovaly se vždy za konkurentky..