Už je to konečně tu! Úspěšně jste ukončili kapitánský kurz a plánujete první dovolenou na lodi? Abyste si ji užili naplno a bez problémů, sepsali jsme pro vás několik tipů, jak postupovat při pronájmu plachetnice, případně jiné lodi.
1. Najděte si pohodovu posádku
Než se vydáte na loď, najděte si lidi, kteří by s vámi plavbu chtěli absolvovat. Posádce pak přizpůsobte výběr lodi. Ne všem kamarádům by se tento styl dovolené mohl zamlouvat, proto si každého člověka raději dvakrát rozmyslete.
Pokud se plánujete plavit s rodinou a se svými dětmi, musíte mít na paměti, že malé lezoucí miminko či chodící batole potřebuje na palubě neustálý dozor. To může být pro rodiče pořádně vyčerpávající.
2. Vyberte si ověřenou charterovou společnost
Při pronájmu lodi se nerozhodujte jen podle nejnižší ceny. Vybírejte raději ověřené charterové společnosti. Podívejte se, zda má vybraná společnost web, zda je aktivní na sociálních sítích a jak komunikuje s potenciálními zákazníky.
Musíte si být jisti, že vždy zodpoví všechny vaše dotazy a že se v případě nouze budete mít komu obrátit.
Může se také stát, že se vámi zarezervovaná loď porouchá těsně před vaší dovolenou. Ověřená charterová společnost je schopna rychle na tyto problémy reagovat a najít vám jiné plavidlo.
3. Při výběru lodi postupujte pečlivě
K výběru lodi přistupujte s rozumem a přizpůsobte jej svým kapitánským schopnostech a zkušenostem. Důležitá je také posádka, s kterou se na vodu vydáváte.
Rodina s dětmi spíše ocení prostorný a bezpečný katamarán, nadšenci do plachtění, kterým nevadí nějaká ta vlnka, dají přednost pronájmu plachetnice.
Pozor si dávejte nejen na typ a velikost lodi, ale také na její vybavení a co všechno je v ceně. Aby se vám nestalo, že teprve na místě zjistíte, že ještě musíte doplácet za wi-fi, motor pro dinghy a za další podstatné věci.
Prohlédněte si také podrobně fotky lodi, které by měly být zveřejněné na webu charterové společnosti.
4. Hledejte reference, čtěte hodnocení
Jak při výběru charterové společnosti, tak při výběru samostatné lodi čtěte všechna možná hodnocení. Pomůžou vám s tím reference v Google Maps, ale také zájmové jachtařské skupiny na sociálních sítích, především na Facebooku.
Hodnocení ke konkrétním lodím byste pak už měli najít přímo u každé lodi na webu charterové společnosti. Zjistěte si všechny klady i zápory a vyberte tu pravou loď pro vás a vaši posádku.
5. Nepodceňujte pojištění lodi
Když si pronajímáte loď přes charterovou společnost, můžete složit vratnou kauci, nebo si zařídit pojištění. I když se vám to zdá moc drahé, pojištění byste měli mít vždy.
Budou se z něj hradit případné opravy, jejichž cena se může vyšplhat do závratných výšin. Pojišťovací společnost a nabízené pojištění si vždy pořádně zkontrolujte – co všechno kryje a za co nesete odpovědnost.
Dobrá charterová společnost by vám s výběrem kvalitního pojištění měla poradit. Díky tomu budete během plavby v klidu.
Zapomenout byste neměli ani na své vlastní cestovní pojištění.
6. Pečlivě si vyberte počáteční marinu
Loď si také vybírejte podle toho, v jaké marině stojí, abyste nemuseli trávit hodiny v autě, než se k lodi dopravíte.
Pokud máte na dovolenou jen týden, je lepší plánovat krátké tratě v dostupnějších marinách, abyste byli v klidu a plavbu si užili bez zbytečných stresů.
7. Při převzetí lodi buďte ostražití
Příjezd do do mariny si naplánujte tak, abyste měli dostatek času na prohlídku lodi. Kontrolu provádějte ještě předtím, než se nalodíte, aby vám při prohlídce nepřekáželi věci a ostatní členové posádky.
Zeptejte se v kanceláři charterové společnosti, jestli můžete začít s obhlídkou ještě před příchodem technika. Budete pak připraveni s případnými otázkami, až dorazí.
Nezapomeňte si také pořídit fotky či videa případných drobných poškození a celého interiéru a exteriéru ještě před plavbou. Pečlivě dokumentuje také každý problém během plavby.