Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků.
A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme.
Zámek ve Vilémovicích na Havlíčkobrodsku nedaleko Ledče nad Sázavou dostal v polovině 18. století barokní podobu, ale když o téměř století později vyhořel, rozhodli se noví majitelé vtisknout mu klasicistní tvář.
My v současnosti můžeme obdivovat jeho krásu naplno, protože po roce 1992, už v soukromých rukou, prošel celkovou rekonstrukcí. Dnes ale navštívíme místo, které se nachází v těsném sousedství této zajímavé stavby.
Úcta před starým stromem
Všechno špatně může být i pro něco dobré. Požár v roce 1825 zničil zbytky původního panského dvora, a tak na místě stržených ruin mohla začít růst rozšířená zámecká zahrada.
A v té už v tu chvíli dávno stál tis, který je nejstarším stromem České republiky a nejstarším tisem ve střední Evropě. Téměř dvanáctimetrový velikán v zadní části zámeckého parku má obvod kmene 350 centimetrů a šířku překvapivě pravidelné koruny 13 metrů.
Legenda praví, že památný tis stál ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou, už když se ve zdejším kraji na počátku 12. století rozhodli usadit premonstráti.
Nedaleko založili klášter a na zdejších pozemcích hodlali hospodařit, a tak potřebovali porazit mnoho stromů. Jeden se ale zničit neodvážili. Tis ve Vilémovicích už byl tenkrát hodně starý a pověrčiví mniši jedovatý strom považovali za symbol smrti.
Sláva překračuje i hranice
O tak významnou památku je samozřejmě třeba se také starat. Během horkého léta je v blízkosti připraven tisícilitrový barel, z něhož se voda vsakuje ke kořenům, aby tis netrpěl suchem. Majitelé zámku také dbají na hnojivo a postřik proti škůdcům.
Vilémovický tis byl v roce 1989 vyhlášen památným stromem a láká do Vilémovic mnoho turistů. O zdejším tisu se ví dokonce i v zahraničí, odkud do obce přijíždějí i zájezdy.
Památka, která pořád roste
I po všech letech, kdy tis v zámecké zahradě stojí, se mu daří dobře a stále roste. Dokládá to třeba tabulka „strom chráněný státem“, kterou před lety připevnili na kmen. Dnes už je zčásti zarostlá v kůře.
Věk stromu je samozřejmě obtížné stanovit, ale odborné expertízy hovoří o 1500 až 2000 letech. Přesné stáří by bylo možné určit navrtáním stromu, taková invazivní metoda by mu ale ublížila.
A tak se skutečné stáří Vilémovického tisu dozvíme až po jeho zániku, kdy naši potomci spočítají letokruhy na pařezu. Ale doufejme, že to bude ještě hodně dlouho trvat…
Co nesmíte minout? Klášter Želiv: Poznejte Santiniho na vlastní oči
Od Vilémovic není daleko jedna z nejvýznamnějších památek na našem území – Želivský klášter, v němž sídlí premonstráti už od roku 1149. Turisté při pořádaných prohlídkách mohou navštívit klášterní konvent s přilehlým kostelem Narození Panny Marie, který po požáru na počátku 18. století přestavěl významný architekt Jan Blažej Santini.
Specialitou kláštera jsou zábavné hrané kostýmované prohlídky s názvem Santiniho zázrak, které jsou vlastně divadelním představením. Pořádají se také exkurze do klášterního pivovaru, ve starobylém křídle kláštera je k dispozici i ubytování.