Zaparkujeme ideálně na parkovišti přímo na Karlově náměstí, odkud je to jen malý kousek k některým cenným památkám zapsaným na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Provede nás po nich naučná stezka Po stopách opatů a rabínů, která nám poodhalí něco ze života obou náboženských komunit a seznámí nás s nejzajímavějšími místy a jejich historií. Brožuru k ní lze dostat v každém třebíčském infocentru.
Na stezce můžeme vidět například Zadní synagogu, která nabízí expozici židovské kultury a model židovské čtvrti k roku 1850, dům Seligmanna Bauera, který autenticky zobrazuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období s expozicí košer řeznictví, nebo baziliku sv.
Prokopa řazenou ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu. Dalšími neméně zajímavými objekty jsou Přední synagoga, dům rabína, chudobinec, radnice, bazilika sv. Prokopa, tajemný židovský hřbitov a mnoho dalších.
Galerie a muzea
Pro zájemce o expozice nabízí město hned několik možností. V první řadě je to Galerie FRANTA. Jde o světový unikát, který představuje expozici darovaného díla od třebíčského rodáka Františka Mertla.
Autora celoevropského významu, který částí své tvorby přesáhl i evropské hranice. Galerie obsahuje průřez umělcovou tvorbou za více než padesát let a najdeme ji na Karlově náměstí.
Velmi zajímavé expozice nabízí také Muzeum Vysočiny Třebíč, které zahrnuje čtyři stálé expozice (mineralogická, klášterní, zámecká a muzejní). Všechny obsahují nejen zajímavé exponáty, ale také interaktivní prvky, které vzdělávají zábavnou formou.
V opraveném zámeckém křídle pak najdeme interaktivní expozici s názvem „Cesty časem“. Výstava nabízí poznání třebíčské historie a řemesel a je doplněna interaktivními exponáty, na kterých si mohou návštěvníci sami vyzkoušet práci starých mistrů. Zaměřená je především na děti a mládež.
Za krásnými rozhledy
Pokud se chceme pokochat krásným výhledem, vydáme se autem asi osm kilometrů za město, kde se nachází rozhledna na Pekelném kopci. Měří 26,5 metru a je postavena z modřínového dřeva s kovovými prvky.
K rozhledně vede stezka s odpočívkami a poblíž je také vyznačena kondiční stezka. Její vzhled odráží znaky třebíčských památek UNESCO. Po cestě tam či zpět si můžeme udělat malou zajížďku na kraj Třebíče, kde se nachází loni otevřená rozhledna na Kostelíčku.
Jedná se o vodohospodářskou stavbu z období první republiky, která byla rekonstrukcí přeměněna na veřejně přístupnou expozici vodárenství s vyhlídkovou plošinou, která nabízí krásný výhled na Třebíč.
K rozhlednám a po městě je možné samozřejmě jezdit i na kolech. Město poskytuje služby cyklistům v prostorách TouristPointu, kde mohou využít úschovnu zavazadel a kol a řadu dalších služeb.