Zveme vás na výlet na jih. Kdo by odolal krásám zadumané Šumavy nebo rozlehlým „božím očím“ – jihočeským rybníkům? Tak tedy neváhejte a přidejte se k nám.
Počátkem 13. století založil Vítkovec Jindřich, syn praotce Vítkovců Vítka z Prčic, hrad. Všichni Jindřichovi potomci se zvali páni z Hradce a patřili k jednomu z nejmocnějších a nejbohatších rodů v jižních Čechách a v zemích Koruny české vůbec.
Svému hradu, později přestavěnému na zámek, byli věrni až do vymření rodu na začátku 17. století.
V těsné blízkosti hradu vznikla osada, která se brzy proměnila v opevněné a vzkvétající město. Jestliže navštívíte Jindřichův Hradec, nemůžete nevidět mnoho krásných renesančních domů, které se uchovaly po zničujícím požáru na počátku 19. století.
Jindřichův Hradec je doslova prošpikován architektonickými skvosty, na kterých se podíleli významní architekti a umělci už od středověku.
A budete-li si chtít odpočinout, navštivte rybník Vajgar, kde si můžete půjčit loďku, ale také se vykoupat. Také pěší, dobře značené výlety do okolí stojí za to.
Ať už se vydáte do údolí Nežárky, nebo na Bukový vrch, ze kterého je skvělý výhled, určitě najdete něco pěkného.
Pozor! Jste-li milovníky gotického a barokního umění, nepřehlédněte vlastivědné muzeum se síněmi B. Smetany a E. Destinnové nebo unikátní Landfrasovy tisky či Krýsovy jesličky.
Libín – úchvatný výhled z nejvyšší hory
Pokud se rádi kocháte výhledem do daleka, tato stavba je k tomu ideální. Proč?
Sedmadvacet metrů vysoká kamenná rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří například na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, populární les Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti dokonce i na Alpy.
Rozhledna je otevřená po celý rok, od 10.00 do 17.00 hodin. A pokud byste k ní dorazili a bylo zavřeno, nezoufejte, klíč vám půjčí na recepci v blízkém horském hotelu.
Omrzí-li vás výšky, možná zaujme vaši pozornost bývalá osada Cudrovice.Během třicetileté války zdejší obyvatelé pravděpodobně všichni zahynuli. V 17. století se zde usazovali hlavně Němci, kteří po 2. světové válce museli odejít.
Osada zanikla v 50. letech 20. století. V roce 1993 byl hřbitov pietně upraven a vysvěcen kříž.
Technický zázrak – Schwarzenberský kanál
Jde o 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje. V minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím.
Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází 419 metrů dlouhým podzemním tunelem.
Odtud vede až k obci Zvonková, kde vstupuje na území Rakouska. Schwarzenberský plavební kanál je celoročně volně přístupný pro pěší turisty, cyklisty a běžkaře po lesní cestě, vedoucí souběžně s kanálem.
Nejvhodnější je vyrazit od začátku Schwarzenberského kanálu od Rosenauerova pomníku (stavitele kanálu) u osady Nové Údolí.
V osadě také dobře bezplatně zaparkujete a milovníci železnice mohou využít i tamní železniční zastávku.
Schwarzenberský kanál lemuje téměř po celé jeho délce udržovaná překrásná lesní komunikace s minimálním převýšením a nabízí tak ideální trasu pro rodinnou cykloturistiku, kterou zvládnou i menší děti nebo naopak ti, kteří jsou trochu starší.
V zimě je trasa vhodná i pro běžkaře. O této trase se říká, že představuje nejdelší rovinku na Šumavě.
Rybník Hejtman je doslova rájem rybářů
Jestliže jste schválně vyrazili na jih Čech s ohledem na svého partnera, který nemůže žít bez udice, pak vám nabízíme rybník, který byl založen už v roce 1554 Mikulášem Ruthardem.
Není to žádný drobeček, má rozlohu 80 hektarů a rybářská sezona tam už začala 25. března. Chytat ryby tady můžete od března do prosince. Rybník Hejtman leží přímo v turisticky atraktivním městečku Chlum u Třeboně. Vzhledem ke členitosti jeho břehů nabízí klidné a plnohodnotné rybaření.
Ryby jsou nasazovány průběžně po celý rok a výběr je veliký. Množství kempů a dalších možností ubytování předurčuje tuto lokalitu nejen k rybaření, ale i k dalším způsobům rodinné rekreace.
Vzhledem k tomu, že rybník nebyl sloven od roku 1990, je zde možnost rekordních trofejních úlovků. Jednodenní rybářský lístek stojí 200 Kč a týdenní 500 Kč.