Domů     Dubrovník: Perla uprostřed nejčistšího moře
Dubrovník: Perla uprostřed nejčistšího moře

„Chcete-li vidět ráj na zemi, přijeďte do Dubrovníku,“ napsal svým přátelům v roce 1929 světoznámý spisovatel George Bernad Shaw.

0 šedesát let později to potvrdil i francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau, který navíc moře u tohoto města označil za nejčistší z celého Středozemí.

Česká stopa

Češi vždycky patřili v bývalé Jugoslávii, a tedy hlavně v Chorvatsku, mezi nejpočetnější návštěvníky. Byli za první republiky i mezi prvními investory v dubrovnickém kraji a stavěli tu české hotely.

Věřili byste, že mezi dvěma světovými válkami tu třítýdenní ozdravný pobyt pro dítě stál devadesát korun českých? V současnosti navštíví Chorvatsko každý rok 600 tisíc Čechů a značná část z nich se jede podívat právě do Dubrovníku.

Na hradby po ránu

Snad nejkrásnější město v Chorvatsku, přezdívané „Perla Jadranu“, má s předměstími asi 60 000 obyvatel, ale významné je zejména Staré město, které je zapsáno do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jako na dlani ho uvidíte z městských hradeb.

Až šest metrů silné a dvacet pět metrů vysoké městské hradby obepínají jádro města v délce 1940 metrů. Součástí opevnění je 57 schodišť s 953 schody.

Procházku po hradbách vám doporučujeme hned ráno anebo večer po západu slunce, protože přes poledne je tu žár opravdu únavný. Ráno uvidíte město v přírodním světle, večer pak rozsvícené jako noční nebe.

Bosé nohy na Stradunu

Hlavní třída Starého města Stradun je sice dlouhá jen 200 metrů, ale jsou na ní soustředěny ty nejzajímavější pamětihodnosti, nejluxusnější restaurace i obchody. Kolem Stradunu je síť malých úzkých uliček plných barů, kaváren, cukráren a butiků.

Tady ovšem nakupují opravdu jen bohatí lidé. Stejné zboží dostanete o desítky procent levněji o pár ulic dál. Nejhezčí procházka po Stradunu je časně ráno, kdy ještě není naplněn davy turistů.

Neváhejte si sundat boty a užít si staletími ohlazenou dlažbu bosýma nohama. Je to opravdu příjemný zážitek!

Lanovkou za výhledem

Na třetí místo dubrovnických atrakcí po hradbách a Stradunu dávají zahraniční návštěvníci lanovku na kopec Srdj. Právě odsud je totiž nejkrásnější výhled na Staré město, který se objevuje na všech pohlednicích Dubrovníku.

Za jasného počasí je vidět až do dálky 60 kilometrů. Jízdenka tam a zpět stojí letos 108 kun (cca 350 Kč), jednosměrná jízdenka 60 kun (a dolů můžete procházkou po svých).

Dubrovník stojí v každém případě alespoň za jednodenní návštěvu, kterou si můžete zpestřit koupáním na zdejší kouzelné městské pláži.

Praktické tipy

*Do Dubrovníku létají v sezoně minimálně jednou každý týden přímé lety z Prahy, Brna i Ostravy, let trvá asi hodinu a půl. Autem je možné přijet sem přes Rakousko a Split po tzv. jadranské magistrále.

* Průměrná teplota vzduchu se v letních měsících, červenci a srpnu, pohybuje kolem pětadvaceti stupňů, moře dosahuje teploty čtyřiadvaceti stupňů Celsia.

*Restaurace nejsou označovány kategoriemi a i ta, která zvenčí vypadá jako obyčejná hospoda, může být luxusní. Abyste předešli nepříjemnostem, je lepší si předem přečíst vyvěšený jídelní lístek.

*Ceny za ryby a plody moře jsou na jídelních lístcích uváděny většinou za 100 gramů, platí se však podle váhy!

*Z Dubrovníku je také možné vyjet na výlety lodí na řadu ostrovů a ostrůvků. Nejzajímavější je výlet na ostrov Korčula, kde se narodil Marco Polo, nebo na ostrovy Koločep, Šipan a Lopud.

Pořádají se odsud i výlety do Medžugorje, na poutní místo, kde se od roku 1981 zjevuje Panna Maria.

Text: Karin Stružková, Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock, Archiv
Související články
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé ráno, kdy první paprsky kreslí na vrcholcích Brenty
Jen málokterá via ferrata dokáže nabídnout tak dokonalou kombinaci dramatických výhledů, historického významu a technické přístupnosti jako Via Ferrata Sosat. V srdci Brentských Dolomit představuje vstupní bránu do legendárního systému Via delle Bocchette, který je mezi milovníky ferrat považován za jednu z nejkrásnějších vysokohorských tras na světě. Přestože samotná ferrata nepatří mezi techn
Hornorakouský region Donau představuje dovolenou, která zpomaluje tempo a zanechává trvalý dojem. Mezi řekami, zvlněnou krajinou a mírnými rovinami se zde propojují pohyb, příroda, gastronomie a kultura v zážitky, které mají skutečnou hodnotu. Nejde tu o to být stále výš, rychleji a dál, ale o výjimečné okamžiky – při cyklistických výletech podél řek, pěších túrách s dalekými výhledy, rodinnýc
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Hlas mě varuje před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Hlas mě varuje před nebezpečím
S manželem máme dvě děti a dokonce jsme už prarodiči. Mohla bych žít normálně, nebýt jedné zásadní změny, která mi nabourala mysl. Živím se jako mzdová účetní a konec měsíce je pro mě vždy velice psychicky náročným obdobím. Od té chvíle, co máme vnoučata, mi dcera čím dál častěji volá o pomoc, co se hlídání týče. Dalo by se
Včela za celý život vyrobí lžičku medu. Čím je pražský med ze střech tak ceněný?
epochalnisvet.cz
Včela za celý život vyrobí lžičku medu. Čím je pražský med ze střech tak ceněný?
Její život je krátký. V létě trvá pouhých šest až osm týdnů. Za tu dobu navštíví desetitisíce květů, nalétá stovky kilometrů a vyrobí přibližně devět gramů medu – zhruba jednu čajovou lžičku. Sama o sobě se může zdát bezvýznamná. Teprve když se spojí s dalšími desítkami tisíc příslušnic svého včelstva, vznikne jeden z nejdokonalejších organismů
Pohřbili kancléře z Mitrovic zaživa?
historyplus.cz
Pohřbili kancléře z Mitrovic zaživa?
Z kostelní hrobky u svatého Jakuba se ozývají dunivé rány a tlumené výkřiky. „To jistě řádí duch,“ myslí si pověrčiví lidé. Ani za dvě kopy grošů by se nikdo neodvážil podzemní hrobku otevřít a její poklop tak raději jen skrápí svěcenou vodou. Za několik dní divné burácení skutečně ustane. Když o mnoho let později hrobku
Král vín začíná třetí dekádu
iluxus.cz
Král vín začíná třetí dekádu
Největší český vinařský projekt Král vín ve svém již jednadvacátém ročníku představil nejlepší domácí vína. Ta vybírala odborná porota z celkem 1260 vzorků od 157 vinařů. Král vín, který se – i pře
Nešťastný duch oběšené milenky děsí studentky
enigmaplus.cz
Nešťastný duch oběšené milenky děsí studentky
Robert Jaffrey Christie prožívá složité období. Píše se rok 1900 a právě skonal jeho otec, známý továrník William Mellis Christie (1829–1900). Smutná událost je ale doprovázena ohromným dědictvím
Mimozemšťané už možná volali. Jen jsme jejich zprávu nedokázali rozpoznat
21stoleti.cz
Mimozemšťané už možná volali. Jen jsme jejich zprávu nedokázali rozpoznat
Pátrání po mimozemských civilizacích se už desítky let soustředí na hledání úzkopásmových rádiových signálů, které by příroda sama vytvořila jen stěží. Nová studie však naznačuje, že právě tato strate
Jaroslav ze Šternberka: Neexistující šlechtic, který z Moravy vyžene Mongoly
epochaplus.cz
Jaroslav ze Šternberka: Neexistující šlechtic, který z Moravy vyžene Mongoly
Mongolové se tlačí do Evropy a hrozí, že ovládnou celý svět. Ale naštěstí jim v samotném srdci Evropy stojí v cestě malé, ale silné království, které dokáže dobyvatelské hordy zastavit. Co nedokáže žádná z asijských říší, co nedokážou Němci – to dokáže český král. Nebo že by ne? Mongolové od roku 1223 postupují podél Kaspického a Azovského moře,
Nedovolte mozku stárnout
panidomu.cz
Nedovolte mozku stárnout
Každý, komu je přes 25 let, by měl pravidelně procvičovat mozkové závity. V tomto období se totiž začíná zhoršovat paměť. Možná máte problém vzpomenout si na jméno kolegy z práce. Nebo marně v paměti lovíte název knížky, kterou jste nedávno přečetli. Je to opravdu tak, s věkem jako kdyby se paměť rozhodla stávkovat.   Cvičte
Lákala Nováková řemeslníka na polonahé tělo!
nasehvezdy.cz
Lákala Nováková řemeslníka na polonahé tělo!
Tohle nemá konce! O šarvátkách mezi manželi Sandrou Novákovou (44) a Vojtěchem Moravcem (39) se toho napsalo už hodně. Ale kdo by doufal, že horká zem u herečky ze seriálu Ulice a režiséra vychladne,
Ochlaďte své rozpálené tělo během chvilky
nejsemsama.cz
Ochlaďte své rozpálené tělo během chvilky
Léto, teplo a sluníčko. Naprosto ideální kombinace. Jenže tropické teploty už tak příjemné nejsou. Víte, jakými potravinami se můžete rychle ochladit? K dyž se nám tropy zaryjí pod kůži, hledáme úlevu v bazénu nebo pomocí klimatizace. Jenže ne vždycky můžeme být v jejich blízkosti. Nemusíte však zoufat. Pokud budete mít promyšlený jídelníček, žadné pařáky si na vás
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz