Rádi byste si užili dovolenou v nějaké exotické destinaci, ale ceny letenek vás drží zpátky? Máme pro vás zaručené tipy, jak na letenkách co nejvíc ušetřit, a moci tak vycestovat, kamkoliv si zamanete.
Obecně platí, že čím dál jedete na dovolenou, tím větší část vašich celkových nákladů spolkne nákup letenek. Abyste na letenkách co nejvíce ušetřili, měli byste věnovat dostatek času a pozornosti tomu, jak, kde a kdy je seženete. A jak na to?
1. Nesázejte na last minute
Stále si myslíte, že last minute nákupy vám zajistí ty nejnižší ceny? Tak na to rychle
zapomeňte. S blížícím se odletem se totiž plní letadlo, a ceny letenek se tak rapidně
zvyšují. S nákupem letenek tedy rozhodně nečekejte (leda byste narazili na nějakou unikátní akci).
S ideálním časem nákupu letenky je to trochu jako s obchodováním na burze. Během 6 až 2 měsíců před odletem sledujte pohyby jejich cen a pokuste se vychytat moment, kdy je cena nejníže.
Nejlepším způsobem, jak nejnižší nabídku chytit, je hlídací pes u některé z aerolinií nebo stránek nabízejících letenky, který vám bude cenové aktualizace zasílat mailem. Dobré je také vyhledat si, kolik dané letenky běžně stojí a jak nízko se dá cena stáhnout.
2. Hlavně anonymně
Věřte, nebo ne, při koupi letenek je velmi důležité, kde je pořídíte! Alfou a omegou je přepnout do anonymního režimu. Pokud totiž lovíte letenky běžně, letecké společnosti vám rychle začnou cenu vyhledávané letenky zvyšovat.
Chtějí vás tím přesvědčit, že s nákupem nemáte otálet, a donutit vás nakoupit co nejdřív.
Abyste letenky ulovili opravdu za tu nejnižší možnou cenu, musíte lovení věnovat dostatek času. Vyhledávejte je v různých srovnávačích jako eSky nebo Momondo, porovnávejte ceny u různých aerolinek a kombinujte ty nejvýhodnější nabídky.
Není také radno podceňovat sílu sociálních sítí. Tipy ostatních cestovatelů vám mohou ušetřit i tisíce korun. Přidejte se např. na facebooku do různých cestovatelských skupin, kde členové pravidelně sdílejí výhodné nabídky, a čekejte na tu pravou.
3. Důležitý je cíl, ne cesta
Pokud jste už zkusili všechno a letenka je stále příliš drahá, zkontrolujte menší letiště v okolí vaší cílové destinace. Cena často bývá o poznání nižší, a přestože budete muset řešit dopravu z letiště, můžete výrazně ušetřit.
4. Načasování je vším
Kolik nakonec za letenku zaplatíte závisí z velké části také na tom, kdy se rozhodnete jet. Zapomeňte na cestování během místních státních svátků a školních prázdnin, kdy jsou letenky nejdražší.
Ideální není vyjet ani v pátek či v neděli, naopak v úterý, ve středu a v sobotu by letenky měly být levnější.
Zvažte také, zda vyrazíte v hlavní turistické sezóně. O měsíc dříve nebo později může být v dané destinaci stále krásně, davy turistů a s nimi i nastřelené vysoké ceny však budou pryč.
5. Na co si dát ještě pozor?
Stává se vám pravidelně, že najdete letenku za super cenu, která se ale jako zázrakem nakonec vyšplhá klidně i o třetinu výš? Je to proto, že se k ceně připočetly poplatky a doplňkové služby.
Dejte si proto pozor, jestli jste nenechali zakliknutou možnost prémiového sedadla, speciálního jídla nebo zavazadla navíc.
6. Stáhněte cenu ještě níž
Myslíte si, že levněji to už nejde? Ještě je jedna možnost, jak výslednou cenu letenky snížit, a ta se jmenuje cashback.
Ať už budete letenky kupovat přes srovnávače, nebo přímo od leteckých společností, pokud je pořídíte s cashbackem, dostanete z utracené částky určité procento peněz zpět.
Stačí, když se na stránky srovnávače nebo aerolinek prokliknete přes cashbackový portál, který vám za to následně vyplatí příjemnou odměnu.
Jedním z největších cashbackových portálů u nás je Plná Peněženka, která vám zprostředkuje odměnu za nákupy ve více než 1000 e-shopech.
Přes tento oranžovo-modrý web seženete letenky s odměnou například na eSky, Kiwi, Eurowings, Lufthansa a spoustě dalších oblíbených prodejců letenek.
A abyste ušetřili ještě více, můžete využít cashback i na ubytování například na Booking.com nebo na pronájem auta na Rentalcars.