Když tento nejvýchodnější karibský ostrov objevili Portugalci, užasli nad podivnými fíkovníky, kterým splývaly z korun až k zemi vzdušné kořeny.
Líbily se jim a tak jim začali říkat, že jsou vousaté (barbados). A tak dostal exotický ostrov své jméno.
Fíkovníky nejsou jedinou okrasou. Největší chloubou Barbadosu je západní Platinové pobřeží, pojmenované podle bělostného písku. Bohatí Britové tu zvedli ceny nemovitostí do výšin, ale sympatické je, že hodně pozemků tu zůstalo místním. Ti jsou černí, chudí a zarputile odmítají své chudé zahrady s domečky prodat.
A tak mají bílí milionáři často za sousedy početné černé rodiny s dětičkami, které živí rybolov a práce pro ty milionáře.
Naštěstí tu nejsou jen snobské resorty Platinum Beach, ale i normální turistické chajdy hlavně na jižním a východním pobřeží, kde to finančně zvládnou i batůžkáři. Ale pozor, krásné a zajímavé je i vnitrozemí!
Navštivte rezidence otrokářů
V 17. století začali ve vnitrozemí plantážníci pěstovat cukrovou třtinu a velmi na ní bohatli. V roce 1836 ale Británie zrušila otroctví, čímž přišli o levnou pracovní sílu a tím i o kšeft. Plantáže jsou minulostí, co zbylo, jsou krásné plantážnické rezidence.
Na jihu ostrova leží na hranici džungle a láká k prohlídce bělostný Sunbury Plantation House s výstavou nábytku z barbadoského mahagonu, tradičního porcelánu a viktoriánského skla a stříbra.
Asi 20 km severněji leží Welchman Hall Gully, botanická rokle s obrovskými stromy a bambusy, v jejichž stínu roste 200 druhů vzácných rostlin.
O tři kilometry dál roste Flower Forest, Květinový les, ve kterém vyniká dvacet tisíc orchidejí všech barev.
Nakoukněte do jeskyně
Téměř v geometrickém středu ostrova se skrývá Harrison´s Cave, nádherná a přístupná krápníková jeskyně s křišťálovým podzemním jezerem.
Milovníci zvířat by neměli vynechat Barbados Wildlife Reserve, parčík na severu, kde žijí chráněni makakové, jelínci, tropičtí hlodavci aguti, dikobrazi a leguáni.
Čím víc na jihu, tím víc budete blíž hlavnímu městu Bridgetownu, turistickému ruchu a nočnímu životu. Jste-li jeho vyznavači, navštivte rumovou destilerii Foursquare a odvezte si láhev zdejšího jemného produktu.
V Bridgetownu jsou hezké stavby z korálového vápence, zejména katedrála sv. Michala a zbytky pobřežních pevností s „hrozivě“ trčícími kanóny.
Několik NEJ na Barbadosu
Lodní vraky – u pobřeží ostrova jich je nepříliš hluboko pod vodou více než tucet a k většině se lze potopit jen se šnorchlem. Velké želvy – v několika zátokách si můžete zaplavat se želvami, je jich tu opravdu hodně, zejména kareta pravá a kožatka velká.
Jsou velmi krotké, před člověkem neprchají. Skvělý rum – ve zdejších hospodách dominuje, je pověstný kvalitou. Neznámější: Doorley´s, Mount Gay, Twezo, Plantation. Výborný suvenýr!
Nejdražší hotel – na západním „platinovém“ pobřeží zaplatíte v hotelu Sandy Lane za jednu noc v přepočtu 30 až 110 000 Kč (podle období, nejdražší je únor až květen). Pěkná vlajka – je tvořena třemi svislými pruhy, dva krajní jsou modré, prostřední je žlutý a zdobí ho černý trojzubec, symbol rybolovu.
Domácí zvířátka – místní si často ochočí zdejší rozšířený exemplář opičky, kočkodana zeleného. Korály a ryby – Zdejší korály vynikají fantastickou barevností a hejna ryb jsou nedohledná.
A jejich nabídka ve zdejších restauracích rovněž.