Někdo se rád kochá krásami krajiny pěšky, někdo z okénka svého vozu případně ze sedla kola a někdo si výlet nejvíce užije, pokud se mu pod nohama houpe paluba. Pokud jste tohoto ražení, určitě oceníte tipy na výlety, které se dají absolvovat na lodi.
Ať už vás zajímají lodě výletní, nebo jste naopak nadšení vodáci, určitě si přijdete na své!
1. Na Otavu: Klidné místo, neklidná řeka
Pokud rádi plujete po vodě spíše na malých plavidlech a dáte přednost kánoi před pohodlným parníkem, rozhodně se vydejte na Otavu. Zdejší vody nejsou kupodivu tolik frekventované jako jiná místa, která jsou mezi vodáky více vyhlášená.
Je to trochu nepochopitelné, protože zdejší scenérie šumavských městeček a luhů a hájů opravdu stojí za to. Pro jednodenní výlet se nejvíce hodí úsek mezi Čeňkovou pilou a Sušicí. Ten se dá ujet za zhruba 4 až 6 hodin.
Hodí se však spíše pro zkušenější vodáky, protože peřeje jsou poměrně divoké, a tak se jedná o pořádně rychlou jízdu. Následující úsek ze Sušice do Písku, který měří 66 kilometrů, však zvládnou i úplní začátečníci za 3 až 4 dny.
Hledáte-li tedy trasu, na které lze strávit pěkný prodloužený víkend s rodinou, rozhodně se jedná o dobrou volbu.
2. Hradecká paroplavební společnost: Romantická jízda parníčkem
Potřebujete klidný a milý výlet, kterým potěšíte drahou polovičku? Romantická plavba parníčkem je rozhodně dobrý nápad. Jestliže tápete, kam se za takovou kratochvílí vydat, rozhodně zavítejte do Hradce Králové.
Zde čekají na své cestující parníčky Královna Eliška a Primátor Ulrich, které jako by vypadly z 19. století. Plavby po Labi se konají od května do září každý den, vyplouvá se obvykle v každou celou hodinu.
Plavba trvá zhruba 50 minut, během kterých se pokocháte městem a můžete se rovnou rozmyslet, kam se poté vydáte podívat. A pokud se vám plavba bude líbit, můžete vzít děti ještě na plavbu pirátskou plachetnicí, kterou provozovatel rovněž pořádá.
3. Pardubická plavba plná zábavy: Na palubě se můžete dokonce nechat oddat!
V Pardubicích je možnost nasednout na parník, který se pravidelně plaví do Kunětic či Srnojed. Na palubě je možnost dobře se najíst, anebo třeba přepravit s sebou i svá kola. Některé plavby jsou přímo určeny pro děti, jiné se nesou v pirátském duchu.
Kromě toho si můžete parník zarezervovat a pronajmout na různé speciální události. Výjimkou tak nejsou firemní večírky, oslavy narozenin, nebo dokonce svatby na lodní palubě.
Pokud si tedy pro svou speciální příležitost přejete něco opravdu nevšedního, rozhodně je to dobrý tip. Plavbu si však dozajista užijete i jen tak v obyčejný den.
Cena: Dospělí 130 Kč, děti 80 Kč
4. Metuje: Plavte se skrze samotné Peklo!
Řeka Metuje nabízí vodákům hned několik možností, kde se mohou plavit na svých plavidlech. Jedním z nejzábavnějších jsou však jednoznačně peřeje v úseku, poeticky nazvaném Peklo. Vyjeďte kupříkladu z Náchoda. Tam je řeka ještě klidná a nenáročná.
Jakmile ale městem projedete, proud bude pomalu sílit. Jakmile se do Metuje vlije voda z řeky Ohřenky, uvidíte vpravo výletní restauraci Peklo, po které je pojmenovaný následující úsek řeky plný peřejí a kamenů.
Dojedete až do Nového Města nad Metují, kde se pokocháte zámkem nad městem. Řada lidí si tuto trasu natolik užívá, že se rozhodne ji sjet za den několikrát. Uchvátí vás také tak?
5. Plnou parou do starých časů: Projížďka starou Prahou
Pokud se chystáte do Prahy a chcete si ji užít z trochu netradičního úhlu pohledu, rozhodně nevynechejte plavbu Pražskými Benátkami. Že nevíte, kde to je? V tom případě máte o důvod víc přijít.
Dorazte na Křižovnické náměstí a sejděte po schodech přímo do přístaviště Judita. V dobových kostýmech oděná posádka parníku Vodouch vás proveze těmi nejkrásnějšími zákoutími města. Během cesty si můžete dopřát občerstvení, a když je pěkně, zahraje i muzika.
V rámci ceny lodního lístku můžete po skončení plavby navštívit také Muzeum Karlova mostu, kde se o této památce dozvíte mnoho dalšího, a podíváte se dokonce do podzemí.
Cena: Dospělí 340 Kč, děti 170 Kč