Jakmile jednou vyrazíte na roadtrip, už nebudete chtít cestovat jinak než po vlastní ose. Aby však cesta vyšla podla vašich představ (nebo se jim alespoň podobala), je třeba ji předem pečlivě naplánovat. Co nesmíte při plánování roadtripu opomenout? Vše podstatné jsme pro vás sepsali do článku.
Photo by Dino Reichmuth on Unsplash
Naplánovat roadtrip není jen tak.
Zatímco u klasické dovolené s cestovní kanceláří vám stačí koupit zájezd, sjednat si cestovní pojištění a sbalit kufr, u roadtripu je toho potřeba promyslet mnohem více. Jak postupovat při plánování roadtripu?
Naplánujte si trasu a zastávky
Těžko říct, jak bude situace vypadat v létě a zda bude možné libovolně objevovat krásy světa. Přestože třeba nevyjde zahraničí, i trasu po Čechách si předem důkladně naplánujte.
Vytvořte si hrubý odhad, kam vaše cesta povede, kde se chcete déle zdržet a které město či země bude pouze tranzitní. Počet zastávek a délka pobytu v jednotlivých místech by měla být úměrná celkové délce roadtripu i vašemu cestovatelskému tempu.
K plánování trasy doporučujeme využít plánovač trasy na Google mapách. Pamatujte, že roadtrip není závod v tom, kolik míst navštívíte – vždy proto raději počítejte s časovou rezervou.
Nikdy totiž nevíte, jak bude vypadat dopravní situace, počasí ani vaše cílová destinace.
Vyřešte spaní
Kde budete spát? Pokud své auto přeměníte v postel, výrazně ušetříte.
Myslete však na to, že i spaní v autě má svá pravidla a ve většině zemí je mimo kempy zakázáno. V Česku vám nejspíš „rychlé přespání“ u lesní cesty projde, v Rakousku byste si za něj ale mohli vysloužit tučnou pokutu.
Nocování v kempech sice není zrovna nejlevnější, ale nabízí možnost osprchování, přeprání věcí či dobití elektroniky. Z klasického ubytování se pak vyplatí rezervace přes Booking.com či Airbnb.
Spočítejte si, kolik vás roadtrip bude stát
Roadtrip vyjde levněji než klasická dovolená, záleží ale i na vašich nárocích. Největší výdaje padnou na benzín, dálniční poplatky, kempování a jídlo.
Chcete-li ušetřit, vezměte si s sebou kromě čínských polévek také zásobu konzerv, tuňáků, kuskusu, luštěnin, bulguru, ovesných vloček, semínek a koření. Z těchto potravin vykouzlíte rychlé a vydatné jídlo.
Pokrmy z plynového vařiče pak můžete sem tam proložit restaurací či kavárnou. Jen tak pro představu – na dvoutýdenní roadtrip po Rakousku a Slovinsku počítejte alespoň se třiceti tisíci korunami na osobu.
V případě, že si rádi dopřáváte dobrou kávu či výlety a místní atrakce, budete potřebovat více.
Připravte auto
Auto se na cestách stane vaším největším parťákem, který vás nesmí zklamat, proto ho nechte před cestou řádně zkontrolovat. Ideálně ho svěřte do rukou automechanika, který v něm vychytá případné závady a nedostatky.
Zelená karta je nutností, havarijní pojištění pak benefitem. K pojištění auta v zahraničí oceníte také asistenční služby v případě, že se vám auto porouchá nebo se stane nehoda.
Těšte se!
Čeká vás spousta plánování a zařizování, ale také zábavy a nevšedních zážitků! Jakmile si odškrtnete vše důležité, nakoupíte potřebné vybavení a vyřídíte cestovní pojištění, začněte se těšit.
Protože roadtrip je hlavně o svobodě a dobrodružství a ne o tom, že vám musí vyjít všechno přesně do posledního puntíku. Takže pokud vám něco náhodou nevyjde, nevěste hlavu a improvizujte – jednou na to budete vzpomínat s úsměvem.