Víno a burčák potečou proudem. Bude se zpívat a tančit. Kam se letos vypravíte za svátky vína?
Znojmo
Slasti středověku
Znojemské vinobraní je velkolepá slavnost, jedna z největších svého druhu u nás. Uvidíte zde rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami starých řemesel, vojenská ležení nebo uličku chudiny, kde zažijete atmosféru chudinské čtvrti v době raného středověku.
Připravený je jako již tradičně bohatý multikulturní program letos na třinácti scénách. Program je tak pestrý, že je velkým lákadlem i pro zájemce, kteří lahodnému moku neholdují.
Dominantou slavností bude samozřejmě historický průvod městem v čele s králem Janem Lucemburským, jeho chotí a dvořany.
Ochutnávky vín a burčáku vás čekají na každém kroku, soustředit se ale budou již tradičně ve Středověké krčmě na nádvoří znojemského hradu.
Valtice
Mistři folkloru
Ve Valticích je vinobraní vrcholnou společenskou událostí, která je spojena se starým tradičním obřadem „zarážením hory“. Zarážení hory je období, kdy vinaři symbolicky zamykají své vinice s dozrávajícími hrozny.
I zde vás čekají dny plné hudby, zpěvu, tance a vychutnávání dobrého vína tohoto kraje. Celým víkendem vás bude provázet vystoupení folklorních tanečních a pěveckých souborů a cimbálové muziky.
Náměstí se stane také „ochutnávací lžičkou“ tradičních i krajových jídel širokého okolí Valtic.
Je to nejfolklornější vinobraní ze všech, a pokud jste milovníky historie, pak si ji nejvíce užijete právě zde. Protože se vinobraní zde pořádá později, než jinde, můžete si užít jiné již v polovině září, a pak přijet do Valtic a porovnat.
Uvidíte, že to bude pověstná třešinka na dortu.
Karlštejn
Kejklíři a mágové
Letos se pořádá v podhradí tohoto hradu už přes dvacáté vinobraní. I když zde tato tradice netrvá dlouho, kvalitou lahodného moku a pestrostí programu se může rovnat ostatním. Zlatým hřebem oslav bude průvod císaře Karla IV. s manželkou Eliškou Pomořanskou.
Slavnostní průvod vedený cechmistrem a karlštejnskými vinaři bude procházet od karlštejnského vinařství k hradu. Cesta k hradu je lemována stánky připomínajícími dobové krámky.
Zajímavostí těchto oslav bude výuka historických tanců, vystoupení fakírů a přehlídka gotického odívání. Chybět nebudou kejklíři, bubeníci a dvorští mágové. Nepřijdete ani o koncerty a divadlo.
Pražský hrad
Nádherný výhled
Mimořádně dobře situovaný jižní svah Pražského hradu si vybral pro pěstování révy už kníže Václav na počátku 10. století. Není tedy divu, že si Pražský hrad zaslouží vlastní vinobraní. Letos znovu ožije slavnostmi vína, zpěvu a jídla.
Návštěvníci se mohou těšit na čerstvou hroznovou šťávu čerstvě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku českých potravin od mnoha výrobců.
V Praze si můžete užít mnoha dalších vydařených vinobraní, oblíbené a hojně navštěvované je zejména to v Grébovce, které proběhne o týden později, než vinobraní na Pražském hradě. Užijete si zde nejen dobrého vína, ale také nádherného výhledu na Prahu.
Mělník
Nejstarší v Čechách
Mělnické vinobraní je nejstarší a zároveň jedna z největších slavností tohoto typu v celé republice. Starší i než svátky vína na Moravě, se kterou jsou vinobraní spojována nejvíce.
Vychutnejte si atmosféru tradičních slavností vína v historickém centru tohoto města.
Kromě dobrého vína z vyhlášených mělnických a okolních vinařství zde v polovině září vystoupí řada známých hudebních kapel a samozřejmě k mání budou i oblíbené gastronomické speciality a pochutiny.
Pro rodiny s dětmi je připraven bohatý dětský divadelní program a výtvarné dílny.
Vedle jarmarku, stánků s burčákem a gastronomickými specialitami lze v ulicích historického centra narazit na flašinetáře, sokolníka či pouliční umělce připomínající dobu první republiky.
Vyvrcholením vinobraní v Mělníce bude průvod Karla IV., který bývá již tradičně zakončený ohňostrojem.