Města po celém světě vynikají svou velikostí, historií či památkami. Některá se ale zapsala do podvědomí svou mimořádnou barevnou rozmanitostí.
Júzcar
Kde: Španělsko
Barva: modrá
Andaluské město Júzcar se nachází na jihu Španělska, 22 km od Rondy a 113 km od Malagy. Až do roku 2011 ale nepatřilo mezi nijak zajímavá místa.
Vše změnilo natáčení a propagace filmu Šmoulové, když město dostalo exkluzivní nabídku od společnosti Sony Pictures.
V rámci propagace snímku mělo být celé nabarveno na modro. A s pomocí 4500 litrů barvy se tak během několika dní také stalo. Po ukončení natáčení pak měli místní obyvatelé na vlastní náklady natřít zdi zpátky na bílo.
Ti ale odmítli, a to z velmi jednoduchého důvodu. Poté, co se z města stala šmoulí vesnice, sem zamířilo za rok kolem 80 000 turistů a stalo se hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.
Izamal
Kde: Mexiko
Barva: žlutá
Na poloostrově Yucatán, asi 60 km od Chichén Itzá, se nachází město Izamal, které patří k nejstarším osídleným městům ve Střední Americe. Odhaduje se, že bylo založeno okolo roku 750 př. n. l.
Ve starověku patřilo mezi centra mayské civilizace, stálo zde nejméně pět obrovský pyramid a mnoho menších chrámů.
Celkově zde archeologové odhalili nejméně 163 staveb. Budovy byly postaveny zvláštní technikou, Mayové používali zaoblené megalitické bloky s ozdobnými lištami v popředí.
Později se sem dostali i Španělé, kteří zde vybudovali františkánský klášter pomocí materiálu, získaného z pyramid.
Klášter má druhé největší atrium, hned po Vatikánu. A vliv Vatikánu se projevuje i na barevnosti města, všechny domy mají bílou a hořčicově žlutou barvu – stejně jako má vatikánská vlajka.
Džajpur
Kde: Indie
Barva: růžová
Indické město Džajpur, hlavní město státu Rádžasthán, založené roku 1727 mahárádžou Saváím Džajem Singhem II., bývalo v minulosti i hlavním městem celého království.
Na strukturu města měla tedy královská rodina obrovský vliv. Celá architektura byla na svou dobu velmi pokroková a patřila k nejlepším v Indii. O kráse Džajpuru se v Indii mluvilo tolik, že se jeho sláva donesla až do Evropy.
A díky tomu získalo i svou růžovou barvu, kterou místní zvolili, aby uvítali prince z Walesu, jenž město navštívil v roce 1853. Růžovou barvu je možné vidět i dnes v centru města.
Bath
Kde: Anglie
Barva: medová/okrová
Město s 80 000 obyvateli leží 159 km od Londýna v hrabství Somerset. Jedná se historické město, jehož dějiny sahají až do dob Římské říše, kdy se v něm nacházely slavné lázně. Jejich pozůstatky byly postupně odhalovány od 18. století.
Lázeňství zůstalo s městem pevně spojeno až do současnosti. Fasády měšťanských domů sjednocuje nejen smetanově medová barva, ale také jejich krása. Majitelé se snažili, aby průčelí domů připomínala paláce, nikoli „obyčejné“ domy obchodníků a řemeslníků. Bohužel, postupem času se změnilo jejich zabarvení spíše na okrové než medové.
Ubrique
Kde: Španělsko
Barva: bílá
Oblast Andalusie v jižním Španělsku je proslulá řadou bílých městeček neboli Pueblos Blancos.
Většina z nich se nachází na území přírodního parku Sierra de Grazalema. Domy mají fasády natřené bílým vápnem, aby odrážely teplo. Patří mezi ně i městečko Ubrique, které je největší z bílých měst. Unikátní je i jeho poloha na úpatí pohoří Sierra de Ubrique.
Ve stínu hor tak jeho bílá barva o to více vyniká. Vesnice má představovat nejen symbolickou čistotu, ale i tu praktickou.
Guatapé
Kde: Kolumbie
Barva: pestrobarevné
Šestitisícové kolumbijské městečko Guatapé, ležící v provincii Antiquia, patří zřejmě mezi nejbarevnější města na celém světě.
Jako osada se španělskou správou byla obec založena v roce 1611. Tradici pestrobarevného zdobení se zde říká „zocalos“, přičemž se barvy nejrůzněji proplétají a vytvářejí ornamenty a motivy ze života místních lidí.
Každá rodina má totiž své specifické odstíny, které vyjadřují profese, některé vzory mají i náboženskou tematiku.
Manarola
Kde: Itálie
Barva: pestrobarevné
Manarola je jednou z obcí Cinque Terre, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Leží v provincii La Spezia na severozápadě Itálie. Město určitě neoslňuje svou velikostí (má jen několik stovek obyvatel), ale svou barevností a polohou.
Nachází se totiž na vysoké terasovité skále, tyčící se nad mořem. Jedná se o úchvatnou podívanou, kdy barevné fasády domů svítí do dáli na širé moře. Vzhled domečků si Manarola uchovala několik staletí – ty první se začaly na skále stavět už ve 12. století. Mírnou barevnou převahu zde mají benátská červeň a okrová žluť.