Domů     Strašlivý konec hradního pána na Beckově
Strašlivý konec hradního pána na Beckově
od 2.8.2019
1

Už sám pohled na hrad Beckov, vypínající se na ostrém skalním ostrohu nad Váhem, vyvolává mrazení. A co teprve pohled dolů z jeho strmých hradeb, kde svůj život ukončil i jeden z prvních majitelů hradu.

K hradu se váže celá řada pověstí a u většiny z nich najdeme nějaké to zrnko pravdy.

Většina z nich vypráví o tragickém konci majitelů hradu, o zjeveních, která se zde objevují za temných nocí i o samotném vzniku hradu, který dal prý Ctibor ze Stibořic (1347 – 1414) postavit pro svého oblíbeného šaška.

Na hradě se prý zjevuje tajemná bílá husa, do které byla zakleta jedna z hradních paní, kvůli nezměrné krutosti k poddaným. Prý bloudí zříceninou a naříkavě kejhá. Podle legendy ji však může vysvobodit z jejího zakletí jen člověk čisté duše.

Postavil Ctibor hrad pro svého šaška?

Tato pověst se traduje celá staletí a nejspíše jde skutečně jen o legendu. Hrad Beckov byl vystavěn na místě původního dřevěného hrádku daleko dříve, a to nejspíše už v polovině 13. století.

Ctibor se stal majitelem hradu v roce 1388 a v tu dobu už měl hrad svoji skutečnou podobu. Pověsti však vyprávějí, že Ctibor měl svého oblíbeného šaška Becka, který jej doprovázel i na jeho loveckých výpravách.

Po jednom honu, když se utábořili na břehu Váhu, bavil šašek Ctibora tak zábavnými kousky, až mu pán slíbil, že mu vyplní jakékoliv přání.

Šašek se zadíval na vysoké skalisko na protějším břehu řeky a vyslovil své přání. Chtěl, aby mu Ctibor vystavěl na oné skále vlastní hrad. Ctibor, vázán slibem, jeho přání splnil.

Na stavbě prý pracovaly tisíce lidí a každý obyvatel panství musel na ní zadarmo odpracovat osm dní. Zakrátko stál na skále hrad, jaký neměl obdoby. Podle šaškova jména nesl název Beckov.

Šašek si jej ale dlouho neužil, Ctiborovi se hrad tak zalíbil, že jej s ním vyměnil za jiný a na Beckově se usídlil sám. Jiná pověst říká, že šaška vyplatil a dal mu za něj tolik zlata, kolik sám vážil.

Severní palác
Severní palác

Kletba přivolala smrt

Na tuto pověst navazuje další, vyprávějící o tragickém konci Ctibora ze Stibořic.

Ten prý miloval své psy více než své sloužící a když jeden sluha nešťastnou náhodou zranil jeho psa, kterému omylem stoupl na nohu, rozzlobil se hradní pán tak, že nechal svrhnout nešťastného sluhu z hradeb do propasti.

Oběť i jeho příbuzní marně naříkali, Ctibor byl neoblomný. V poslední chvíli před pádem onen sluha Ctibora proklel a vykřikl, že do roka a do dne skončí stejně jako on.

Přesně rok po této události odpočíval hradní pán na hradbách, když se k němu přiblížila zmije a uštkla jej do tváře. Šílený bolestí běhal Ctibor po cimbuří, až se zřítil do hlubiny pod hradem přesně na místě, kde nechal svrhnout svého sluhu.

Když se to dozvěděla jeho manželka Dobrochňa, rozená Stęszewská, chtěla v zoufalství skočit za ním. Když jí v tom služebné zabránily, probodla se dýkou.

Po nocích se prý ze zříceniny ozývá zoufalý nářek pána z Beckova, jeho zavražděného sluhy a vytí tajemného psa.

Jedna z najzaujímavejších a najnavštevovanejších historických památek na Považí.
Jedna z najzaujímavejších a najnavštevovanejších historických památek na Považí.

Co říká skutečná historie?

Hrad Beckov patřil původně mocnému vládci Matůšovi Čákovi Trenčanskému.

Po jeho smrti se dostal do majetku uherských králů a Ctibor ze Stibořic jej pak získal za své zásluhy od Zikmunda Lucemburského v roce 1388, stejně jako více než dvacet dalších hradů a zámků v Pováží.

Přestože byl polského původu, stal se jedním z nejvýznamnějších uherských šlechticů a sám se nazýval Pánem Pováží. O jeho smrti existují rozporuplné zprávy. Jedna z nich hovoří o tom, že byl silně alergický na vosí jed a zemřel poté, co jej vosa bodla do oka.

Druhá, pravděpodobnější verze říká, že zemřel na následky prochladnutí na jednom ze svých oblíbených lovů. Pohřben byl ve svém rodném Polsku, v kryptě kostela sv. Kateřiny v obci Kazimierz nedaleko Krakova.

Posledními majiteli hradu Beckov byl rod Bánffyů, ale po jeho vymření začal Beckov pustnout. Dílo zkázy dokonal velký požár v roce 1728. Něco pravdy může být i na legendě o uštknutí Ctibora zmijí.

Podle místních se totiž ruiny hradu a okolní skaliska těmito nebezpečnými hady jen hemží.

Zabily Ctibora tesáky psů?

O Ctiborově smrti existuje ještě jiná, méně známá, legeda, která ji popisuje docela jinak. Jako chovatel psů a lovec si hradní pán nedal pokoj a lovil i o nedělích a svátcích, což bylo tehdy porušení božího přikázání.

Přestože jej varovali mniši z nedalekého kláštera, stejně vyrazil jedné neděle na lov.

S honci strávil v lesích celý den, ale nespatřil jediné zvíře. K večeru se oddělil od své družiny a jen se smečkou svých psů stopoval laň. Pak se ale rychle změnilo počasí a strhla se prudká bouře.

Náhle se rozsvítilo nebe a Ctibora zasáhl blesk. Zřítil se z koně, který uprchl, a zůstal v bezvědomí ležet uprostřed lesa.

Jeho milovaní psi nejspíše jeho lásku neopětovali, protože jej podle legendy do rána roztrhali na kusy a svědci našli ráno jen jeho ohlodané kosti. Tento děsivý příběh zpracoval v jedné ze svých balad, nazvané Ctibor, i známý slovenský básník Ján Botto.

Foto: Planetslovakia, Wikipedia
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat