Domů     Pohádkový Křivoklát: Sídlo králů i obávané vězení
Pohádkový Křivoklát: Sídlo králů i obávané vězení

S jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás se pojí řada věhlasných jmen. Od Elišky Přemyslovny přes Karla IV. až po proslulého alchymistu Edwarda Kelleyho.

Kdysi královské sídlo, později vězení a nakonec hvězda stříbrného plátna – nevšední zážitek nabízel Křivoklát ve všech dobách, a nejinak je tomu i dnes.

Je temná noc a kdysi věhlasný alchymista, který si užíval pozornosti na císařském dvoře, trpí ve vězení na hradě Křivoklátě. Je doslova v pasti, císař Rudolf II. mu dal v roce 1591 ultimátum, že pokud mu neprozradí návod na výrobu zlata, zůstane ve vězení.

To bylo skoro před třemi lety. Zoufalý alchymista proto přemýšlí o odvážném plánu, který by mu dopomohl k útěku. Nakonec jej zkusí provést. V noci spustí z okna své cely v hranaté věži Huderce lano a chce se na něm spustit dolů z hradeb.

K jeho smůle ale lano nevydrželo a Kelley se zřítil do hradního příkopu. Zlomil si přitom nohu tak nešťastně, že mu musela být později uříznuta. Místo svobody pak byl převezen do jiného žaláře na mostecký hrad Hněvín.

Edward Kelley ale nebyl jediným slavným vězněm na Křivoklátě. Dalo by se říci, že hrad má celkem tři osudové symboly – královskou korunu, vězeňskou celu a plamen ohně.

Starší než Kosmas

Dějiny skalnatého ostrohu nad Rakovnickým potokem sahají opravdu do dávné minulosti. Možná že mnozí byli zklamáni, když se ukázalo, že zmínka v Kosmově kronice o Křivoklátě, datovaná do počátku 12. století, se ukázala jako nepřesná.

Z té doby totiž na místě dnešního hradu nebyly objeveny žádné stopy. Je tedy možné, že Kosmas mluví o tvrzi, která se původně nacházela někde jinde. Místo toho ale byly na Křivoklátě objeveny důkazy, že návrší bylo obydlené už v pravěkých dobách.

Zůstaly tu nejen střepy keramiky z doby bronzové, ale i zbytky osídlení či obranného valu. Dávné sídlo našich předchůdců bylo navíc ještě rozsáhlejší než dnešní hrad, který nejstarší dochované zmínky datují do začátku 13. století. Zřejmě jej nechal vybudovat některý z přemyslovských knížat.

Domov králů a královen

I to je tedy úctyhodná historie, která Křivoklát řadí mezi nejvýznamnější a nejstarší královské hrady. A je také nasnadě, proč tvrz obklopená hlubokými lesy původně sloužila jako lovecké sídlo, kde se pořádaly velké hony a také řada dalších radovánek.

Jak věhlas Křivoklátu rostl, stal se jedním ze sídelních královských hradů. Často zde proto pobýval třeba Václav I. a také Přemysl Otakar II., který nakonec završil velkou přestavbu hradu a dal zbudovat hradní kapli.

Poprvé se oheň zapsal do osudu Křivoklátu v roce 1316, zatím však jen z bezpečné vzdálenosti. Po požáru Pražského hradu se totiž právě sem uchýlila se svými třemi dětmi česká královna Eliška Přemyslovna.

Její manžel Jan Lucemburský ji pak začal podezírat, že chce se svým malým synem převzít vládu nad královstvím. A tak se Křivoklát stal po celé čtyři roky nedobrovolným vězením pro malého kralevice, který byl později znám jako Karel IV.

První ničivý požár

Slavný český král ale na Křivoklát ani po takové zkušenosti nezanevřel, když se vracel z Francie se svou těhotnou manželkou Blankou z Valois, přivedl ji právě sem, aby dala život jejich dceři a budoucí uherské královně Markétě.

Často tady také pobýval, ovšem až do doby, kdy bylo dokončeno jeho proslulé sídlo na Karlštejně. Křivoklátský hrad si ale také velmi oblíbil jeho nejstarší syn a pozdější český král Václav IV. Období slávy a lesku se ale nakonec ztratilo v plamenech.

Křivoklát totiž čelil hned několika ničivým požárům, dá se vlastně říct, že každé dvě století skončil v plamenech. Poprvé to bylo za husitských válek, v roce 1422, tehdy do základů vyhořel hradní palác nazývaný Manský dům.

Tehdy se ovšem při opravách neobtěžovali s jeho opětovným vybudováním a spáleniště zůstalo tak, jak bylo. Díky tomu se archeologům, kteří jej prozkoumali v 80. letech minulého století, se podařil nečekaný objev. V popelu totiž zůstaly mnohé poklady, které unikly plamenům.

Boj proti plamenům

Současnou podobu pak hradu dala gotická přestavba, za kterou od roku 1471 stál nově zvolený král Vladislav II. Jagellonský. Křivoklát ale po něm získali Habsburkové, kteří neměli nijak velký zájem na tom jej dále zvelebovat.

Hrad se tak stal částečně skladištěm střelného prachu, ale také státní věznicí. Jen tři roky poté, co se odtud pokusil uprchnout alchymista Kelley, se tu opět rozhořel ničivý požár, který jej v roce 1597 téměř úplně zničil. Jeho obnova ale dlouho nevydržela.

Do českých zemí přišla třicetiletá válka a s ní i další požár, který na Křivoklátě v červnu 1643 poničil téměř čtyři desítky komnat. Po Habsburcích hrad získali Valdštejnové a jako věno pak také Fürstenbergové.

I oni museli bojovat s následky ohnivého živlu, který málem zničil hrad v roce 1826. Požár tehdy vznikl přímo v bytě správce hradu. Fürstenbergové se rozhodli opravit, co se dá, ale jejich necitlivá přestavba poničila původní architekturu.

Na druhou stranu se jim alespoň podařilo hrad zachránit před totální zkázou, a to by byla velká škoda. Hlavně tedy pro české filmaře.

Hvězda filmového plátna

Poslední vlastník panství, Max Egon II. Fürstenberg, prodal v roce 1929 hrad československému státu za astronomickou částku 118,5 milionu korun.

Na Křivoklátě zůstala také unikátní Fürstenberská knihovna s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků a dalších vzácných tisků, kterou si můžete dnes prohlédnout. Nové období slávy ale hradu přineslo až filmové plátno.

S třiceti filmy, které se tu natáčely, patří Křivoklát k největším filmovým hvězdám mezi českými hrady.

Právě tady se ve věži píchla o vřeteno Růženka v pohádce Jak se budí princezny, Honza tu zase nasekal na zadek trucovité princezně v pohádce Honza málem králem. Křivoklát byl také hradem, odkud král vyhnal Marušku v Soli nad zlato.

Natáčely se tu také populární pohádky Dívka na koštěti, Tři veteráni nebo Třetí princ. Alespoň v pohádkové říši si tedy po dlouhých staletích hrad opět našel místo královského sídla.

Jiří Mareček

Foto: Volenajsen, Soňa Dočekalová, Wikipedia, Archiv
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz