Domů     10 hradů a zámku Česka, které jsou opředeny záhadami
10 hradů a zámku Česka, které jsou opředeny záhadami

Přízraky odsouzené k věčnému bloudění kvůli vraždám, lidé zaživa zazdění, utínání končetin i příběhy těch, kteří zešíleli v doživotním žaláři v hradebních věžích.

1. Hrad Lipý

Kde se nachází: v České Lípě

Na původním vodním hradu z 13. století se můžete setkat hned s několika přízraky. Prvním z nich je naříkající duch písaře, kterého ubil palcátem hradní pán Abrahám ze Salhausenu. Po hradě se prochází také podivný přízrak bledé šlechtičny.

Pověst vypráví, že jde o ducha Anežky ze Šternberka, kterou přiměl Zikmund Děčínský z Vartenberka násilím ke svatbě. Nevěsta však před svatební nocí skočila z věže a zabila se. Krutý byl i osud jejího manžela.

Zdá se totiž, že Zikmund přišel o rozum, protože při jedné velké povodni vyhnal z hradu všechno služebnictvo a ukryl se i se svými poklady ve věži. Voda však zaplavila schodiště a zahnala do věže tisíce krys.

Zikmund ve věži uvízl a hladové krysy ho zaživa snědly. Také jeho přízrak je stálým obyvatelem hradu.

2. Zámek Lemberk

Kde se nachází: na Liberecku u Jablonného v Podještědí

Původní hrad, který byl přestavěn v 16. století na zámek, je také cílem vyšetřovatelů nadpřirozených jevů. V jeho prostorách se má nacházet časová brána, vedoucí do minulosti.

Na hradě se podle zaměstnanců hradu zjevují podivné zástupy lidí ve středověkém oblečení a v Bajkovém sále se po nocích odehrávají veselé pitky. Občas se odtud ozývá i dětský pláč. Záhadologové tu například zachytili podivné hlasy.

Bývalá kastelánka hradu zažila několikrát děsivé příhody s tajemnými kroky a neviditelnými návštěvníky. Jedna z nich se odehrála v kapli. Kastelánka, zavřená uvnitř slyšela na chodbě těžké kroky okovaných bot.

Zastavily se u dveří kaple a někdo pomalu stiskl kliku. V tu chvíli rozsvítila žena baterku a prudce otevřela dveře. K její hrůze za nimi nikdo nestál.

3. Vyšehrad

Kde se nachází: v Praze

Nejznámější pověsti, které jej provázejí, se týkají bájné věštby kněžny Libuše a Horymírova útěku z Vyšehradu skokem ze skály na Šemíkovi. Vyšehrad je však opředen celou řadou dalších pověstí, z nichž některé nahánějí doslova hrůzu.

Vyšehrad je prý rejdištěm jakýchsi pekelných psů. Jeden z nich s ohnivýma očima se zjevuje v bývalém kanovnickém sídle, mezi rotundou sv. Martina a baštou pobíhá další přízrak černého psa.

Nejděsivějším přízrakem je prý bezhlavá trojice, kterou tvoří černý kočár, tažený bezhlavými koňmi, řízený bezhlavým kočím a doprovázený ohnivým, bezhlavým psem.

A to není všechno, z vyšehradské skály vycházejí za noci zástupy kostlivců a po hradbách bloudí přízraky podivných žen. Legendy provázejí i tzv. čertův sloup, rozlomený na tři kusy, nacházející se ve vyšehradském parku. Ten prý sem přinesl sám ďábel.

4. Hrad Náchod

Kde se nachází: v Náchodě

Také tento zámek byl původně gotický hradem, přestavěn byl až na přelomu 16. a 17. století.

V jeho sklepení se mají nacházet velké poklady jednoho ze středověkých knížat, který zde vládl. Byl to prý velký lakomec a své bohatství ukrýval v těch nejnepřístupnějších částech hradního podzemí.

Zlata a jiných drahocenností neměl stále dost, a tak se jednou vypravil za čarodějnicí, aby mu poradila, jak získat další zlato. Ta mu poradila, že musí najít květ zlatého kapradí, který mu otevře skálu se skrytým zlatým pramenem.

Nesmí prý ale kvítek ztratit, jinak bude zle. Kníže skutečně skálu našel, ta se po dotyku kvítku otevřela a on mohl nabírat zlatou tekutinu rovnou do džbánu, který si přinesl. Venku jej vylil na zem a proud rázem ztuhl v bochník ryzího zlata.

I vrátil se do skály ještě jednou, ale když nabíral tekutinu ze zlatého pramene, kvítek mu vypadl na zem. V tu chvíli se skála s hřmotem zavřela a kníže tam zůstal navěky uvězněn. Jeho zoufale bědující duch se občas na náchodském zámku zjevuje.

5. Hrad Cheb

Kde se nachází?: v Chebu v Západních Čechách

Opevněná tvrz stála na místě chebského hradu už od počátku 12. století. Jeho koncem z něj vybudoval slavný král Fridrich Barbarosa skutečnou pevnost s obrannou Černou věží.

Hrad je opředen celou řadou pověstí, ale ta nejznámější se váže ke skutečné krvavé události, zavraždění vojevůdce Albrechta z Valdštejna v roce 1634. Brzy po krvavých jatkách, jimž padli za oběť mimo Valdštejna i jeho věrní šlechtici, začalo na chebském hradě strašit.

Ve chvíli, kdy odbijí zvony půlnoc, otevře se hradní brána, ozve se dusot koňských kopyt a z hradu se vyřítí černý kočár, tažený čtyřmi vraníky, jimž šlehají z nozder plameny.

Kočár je obklopený jezdci na koních s tasenými meči, což jsou duchové zavražděného Valdštejnova doprovodu a jeho zbrojnošů. To však nejsou jediné přízraky na chebském hradě.

Protože byl postaven na místě slovanského pohřebiště a kostry jsou přímo v jeho základech, zjevují se zde i nepokojní duchové starých Slovanů.

6. Hrad Kašperk

Kde se nachází: u Kašperských Hor na Klatovsku

Pro řadu nevysvětlitelných jevů, které se na něm odehrávají, je považován za jeden z našich nejtajemnějších hradů. Vypráví se, že v jeho zdech řádí čerti a provádí zde své rejdy celá řada duchů.

V noci se ozývají na chodbách kroky a hlasy neviditelných lidí, komnatami létají podivná světla a zjevují se zde kostlivci. Hrad se stal také místem několika krvavých událostí.

Jednou na něj zabloudili tři potulní tovaryši a na nádvoří viděli bitku létajících mečů, které jakoby drželi neviditelní bojovníci. Jeden z nich se neopatrně k mečům přiblížil a přišel o hlavu.

Neviditelní vrazi pronásledovali zbylé dva tovaryše až do místní hospody a tam je jejich meče rozsekaly na kusy. Hrůzný zážitek vylíčil kdysi i někdejší správce hradu.

Ten byl v jedné z hradních komnat v noci svědkem zjevení dvou kostlivců, kteří si uspořádali pěknou pitku, při které došlo i na rvačku. Jejich kosti létaly vzduchem a zase se spojovaly, dokud správce nevykřikl jméno Boží. V tu chvíli děsivá zjevení zmizela.

7. Hrad Ralsko

Kde se nachází: u Mimoně na Českolipsku

Už samotný ponurý vzhled ruin hradu nevzbuzuje příjemné pocity. Ty se znásobí i při pomyšlení, že se zde zjevuje za temných nocí černý kočár, tažený ohnivými koňmi. Otěže drží bezhlavý rytíř, který drží svou hlavu v podpaží.

Má to být přízrak hradního pána, kterého popravili za jeho krutosti husité. Na hradě řádí také nebezpečný černý vlkodlak, hlídající obrovský poklad ukrytý v podzemí. Ten zde měli ukrýt loupeživí rytíři, kteří trápili kdysi celé okolí hradu.

Poklad nedává dodnes spát hledačům, kteří po něm pátrají už celá staletí. Legenda vypráví, že okolním vesničanům jednou došla trpělivost a ozbrojeni vším, co bylo po ruce, se vydali k hradu.

Přes bránu se dostali lstí, když se skryli mezi dobytkem vracejícím se z pastvy. Překvapenou posádku hradu pak pobili a hrad vypálili. Poklad se jim však nepodařilo najít.

8. Hrad Kámen

Kde se nacház?: nedaleko Pelhřimova

Gotický hrad ze 13. století byl vystavěn na obrovské skále, podle níž nese své jméno. Z jeho zdí se za nocí často rozléhá strašlivý nářek dívky, kterou jakoby někdo mučil.

Ke zjevení se váže příběh o třech sestrách, které se nemohly dohodnout o dědictví po svém otci. I rozhodly se, že zasadí tři větvičky a ta, které se větička ujme, se stane hradní paní. Podmínkou však bylo, že až do uzavření sporu musí všechny zůstat pannami.

Větvička se ujala jen nejmladší sestře, ale ta se spustila s rytířem z nedalekého hradu a dokonce s ním čekala dítě. Obě starší sestry její narozené dítě zabily a zahrabaly nedaleko hradu.

Svou nejmladší sestru pak zazdili do stěny jedné z komnat, kde byla při pozdějších úpravách její kostra nalezena. Obě vražedkyně však trestu neunikly a odnesl je do pekla sám ďábel. I jejich duchové bloudí někdy po hradě a pláčou nad svým osudem.

9. Hrad Děvičky

Kde se nachází: u Mikulova

Na hradě, který se od 13. století vypíná na hřebeni Pavlovských vrchů, se zjevují přízraky dvou panen.

Mají to být dcery hradního pána, který měl hrad v držení za doby švédských tažení v roce 1645. Švédští žoldnéři, kteří hrad dobyli, nechali tyto dvě dívky zaživa pohřbít ve sklepeních hradu. To ale není všechno. Hradní zříceninou bloudí i další duše.

Na hradě se kdysi ubytovala bohatá tatarská princezna. Hradnímu pánovi se ale zachtělo jejího bohatství, a tak ji jedné noci i se dvěma komornými zavraždil a zmocnil se jejích pokladů. Mrtvá těla pak shodil ze skály.

Ráno, když vyhlédl z okna, s hrůzou uviděl, že mrtvá těla se proměnila v kamenné sochy a výhružně na něj hledí. Tři velké kameny stojí na útesu pod hradem dodnes. Hradní pán z děsivého zážitku zešílel a sám vyskočil z okna do propasti pod hradem.

10. Hrad Švihov

Kde se nachází: ve Švihově na Klatovsku

O tomto gotickém vodním hradu máme první zmínky z roku 1375, kdy jej založil rod Rýzmberků. Přestože je známý většinou z řady pohádek, které se na něm natáčely, má Švihov i své temné stránky.

Obklopen ohnivými plameny se na něm za temných nocí zjevuje jeho někdejší majitel Půta Švihovský. Bloudí zde i duch dívky, zazděné v hradním sklepení. K tomu se váže pověst o hradní služebné, která se zamilovala do mládence z jiného panství.

To ale zakazoval krutý Půtův zákon, který sňatky mezi lidmi z různých panství zakazoval. Dívce nepomohly žádné prosby a dívka se jednou v noci tajně sešla s Půtovou ženou Bohunkou z Meziřeče, aby jí pomohla pána obměkčit.

Ten se to ale dozvěděl, dívku nechal zazdít ve sklepě a ve chvíli, kdy chtěl zabít svou ženu, otevřela se ve stropě díra a sám ďábel jej odnesl do pekel. Od té doby duch krutého Půty bloudí hradem bez jakékoliv naděje na vysvobození.

Foto: Archiv, Wikipedia, Shutterstock
Lokalita:
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz