Domů     Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?
Napoleonovo zlato na hradě Hazmburk: Legenda, či skutečnost?

Dvojice věží této dávné pevnosti střeží mnohá tajemství. Na hradě byla prý kdysi alchymistická dílna, kde se vyrábělo zlato! A pohádkový poklad tu měli uschovat i francouzští vojáci táhnoucí domů z Ruska. Kde se má skrývat?

Napoleonovo vítězné tažení Evropou skončilo neslavně. Po porážce v Rusku od armád ruského vojevůdce Kutuzova se zdecimované Napoleonovy oddíly vracejí přes české území. Jeden z nich se jednoho dne zastavuje i pod hradem Hazmburk.

Tento oddíl je však výjimečný, neboť má na starosti několik truhlic, naplněných po okraj cennostmi, hlavně zlatem, drahými kameny a jantarovými šperky, pocházejícími většinou z ruské kořisti.

Okolní krajina se však doslova hemží vojenskými zběhy a bandami lapků toužících po kořisti. Slabá vojenská jednotka, navíc zdecimovaná v bojích i zimou, by se větší přesile jen stěží ubránila. Velitel proto nařizuje celý poklad na místě zakopat.

Jedním z důvodů mělo být i to, že Hazmburk byl výrazným orientačním bodem v krajině a místo úkrytu pokladu by bylo v případě potřeby snadno k nalezení.

Čtyři stopy k pokladu

O místě ukrytého pokladu dnes existují celkem čtyři různé verze. Jedna z nich přitom uvádí, že skrýš není přímo na hradě, ale v okolních polích. Přesné umístění má pak odhalit poloha stínu Černé věže hradu.

Druhá verze pak hovoří o velké hrušce, jejíž stín přesně v šest hodin veček ukáže místo zakopaného pokladu. Tady však mají hledači smůlu, protože zmíněný strom už dávno neexistuje.

Třetí verze tvrdí, že poklad je na místě odkud je vidět současně hrad a střecha místní myslivny. Součástí pokladu má být několik beden ruského zlata, jantarové šperky a spousta drahých kamenů.

Čtvrtá verze tvrdí, že poklad byl zakopán přímo na hradě, a to v tajné podzemní komoře, nacházející se pod Černou věží hradu.

Poklad stále čeká na objevitele

Jako jeden z prvních pátral po pokladu už kníže Mořic Jan z Ditrichštejna, jehož rodu zdejší panství v první polovině 19. století patřilo. Stálo ho to prý spoustu peněz, ale hledání skončilo bez úspěchu.

Následovala další pátrání, která organizovali jak amatérští hledači, tak boháči, kteří si mohli dovolit nést jejich náklady. Svědčí o tom celá řada výkopů jak v areálu samotného hradu, tak v jeho okolí.

Lidé z okolních obcí dodnes věří, že Napoleonův poklad na svého objevitele stále čeká. Majestátní zřícenina hradu je však opředena celou řadou dalších pověstí a pokladů v ní mělo být hned několik.

Některé by měly být například střeženy ohnivými psy, jiné hlídají tajemní skřítci.

Pověst o rudých květech

Během letních nocí se v hradní zřícenině zjevuje postava dívky v bílém rouchu. Žalostně vzdychá a při každém vzlyku jí z prsou skane krůpěj krve. Kam dopadne, vyroste rudý kvítek. Má to být duch Lucie, nešťastné dcery Mikuláše Zajíce.

Ten se choval nelítostně ke svým poddaným a tvrdý byl i na svou dceru, protože si vybrala za ženicha syna chudého zemana Věslava z Košťálova.

Otec však vybral Lucii za ženicha saského kurfiřta, a tak aby se chudého ženicha zbavil, vyslal jej do světa s tím, že mu dceru dá jen za podmínky, že přivede na hrad živého, spoutaného draka.

Zeman z Košťálova putoval světem celé roky a Lucie zatím chřadla, až žalem zemřela. Její otec ji nechal uložit do skleněné rakve a hrad opustil. Po sedmi letech se Věslav vrátil i se spoutaným drakem.

Když se dozvěděl, jak skončila jeho láska, nechal se zavést do sklepení k její rakvi a tam mu puklo srdce. Oba mrtvé pak drak strážil a nechtěl do hrobky nikoho pustit, až sám uhynul hladem.

Od té doby se zjevuje na hradě přízrak Lucie a také ohnivý drak, strážící tamější poklady.

Nedobytná pevnost

Co ale říká skutečná historie pevnosti, jejíž silueta se stala symbolem celé krajiny Českého středohoří, podobně, jako v Českém ráji Trosky nebo Bezděz krajině kolem Doks?

Původními majiteli byl rod Lichtenburků, ale ti v roce 1335 prodali hrad Janu Lucemburskému a ten jej vyměnil s Janem Zajícem z Valdeka za jiný z jeho hradů. Zajíc pak původní jméno pevnosti Klapý změnil na Hazmburk, tedy Zaječí hrad.

Vchod do hradu střežila Černá věž, vybudovaná z tmavého čediče. Díky své poloze a silnému opevnění odolával hrad všem nájezdům a byl považován za nedobytný. Proto byl také zvolen za úkryt církevních pokladů Pražského hradu.

Odolal dokonce jako jeden z mála i nájezdům husitů. V 16. století byl však hrad opuštěn a přestal sloužit svému obrannému účelu.

Poklad z Černé věže

Nejvíce legend se váže k jeho Černé věži, která už svým vzhledem vzbuzuje pocity jakési tajemnosti. V jejích útrobách se najdou dodnes stopy po pátrání různých hledačů pokladů, kteří prý vykopali i velkou jámu v její spodní části.

Hradní pán Jan Zajíc z Valdeka byl navíc velkým obdivovatelem alchymie a na svých hradech hostil často přední alchymisty Království českého.

Jedna z pověstí vypráví, že jakémusi vlámskému alchymistovi se po dlouhém bádání podařilo objevit proces proměny obyčejných kovů na zlato.

To pak měl vyrábět v Zajícových alchymistických laboratořích ve velkém a jeho zásoby pak majitel hradu ukrýval v podzemí Černé věže. Historie však tvrdí pravý opak.

Alchymisté prý přivedli Jana Zajíce na buben a ten pak byl nucen Hazmburk prodat Lobkovicům, kteří jej nechali zpustnout.

Co se skrývá v podzemí?

Mnohé pověsti o pokladech na Hazmburku se vážou i k podzemním chodbám, jimiž je prý celý vrch Klapý protkán. Ty prý spojují i okolní menší vrchy a táhnou se až k Budyni. Zajímavé je, že k vrchu Klapý se váže podobná pověst jako k Blaníku.

I zde prý spí zázračné vojsko rytířů, kteří přijdou českému národu na pomoc v jeho nejtěžších chvílích. Zlatý poklad Jana Zajíce i další pověsti o tajných chodbách nedávají spát lovcům pokladů a pokoušejí se zlatý poklad najít.

Je možné, že se dosud ukrývá někde v podzemí? Faktem je, že na hradě skutečně jeden poklad byl.

Kvůli pověsti nedobytné pevnosti sem totiž byla na nějakou dobu převezena drahocenná bohoslužební roucha ze Strahovského kláštera a další vzácné předměty z Pražského hradu, které tam v bouřlivých dobách po bitvě u Lipan nebyly v bezpečí.

Legendu o pokladu potvrzuje také pověst o pasáčkovi, který v ruinách hradu našel vchod do podzemí, kde bohatství strážil černý pekelný pes.

Foto: Wikipedia
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz