Na cestách po jižních Čechách bychom určitě neměli vynechat lázeňské a rekreační město Třeboň, potažmo celou Chráněnou krajinnou oblast Třeboňsko. Ve městě jsou dvojí lázně, Bertiny lázně a Aurora.
Specializují se na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob a poúrazových stavů.
Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny v republice a tohoto bohatství se využívá právě v lázeňství. Slatinné zábaly a koupele působí příznivě na naše klouby a páteř.
Po relaxaci v lázních se můžeme vydat na prohlídku místního pivovaru Regent. V Třeboni se pivo vaří více než 600 let a místní pivovar je jedním z nejstarších ve střední Evropě.
Vstupné s ochutnávkou: 130 Kč
Krajina dvojího nebe
Třeboňskou chloubou je bezesporu téměř pětistovka rybníků. Dominantou je rybník Rožmberk, svou rozlohou největší rybník Česka. V letech 1584–1590 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan.
Jeho rozloha je celých 648 hektarů, proto je někdy nazýván také jako „Jihočeské moře“. Zdrojnicí rybníka je především řeka Lužnice, kromě ní vtéká do rybníka ještě několik dalších potoků z okolního povodí. Tradičním vyvrcholením rybníkářské práce jsou výlovy.
Rožmberk se loví jednou za dva roky, nejbližší slavnostní výlov připadá na 14.–16. října 2016. Pokud se chceme dozvědět co nejvíce o slavném třeboňském rybníkářství, navštívíme Dům Štěpánka Netolického v Třeboni, kde se můžeme zúčastnit komentovaných prohlídek nebo si zajít na výstavu.