Napohled je ostrov, utopený v oceánu nedaleko Afriky, určený k lenošení, ale ve skutečnosti by se sem mělo jezdit na delší dobu – za zdravím.
Čistý oceánský vzduch, úrodná sopečná půda, horské prostředí ve vnitrozemí a úžasná barevná vegetace, to tu obdivovala už kdysi císařovna Sissi.
Krásná manželka císaře Františka Josefa I. nemohla tušit, že zanedlouho krásný ostrov proslaví její synovec, poslední vládnoucí Habsburk Karel I. Ten se na Madeiru uchýlil do exilu po 1. světové válce, ale dlouho si to tu neužil.
Zemřel tu v dubnu 1922 v pouhých čtyřiatřiceti na dozvuky španělské chřipky a jeho hrob nad hlavním městem Funchal je prvořadým turistickým cílem.
Do čtvrti Monte, kde sní věčný sen v katedrále Nossa Senhora do Monte, se dostanete lanovkou a z místa je nádherný výhled na město se zátokou. Zpátky můžete na sáňkách.
Místní v krojích se slamáčky vás za poplatek posadí do proutěných „rohaček“ a prosviští s vámi dva kilometry po asfaltových serpentinách. Super zážitek!
Vyspěte se pod došky
Na sever od Funchalu jsou v členitém terénu hned dva přírodní parky, kde lze naplánovat úchvatné výlety mezi věčně zelenými stržemi s bohatou vegetací. Stezky jsou pečlivě udržovány a jistě narazíte na horské vodní kanálky „levadas“.
Ty vybudovaly pilní předkové dnešních Madeiřanů k zavlažování banánových plantáží, a banány ze zdejší úrodné půdy rostou přímo nadzvukovou rychlostí.
Ovšem, aby se výlet vydařil, chce to vhodné oblečení. Mrška Atlantik způsobuje rychlé změny počasí a promoknout není problém.
Z hor můžete napříč ostrovem zajet do městečka Santana a obdivovat lidovou architekturu, domečky se špičatými doškovými střechami, v nichž můžete i přespat.
Do mořských bazénů
Madeira, to jsou skály, a to včetně pobřeží, písečné pláže budete hledat marně. I místní se však chtějí občas smočit, a řeší to pobřežními bazény, vytesanými do skály, kam se nová voda přilévá s příbojem.
Kdo bez pláže nepřežije, ať vyrazí trajektem na ostrov Porto Santo, kde bude mít osmikilometrovou pláž prakticky sám pro sebe.
Pěkný výlet, ovšem pod přísným dozorem, je na Ilhas Desertas, pusté skalnaté ostrůvky, dnes přírodní rezervace, kde se dají pozorovat tuleni středomořští. Než odjedete domů, rozhodně navštivte botanickou zahradu Jardin Botánico ve Funchalu.
Jedině tam se totiž dozvíte, jak se jmenují ty stovky nádherných květin, jež vás na Madeiře obklopují a které si tak často fotíte.
Co si přivézt z Madeiry?
Nejoblíbenějšími suvenýry jsou typický madeirský slamáček, barevná keramika, dřeváčky nebo místní kožené trepky.
Turista se smyslem pro recesi si koupí pestrobarevně vyšívanou špičatou čepičku, praktická může být místní varianta teplých plstěných válenek (v horách bývá frišno).
Obýváček neurazí dřevěná tykev s vymalovaným madeirským motivem, např. domků s došky, které tu mají i jako dřevěné barometry, z nichž vylézá panáček či panenka, což známe i od nás. Na zeď můžete umístit malované kachle s lidovými motivy.
Mlsounům lze doporučit skvělé madeirské víno, které je po kvašení ohříváno v pecích, posilováno lihem a pak ponecháno v dubových sudech k několikaletému odpočinku.
Neprohloupíte ani s místní pálenkou Aguardente de cana, vyráběné z cukrové třtiny, kterou můžete doma sosat buď samotnou nebo ve formě koktejlu poncha s medem a citronovou šťávou.