Domů     Mallorská preludia
Mallorská preludia
od 15.3.2020
1

Slunce, moře, více než sedmdesát bílých písečných pláží a až tři sta slunečných dní v roce, ale také hory, památky, dobré jídlo a příjemní lidé. Kdo by odolal?

Ti, kteří už okusili cestování ke Středozemnímu moři, vědí, že jarní měsíce bývají nejkrásnější.

Není takové horko, vše je ještě svěží , i lidé, a pokud vás unaví válení na slunci, můžete na chvíli opustit pláž a vydat se na výlet, aniž by vám hrozilo riziko udušení vedrem. Možností je mnoho a my jsme pro vás některé vybrali.

Do Palmy de Mallorca musíte

Už proto, že je to hlavní město ostrova, ale také proto, že je tu opravdu na co koukat. V historickém jádru města najdete směs mnoha stavebních slohů a kulturních vlivů.

Úzké uličky střídají městské domy se zajímavou fasádou, dřevěnými okenicemi, lucerničkami a romantickými vnitřními dvorky s bohatou výzdobou. Neměli byste vynechat gotickou katedrálu La Seu, neboli katedrálu světla.

Její stavba (začala 1230) a trvala stovky let a je považována za jednu z nejimpozantnějších církevních staveb v Evropě. Na její rekonstrukci se podílel dokonce nejznámější španělský architekt Antonio Gaudí.

I pocestný má hlad

Když při potulováním Palmou vyhládne, snadná pomoc, V jejím historickém centru najdete spoustu vyhlášených restaurací, příjemných kavárniček i barů a galerií. Pokud holdujete vegetariánské stravě, pak vás určitě nadchne restaurace Marsim bistrobarante.

A mořské plody vám naopak připraví na jedničku v restauraci s mořem přímo v názvu ­ Ola del Mar. Mallorská kuchyně se vyznačuje svou jednoduchostí, lidé tu zkrátka vaří z čerstvých a snadno dostupných surovin.

V místní kuchyni najdete pozůstatky z kuchařského umění civilizací, které Mallorku v minulosti obývaly. Hlavní slovo zde má kuchyně arabská, ale výjimkou nejsou ani jídla španělská či italská.

Do Port de Sóller už nemusíte přes hory

Městečko Sóller se rozprostírá se v prosluněném údolí obehnaném horským masivem Sierra de Alfabia, pohořím L’Orfe a rozeklaným 1 445 metrů vysokým vrcholkem Puig Major, který je zároveň nejvyšší horou ostrova.

Dostanete se sem dobře autem několika tunely, ale jste-li duší romantici, zvolte úzkorozchodnou železnici, která byla postavena roku 1912 a přinesla historicky první spojení s okolním světem po souši.

Část cesty vede třinácti tunely, ale jinak vám pohled z vláčku nabídne úchvatné výhledy na okolní přírodu a citrusové plantáže. Cesta trvá asi hodinu a každý směrem jezdí 5x denně, v neděli 6x. Z městečka do přístavu vám každou chvilku jede tramvaj.

Za Chopinem do Valldemossy

Většina návštěvníků Palmy si vyhradí alespoň část dne na návštěvu horského městečka přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana.

Tady totiž najdou kartuziánský klášter, kde poslední roky svého života trávil polský skladatel  Fryderyk Chopin se spisovatelkou George Sandovou.

Pár si chtěl původně v Palmě najít bydlení, ale jelikož nebyli manželé, a měli s sebou dvě děti, byli mnohokrát odmítnuti.

Nakonec se jim podařilo bydlení nalézt, ale když Chopin onemocněl, pronajímatel bytu se bál tuberkulózy, vystěhoval je a všechen nábytek raději spálil.

I když Chopinovo zdraví bylo křehké, pobyt na Mallorce v letech 1838 až 1839 se ukázal jako jedno z nejplodnějších období jeho kariéry.

Sandové se ovšem tu ovšem zjevně nelíbilo, protože ve své knize Zima na Mallorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje…

Tip Paní domu:

V prostorách kláštera se koná každoročně v srpnu kulturní akce s názvem Festival Internacional Chopin de Valldemossa.

V letošním roce to bude už jeho 36. ročník, a jako vždy se ho zúčastní známí klavírní mistři, kteří v rámci několika koncertů zahrají nejen Chopinovy skladby.

Joan Miró Mallorku miloval

Máte-li rádi moderní umění, nemělo by vám uniknout Miróovo muzeum.

Malíř se do rodiště své matky přestěhoval definitivně v roce 1956, koupil dům a studio v Cala Major (je součástí Palmy de Mallorca a dostanete se tam autobusem z centra) a tady, s výhledem na nekonečné moře, tvořil až do své smrti.

Jeho manželka Pilar přeměnila pak dům i bývalý ateliér umělecké centrum. Moderní budova, které španělský tisk přezdívá „pevnost z alabastru“, je dílem předního španělského architekta Rafaela Moneoa.

Najdete tu stálou expozici Miróových obrazů, kreseb a skulptur, ale také knihovnu, posluchárnu a umělcův ateliér. Dnes už město toto původně klidné město dostihlo, ale při troše fantazie si dokážete představit, jak tu bylo krásně

Co si dáte na Mallorce?

Sopa mallorquín ­ silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba je typickou místní pochoutkou.

Gazpacho – studená polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Doporučujeme za parných letních dní, je velmi osvěžující.

Tumbet – zeleninový „guláš“ z lilků, rajčat, cibule a brambor ocení především vegetariáni.

Frito mallorquín ­ je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny.

Coco de patatas – specialita z Valldemosy. Základní suroviny tohoto slaného koláče jsou brambory, vejce a cibule. Někdy se přidávají houby, ryby nebo špenát. Záleží na kuchařově fantazii.

Oblíbeným jídlem je selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col).

Paella ­ šafránem barvené rizoto s mořskými živočichy, masem a zeleninou. Národní pokrm Španělska a samozřejmě nechybí ani na místním jídelníčku.

Paella má mnoho variant např. s malými nudličkami místo rýže (fideua) nebo s černou rýží, obarvenou černým „inkoustem“ ze sépií (arroz negro).

Mallorskou specialitou je pa amb oli (čte se „pámboli“) – plátky chleba potřené olivovým olejem a šťávou z poloviny rajčete, ke kterému se podává sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo).

Tipy paní domu

Doprava: Na Mallorce existuje mnoho půjčoven aut, ale pokud chcete cestovat po svých, využijte síť klimatizovaných autobusů.

Pozor na parkování ve městech, nebudete-li dodržovat zákazy, policie vaše auto odtáhne

Jazyky: Domluvíte se německy, anglicky, ale i francouzsky a italsky a samozřejmě španělsky

Suvenýry a dárky: Levným suvenýrem jsou figurky siurell, typická mallorská keramika, skleněné figurky, známé jsou kožené výrobky a mallorské umělé perly. Likérem Hierbas také nenarazíte.

Foto: Shutterstock, Invia.cz

Foto: Shutterstock, Invia.cz, Marina Reservation
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,