Domů     Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
od 18.10.2019
1

To místo se stalo dějištěm odporných zvěrstev, páchaných minulým režimem, oblíbenou zastávkou romantických trampů, neoficiální nudistickou pláží, konečnou stanicí sebevrahů i námětem strašidelných příběhů.

Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet. Soustava vápencových lomů s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž jakoby vůbec nezestárla. Je stále nádherná a fascinující jako kdysi.

Zdaleka nejimpozantněji působí Velká Amerika, největší ze skupiny lomů.
Zdaleka nejimpozantněji působí Velká Amerika, největší ze skupiny lomů.

Budiž Amerika!

Vápenec z Českého krasu vzbuzuje v lidech zájem už pěkných pár set let zpátky. Jako stavební materiál je využíván pravděpodobně již okolo 9. století.

Dějepisci pak rádi připomínají rok 1320, kdy český král Jan Lucemburský (1296–1346) uděluje mílové právo k pálení vápna.

Opravdový lomařský boom však přichází až s druhou polovinou 19. století spolu s rozvíjejícím se průmyslem a rostoucí poptávkou po snadno opracovatelném stavebním materiálu.

Na konci roku 1890 získává licenci na dolování vápence v lokalitě Mořina podnikatel Gottfried Bächer, který hned následující rok rozjíždí první průmyslovou těžbu.

Na začátku dubna 1898 od něj povolení na kutací práce kupuje Pražská železářská společnost, příštích 50 let diktující tempo těžby v Českém krasu.

Její inženýři, perfektně ovládající technologii hlubinného dobývání a mající zkušenosti se železnicemi, dají společně vzniknout systému otevřených lomů a dopravních a průzkumných štol, propojených sítí železničních malodráh.

Hrůzné chvíle odsouzenců, prožitých na Mořině připomíná dvoumetrový kamenný pomník.
Hrůzné chvíle odsouzenců, prožitých na Mořině připomíná dvoumetrový kamenný pomník.

Peklo Mořina

Je jich celkem 19. Každý má své originální přízvisko, přisouzené trampy, kteří si z lomů udělali své poutní místo. Najdete tu Soví ráj, Jižní kříž, Podkovu, Modlitebnu, Liščí lom i Želvu.

Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Pro poslední jmenovaný však mají starší ročníky v paměti ještě jiná jména – Český Mauthausen, Trestanecký lom či Vápencové peklo Mořina.

Za druhé světové války slouží jako pracovní tábor pro zločince. V letech 1945 a 1946 tu pracují zajatí a uvěznění Němci. Jeho nejzrůdnější využití však přichází až s nástupem komunistického režimu.

Mezi lety 1949 a 1953 tady do úmoru za nelidských podmínek, bití a ponižování dřou převážně političtí vězni. Za pět let se jich tu vystřídá na dvě tisícovky.

Každý den jsou nuceni nalámat 16 až 18 vozů kamene, který musejí ještě před naložením rozštípat dvanáctikilovým kladivem na menší kusy. Nesplnění normy se tvrdě trestá.

Provinilci jsou v promočených trestaneckých uniformách zavíráni do betonové nevytápěné kobky o rozměrech 4 x 4 metry. Pobyt odsouzenců na Mořině obvykle končí jejich odvozem do vězeňské nemocnice.

Ony hrůzné chvíle dnes připomíná dvoumetrový kamenný pomník na paměť politickým vězňům.

Ne nadarmo se lomu Velká Amerika říká český Grand Canyon.
Ne nadarmo se lomu Velká Amerika říká český Grand Canyon.

Český Grand Canyon

V těsném sousedství Mexika leží největší z lomů – Velká Amerika, kterému se říká český Grand Canyon.

Na jeho dně se nachází jezírko s azurově čistou vodou, rybami i raky, které i přes přísný zákaz vstupu přitahuje ilegální milovníky koupání, a to i ty bez plavek.

Za minulého režimu se sem, na jednu z prvních neoficiálních nudistických pláží, sjíždějí naháči z celé republiky. Rádi se sem vracejí také potápěči. Kromě nich sem unikátní přírodní scenérie přivábila i nejeden filmový štáb.

Natáčely se tu scény z Limonádového Joea i Malé mořské víly. Těžilo se tu až do velkého sesuvu horniny v roce 1963. Třetí lom do party, Malá Amerika, má zatopené dno (tzv. Rešenské jezero). Jedinou pevnou půdou pod nohama je poloostrůvek u severní stěny.

Ten je však přístupný jen po vodě nebo lanech. Těžké stroje dnes v lomech Amerika burácejí už jen v malé míře. Jejich absence využívá už od 60. let množství dobrodruhů, především z řad trampů a nudistů.

Ti ještě dnes s oblibou vzpomínají, jak se schovávali před hlídkujícími esenbáky. I v současné době odtud musejí strážci zákona rok co rok vyhánět desítky trampů, ignorujících výstražné cedule.

Lomy lákaly a stále lákají i sebevrahy a odehrála se tu bohužel i řada smrtelných nehod. Některé z nich má prý na svědomí tajemný Hagen…

Hagenův gong. Kdo ho rozezní, ve zdraví se z podzemí prý už nevrátí.
Hagenův gong. Kdo ho rozezní, ve zdraví se z podzemí prý už nevrátí.

Pozor na Hagena!

To jméno patří k Americe stejně neodmyslitelně jako Dracula do Transylvánie. Legenda o něm má hned několik verzí.

Jedna z nich vypráví o vojákovi wehrmachtu Hansi Hagenovi, který se v lomech ukryl na konci druhé světové války před spojeneckými vojsky. Odpálený granát ho ale ve štolách uvěznil a on si ze zoufalství prohnal hlavou kulku.

Jeho duch však nenalezl klidu a dodnes v podzemním bludišti přebývá. Okrádá nocující trampy, nebo je dokonce vraždí. Za tichých nocí jsou prý v chodbách slyšet kroky a šílený smích.

V jiných variantách je Hagen dělník, který zůstal při důlním neštěstí spolu s dalšími parťáky uvězněn pod sesuvem. Zatímco jemu se nakonec podařilo protáhnout na svobodu úzkým otvorem, jeho dva druzi takové štěstí neměli.

Smutek Hagena nad jejich ztrátou se postupně promění v šílenství a nenávist ke každému vetřelci.

Foto: Shutterstock, Archiv
reklama
Související články
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat