Zajímá vás, jak vypadá v předvánočním čase hlavní město Izraele, kde byl pohřben symbol vánočních svátků – Ježíš? Jeruzalém ovládali Židé, Římané, křižáci, Osmané a dnes Izraelci. Je to krásné, posvátné město, místo víry, boje a nového života.
Jeruzalémské Staré Město je sice celé pokryto typickým žlutým mramorem s červeným žilkováním, ze kterého jsou tu postaveny domy, chrámy a jiné památky, ale jinak je ve městě překvapivě dost zeleně a příjemné klima.
První cesta Evropana vede obvykle ke Chrámu Božího hrobu, kde byl pohřben Ježíš a kde římský císař Konstantin v roce 335 baziliku, poté mnohokrát poničenou válkami a nově dostavovanou.
Uvnitř je to trochu labyrint, než se tajemně sešeřelým sálem pod velkou kupolí, kde se mísí antické, románské, normanské, gotické a jiné vlivy, dostanete do kapličky, kde mělo tělo Krista kdysi spočinout.
I pro ateistu je to magický zážitek, natož pro věřící. Někteří tu vzlykají dojetím.
Někdy tu i sněží
Při obzvláštním štěstí tu přes Vánoce i trochu nasněží, ale hned to roztaje. Zima je ale na rozdíl od letních veder k návštěvě Jeruzaléma nejlepší. Po žluté dlažbě teoreticky obejdete památky za den, ale lepší je na všechny ty dojmy mít aspoň týden.
Působivý pohled je na Zeď nářků, kde vyslovují svá přání hlavně ortodoxní Židé.
Ti turistické okounění zrovna nemilují, a tak je dobré odsud vyrazit menší oklikou na Chrámovou horu s komplexem mešit zvaným Vznešená svatyně s nejslavnější mešitou Al-Aksá, a Skalním dómem, které byly kdysi byzantskými paláci.
Dnes je tu mimo jiné islámské muzeum a o muslimských svátcích se do areálu vejde až několik set tisíc (!) věřících.
Po stopách Ježíše Od Chrámové hory máte na dohled pověstnou Olivetskou horu a na jejím Getsemanskou zahradu, kde se Ježíš hojně modlil a po poslední večeři byl také zatčen Římany.
Najdete tu hrob
Panny Marie a krásný pravoslavný kostel sv. Maří Magdalény, ale pěkné je celé okolí, porostlé olivovníky, z nichž některé jsou staré až 2000 let!
Správný křesťan si ovšem projde celou ulici Via Dolorosa, kudy byl Ježíš veden na Golgotu, vršek severně od starého města, kam se prochází starobylou Bránou krále Heroda.
Celé město je jedna velká památka. Nevynechte prastarou citadelu s věží krále Davida, odkud je krásná procházka po hradbách. Vůbec počet synagóg, chrámů a kaplí je neuvěřitelný…
Co je Jeruzalémský syndrom?
Jedná se svým způsobem o pominutí smyslů. Pokud se ve vaší turistické výpravě do Jeruzaléma začne někdo jevit úzkostně, dezorientovaně a jaksi omámeně, může jít o první stádium jeruzalémského syndromu.
To je stav, kdy návštěvníka, většinou silně věřícího, tak přemohou dojmy ze svatého města, že mu před očima vyskakují a ožívají biblické děje, až vypukne duševní porucha a postižený se začne považovat za mesiáše.
Často stáhne v hotelu z postele prostěradlo a vyrazí ven, nejen do města, ale často i do pouště, kázat, zpívat a předříkávat žalmy.
Nejčastěji se postižení převtělují nikoli do Ježíše, ale do Jana Křtitele. Izraelské úřady tu pro tyto nešťastníky zřídili na předměstí psychiatrickou kliniku.
Nutno dodat, že není znám případ Čecha s jeruzalémským syndromem, v národě s převažujícím ateismem žádný svatý Novák ani svatá Procházková dosud nebyli zaznamenáni.