Domů     5 nejpodivnějších letišť světa
5 nejpodivnějších letišť světa

Mezi stavby, nad kterými zůstává rozum stát, patří i některá letiště. Někdy zaujmou svou architekturou, jindy svou rozlohou nebo polohou.

Letiště v městském provozu 

Gibraltar Airport

Země: Gibraltar

Rok otevření: 1939

Počet přepravených osob za rok: 315 000

Cesta městem nemusí být jen plná zácp a čekání na křižovatkách. Na Gibraltaru mají něco speciálního. Na jedné rušné ulici auta zastaví závory. Ovšem za nimi nejede vlak, nýbrž zde profrčí letadlo. Takhle funguje doprava na Gibraltaru.

Letištní ranvej, dlouhá pouhých 1828 metrů, se zde totiž křižuje s nejfrekventovanější místní ulicí, pojmenovanou po britském válečném premiérovi Winstonu Churchillovi.

Kuriózní křižovatka je ovšem nezbytností, Gibraltar je malý a rovnou plochu, aby zde člověk hledal s lucernou.

Gibraltarské letiště sehrálo podstatnou úlohu během 2. světové války, kdy bylo důležitou základnou britského královského letectva. V současnosti odsud létají letadla do Londýna, Manchesteru, Madridu, Barcelony a v létě i na Maltu.

Jak je z tohoto výčtu patrné, příliš často se automobilové kolony před závorami netvoří.

Letiště větší než stát

Dammam King Fahd International Airport

Země: Saúdská Arábie

Rok otevření: 1999

Počet přepravených osob za rok: 8 000 000

Rozlohou největším letištěm na světě je to v saúdskoarabském Dammanu. Je dokonce větší než soused Saúdské Arábie Bahrajn, Praha by se do něj vešla téměř dvakrát. Je umístěno v poušti, což ovšem zrovna v Saúdské Arábii není nikterak překvapující.

Základy letiště byly položeny již v roce 1990, o rok později jej využívaly spojenecké síly v první válce v Perském zálivu. Vzhledem k islámskému charakteru země nepřekvapí, že na jednom nejčestnějších míst trůní mešita, schopná pojmout několik tisíc lidí.

Letiště využívá saúdskoarabská královská rodina, která zde má několik speciálních salónků a hlavně vlastní, tzv. královský terminál.

Zdejší letecký přístav je mezinárodní leteckou federací klasifikován jako E ICAO, což umožňuje přistávání i velkým letedlům typu Boeing 747 či Airbus A340, vyhovovat by mělo i pro přistání nejnovějšího Airbusu A380. Zdejší ranvej v minulosti hostila i současné největší transportní letadlo světa Antonov An-225 Mrija, které sem přivezlo zařízení pro ropné vrty.

Dvoupatrová cargo budova zabírá prostranství o rozloze 39 500 m2 a má kapacitu 94 000 tun, obří je i parkoviště určené návštěvníkům. Jeho plocha je 176 752 m2 (tedy přibližně jako polovina brněnského výstaviště) a pojme takřka 5000 automobilů.

Umělý ostrov nebo letiště? Obojí!

Kansai Intrenational Airport

Země: Japonsko

Rok otevření: 1994

Počet přepravených osob za rok: 16 800 000

Letiště bývají dosti hlučná, a když se navíc jedná o velmi frekventované letiště, je pobyt v jejich okolí spíše k uzoufání. Architekti letiště Kansai tento problém vyřešili radikálním způsobem;

navrhli postavit umělý ostrov v moři a právě na něj umístit letiště. Vzhledem k tomu, že letiště stojí celých 5 kilometrů od pevniny, může být v provozu non-stop.

Letištní hala je dlouhá téměř dva kilometry, jejím autorem je proslulý italský architekt Renzo Piano. Ten má na svém kontě řasu známých návrhů, mimo jiné pařížské muzeum, věnované modernímu umění – Centre Pompidou, nebo Art Institute v Chicagu.

Za návrh letiště Kansai obdržel Piano prestižní Pritzkerovu cenu, což je obdoba Nobelovy ceny pro architekty. Konstrukce budovy je z oceli a je navržená tak, aby odolala i silným zemětřesením, kterými Japonsko často trpí.

I kdyby byla celá přibitá na kolmou stěnu, nerozsypala by se, ale držela by bez problémů svůj tvar. Letiště, které slouží městu Ósaka, je první stavbou svého druhu, jež je umístěna na moři.

Svého času se dokonce uvažovalo, že by ostrov byl plovoucí, to by však způsobovalo jeho nestabilitu. Moře je zde hluboké kolem 20 metrů a jeho dno je tvořeno měkkým bahnem.

Ostrov si dodnes ještě „sedá“ i přesto, že jej podepřelo 178 milionů m3 zeminy (takový objem by se vešel do téměř čtyř a půl milionu železničních cisteren), která byla přivezena z nedalekých hor.

Ve vysokých horách…

Qamdo Bangda

Země: Tibet

Rok otevření: 1994

Počet přepravených osob za rok: 170 000

I v nadmořské výšce, kde už člověk mívá problémy s dýcháním, může být umístěno fungující letiště. Tibetské letiště Qamdo Bangda, nad kterým se tyčí himálajští giganti, je položeno ve výšce 4334 metrů nad mořskou hladinou.

Kvůli nižší hustotě vzduchu má toto letiště určitá specifika. Unikátní je zejména rozjezdová dráha, která měří pět a půl kilometru. Tato délka není samoúčelná, v řidší atmosféře startují a přistávají letadla přece jen o dost obtížněji.

Zatímco v nižších polohách letadlo potřebuje na přistání okolo jednoho a půl kilometru, v Tibetu je tato vzdálenost dvojnásobná.

Před přistáním jsou zde cestující varováni, aby při výstupu z letadla nedělali prudké pohyby, jinak jim hrozí nevolnost, vysokohorská nemoc a závratě. Qamdo Bangda však o titul nejvýše položeného letiště již zanedlouho přijde.

V Tibetu totiž vyroste další letecký dopravní uzel, který bude položený dokonce ve výšce 4436 metrů. Hotov by měl být za dva roky.

Vskutku neobvyklá přistávací dráha

Aéroport Courchevel

Země: Francie

Rok otevření: 2004

Počet přepravených osob za rok: 40 000

Zimní středisko Courchevel je známé nejen tím, že se zde v roce 1992 soutěžilo ve sjezdařských disciplínách v rámci zimní olympiády, ale také poněkud zvláštním letištěm, které rozhodně není vhodné pro citlivější povahy.

Piloti dokonce potřebují zvláštní osvědčení, aby zde směli přistávat. Letiště je totiž ve svahu, a to nikoliv v nějakém mírném, převýšení zde dosahuje 18,5 procenta. No jo, najděte v Alpách rovný plácek… Přistávací dráha je dlouhá asi 535 metrů.

Neznalý člověk je pak velmi překvapen obrovským kopcem přímo před přistávacím pruhem. Navíc malá letadla v momentě, kdy vypnou motory, můžou být silným větrem vytlačena přes okraj ranveje.

O tom, jak nebezpečně toto letiště vypadá, se může přesvědčit každý, kdo se podívá na úvod k filmu Tomorrow never dies (Zítřek nikdy neumírá), v němž neohrožený James Bond v podání Pierce Brosnana prchá v letadle Aero L-39 Albatros právě z tohoto letiště.

Foto: Freepik, Pixabay, Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Štítky:
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz