Domů     Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu

To místo se stalo dějištěm odporných zvěrstev, páchaných minulým režimem, oblíbenou zastávkou romantických trampů, neoficiální nudistickou pláží, konečnou stanicí sebevrahů i námětem strašidelných příběhů.

Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet. Soustava vápencových lomů s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž jakoby vůbec nezestárla. Je stále nádherná a fascinující jako kdysi.

Zdaleka nejimpozantněji působí Velká Amerika, největší ze skupiny lomů.
Zdaleka nejimpozantněji působí Velká Amerika, největší ze skupiny lomů.

Budiž Amerika!

Vápenec z Českého krasu vzbuzuje v lidech zájem už pěkných pár set let zpátky. Jako stavební materiál je využíván pravděpodobně již okolo 9. století.

Dějepisci pak rádi připomínají rok 1320, kdy český král Jan Lucemburský (1296–1346) uděluje mílové právo k pálení vápna.

Opravdový lomařský boom však přichází až s druhou polovinou 19. století spolu s rozvíjejícím se průmyslem a rostoucí poptávkou po snadno opracovatelném stavebním materiálu.

Na konci roku 1890 získává licenci na dolování vápence v lokalitě Mořina podnikatel Gottfried Bächer, který hned následující rok rozjíždí první průmyslovou těžbu.

Na začátku dubna 1898 od něj povolení na kutací práce kupuje Pražská železářská společnost, příštích 50 let diktující tempo těžby v Českém krasu.

Její inženýři, perfektně ovládající technologii hlubinného dobývání a mající zkušenosti se železnicemi, dají společně vzniknout systému otevřených lomů a dopravních a průzkumných štol, propojených sítí železničních malodráh.

Hrůzné chvíle odsouzenců, prožitých na Mořině připomíná dvoumetrový kamenný pomník.
Hrůzné chvíle odsouzenců, prožitých na Mořině připomíná dvoumetrový kamenný pomník.

Peklo Mořina

Je jich celkem 19. Každý má své originální přízvisko, přisouzené trampy, kteří si z lomů udělali své poutní místo. Najdete tu Soví ráj, Jižní kříž, Podkovu, Modlitebnu, Liščí lom i Želvu.

Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Pro poslední jmenovaný však mají starší ročníky v paměti ještě jiná jména – Český Mauthausen, Trestanecký lom či Vápencové peklo Mořina.

Za druhé světové války slouží jako pracovní tábor pro zločince. V letech 1945 a 1946 tu pracují zajatí a uvěznění Němci. Jeho nejzrůdnější využití však přichází až s nástupem komunistického režimu.

Mezi lety 1949 a 1953 tady do úmoru za nelidských podmínek, bití a ponižování dřou převážně političtí vězni. Za pět let se jich tu vystřídá na dvě tisícovky.

Každý den jsou nuceni nalámat 16 až 18 vozů kamene, který musejí ještě před naložením rozštípat dvanáctikilovým kladivem na menší kusy. Nesplnění normy se tvrdě trestá.

Provinilci jsou v promočených trestaneckých uniformách zavíráni do betonové nevytápěné kobky o rozměrech 4 x 4 metry. Pobyt odsouzenců na Mořině obvykle končí jejich odvozem do vězeňské nemocnice.

Ony hrůzné chvíle dnes připomíná dvoumetrový kamenný pomník na paměť politickým vězňům.

Ne nadarmo se lomu Velká Amerika říká český Grand Canyon.
Ne nadarmo se lomu Velká Amerika říká český Grand Canyon.

Český Grand Canyon

V těsném sousedství Mexika leží největší z lomů – Velká Amerika, kterému se říká český Grand Canyon.

Na jeho dně se nachází jezírko s azurově čistou vodou, rybami i raky, které i přes přísný zákaz vstupu přitahuje ilegální milovníky koupání, a to i ty bez plavek.

Za minulého režimu se sem, na jednu z prvních neoficiálních nudistických pláží, sjíždějí naháči z celé republiky. Rádi se sem vracejí také potápěči. Kromě nich sem unikátní přírodní scenérie přivábila i nejeden filmový štáb.

Natáčely se tu scény z Limonádového Joea i Malé mořské víly. Těžilo se tu až do velkého sesuvu horniny v roce 1963. Třetí lom do party, Malá Amerika, má zatopené dno (tzv. Rešenské jezero). Jedinou pevnou půdou pod nohama je poloostrůvek u severní stěny.

Ten je však přístupný jen po vodě nebo lanech. Těžké stroje dnes v lomech Amerika burácejí už jen v malé míře. Jejich absence využívá už od 60. let množství dobrodruhů, především z řad trampů a nudistů.

Ti ještě dnes s oblibou vzpomínají, jak se schovávali před hlídkujícími esenbáky. I v současné době odtud musejí strážci zákona rok co rok vyhánět desítky trampů, ignorujících výstražné cedule.

Lomy lákaly a stále lákají i sebevrahy a odehrála se tu bohužel i řada smrtelných nehod. Některé z nich má prý na svědomí tajemný Hagen…

Hagenův gong. Kdo ho rozezní, ve zdraví se z podzemí prý už nevrátí.
Hagenův gong. Kdo ho rozezní, ve zdraví se z podzemí prý už nevrátí.

Pozor na Hagena!

To jméno patří k Americe stejně neodmyslitelně jako Dracula do Transylvánie. Legenda o něm má hned několik verzí.

Jedna z nich vypráví o vojákovi wehrmachtu Hansi Hagenovi, který se v lomech ukryl na konci druhé světové války před spojeneckými vojsky. Odpálený granát ho ale ve štolách uvěznil a on si ze zoufalství prohnal hlavou kulku.

Jeho duch však nenalezl klidu a dodnes v podzemním bludišti přebývá. Okrádá nocující trampy, nebo je dokonce vraždí. Za tichých nocí jsou prý v chodbách slyšet kroky a šílený smích.

V jiných variantách je Hagen dělník, který zůstal při důlním neštěstí spolu s dalšími parťáky uvězněn pod sesuvem. Zatímco jemu se nakonec podařilo protáhnout na svobodu úzkým otvorem, jeho dva druzi takové štěstí neměli.

Smutek Hagena nad jejich ztrátou se postupně promění v šílenství a nenávist ke každému vetřelci.

Foto: Shutterstock, Archiv
Související články
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz