Domů     Mohendžo-Daro: Metropole, jež předběhla svou dobu
Mohendžo-Daro: Metropole, jež předběhla svou dobu

Obyvatelé pákistánského Mohendžo-Dara mají už před 4500 lety pod ulicemi kanalizaci, ve svých domech používají splachovací záchody a koupelny! Slavná éra tohoto místa ale náhle končí 1900 let před naším letopočtem! Co způsobilo jeho náhlý zánik?

Vysoká studna, důmyslná stavba chráněná před záplavami. Foto: Wikimedia Commons
Vysoká studna, důmyslná stavba chráněná před záplavami. Foto: Wikimedia Commons

JASNĚJŠÍ JAK TISÍC SLUNCÍ?

Pověsti se nemají podceňovat. Své o tom ví německý badatel Heinrich Schliemann (1822–1890), který jako jeden z prvních uvěří vyprávění o dávném městě Trója, a pak jej skutečně najde v patnáctimetrové hloubce u turecké vesnice Hissarlik!

Podobný příběh se odehraje na začátku minulého století také v Indii. Zdejší mýty vyprávějí o tom, jak na rozsáhlém území kolem řeky Indus v dnešním Pákistánu kdysi dávno vzkvétala vyspělá civilizace. Nedochovala se nám po ní ale ani stopa! Kam se ztratila?

Staroindické legendy prý znají odpověď. Někdy kolem roku 1500 před naším letopočtem údajně do této oblasti přijíždí vojsko boha války Indry a zničí 90 pevností a stejný počet hradů!

Dlouho většina lidí věří, že jde o pouhou legendu, jako v případě Tróji. První trosky sídel kdysi rozsáhlé říše objevuje až v roce 1922 indický archeolog Rakhaldas D. Bandyopadhyay (1885–1930).

Největším z měst je Mohendžo-Daro a nálezy naznačují, že zaniklo zcela náhle! Na jeho zdech z hliněných cihel jsou stopy obrovského žáru, stejně jako na 30 000 zde nalezených znetvořených kostrách! V okolí je také značně vysoká radiace!

Mohlo zde v minulosti dojít k nějakému atomovému výbuchu? Potvrzuje snad takovou možnost staroindický epos Mahábhárata, vyprávějící o válkách, zbraních a světle jasnějším než tisíc sluncí?

Ulice byly architektonicky velmi přesně naplánovány. Foto: Wikimedia Commons
Ulice byly architektonicky velmi přesně naplánovány. Foto: Wikimedia Commons

TAJEMNÉ MĚSTO UPROSTŘED PUSTINY

Užaslí archeologové pracující v rozsáhlém povodí řeky Indus pomalu odkrývají jedno město za druhým. Dvě z nich ale svým rozsahem a uspořádáním zdaleka převyšují ostatní sídla. Kdo je spatří, myslí si, že pocházejí z jiné doby!

Jde o Mohendžo-Daro (300 km severovýchodně od největšího pákistánského města Karáčí) a Harappu (560 km na severovýchod od Mohendžo-Dara). Obě zřejmě vznikají a zanikají ve stejné době.

Detaily jejich vnitřního uspořádání, velikost ulic a vybavení domů naznačují, že mají stejné stavitele se stejnými plány. Kdo tato místa obýval a co se zde před 3900 lety odehrálo?

Vždyť podle odhadů žilo ve slavnějším Mohendžo-Daru přes 40 000 lidí a obvod tohoto města činil neuvěřitelných 5 kilometrů! To je v té době značně neobvyklé.

Jediné srovnatelně velké město je tajemný Uruk (230 km na jihovýchod od iráckého Bagdádu) až v Mezopotámii! Objevené zbytky starodávného města v Pákistánu stále vyvolávají mnoho otázek. Odkud sem přicházejí jeho stavitelé?

A proč se zde nenacházejí žádné jinak běžné chrámy, a dokonce ani stopy po nějakých vládcích?

Jedna z velkých lázní. Foto: Wikimedia Commons
Jedna z velkých lázní. Foto: Wikimedia Commons

KDO BYDLÍ V DOMECH S BAZÉNY?

Všechny ulice jsou dlážděné. Hlavní bulváry jsou široké až 14 metrů, takže si na nich nikdo nepřekáží. Podivné je také čtvercové uspořádání města. Síť dvanácti pravoúhlých ulic jej rozděluje jako většíšachovnici.

Vstupy do jednotlivých obytných bloků nejsou z hlavní komunikace, ale z bočních uliček. Jen několik budov má okna směřující na hlavní ulici, takže lidé zde žijící nejsou tolik obtěžováni ruchem a prachem z ulice. Ale hlavně:

Je zde čisto, žádné fekálie na ulicích, jak bylo ještě před několika staletími běžné v evropských metropolích! Pod dlažbou Mohendžo-Dara se totiž ukrývá důmyslná kanalizační síť! Přitom její vybudování není vůbec jednoduché.

Trubky a kanály musejí mít správnou kapacitu a také spád. To vše zde archeologové nacházejí, včetně důmyslně umístěných šachet, sloužících k pravidelnému čištění celé sítě.

Je dokonce možné, že zde pracují lidé, kteří se starají o funkčnost městského kanalizačního systému. Další nálezy totiž naznačují, že zdejší obyvatelé si potrpí na hygienu.

V domech mají splachovací záchody se sedátky (Evropané se něčeho podobného dočkají až v 19. století – pozn. red.), a v některých z domů jsou dokonce vodní lázně!

Jen těžko se dá věřit tomu, že tak propracované město vzniká ve stejné době jako první egyptské pyramidy! Kde zdejší lidé vzali takové řemeslné zkušenosti?

Jan Zeman

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ráj s kulisou štítů – Vysoké Tatry
nejsemsama.cz
Ráj s kulisou štítů – Vysoké Tatry
Slovenské Tatry jsou unikátní zejména díky vysokohorským plesům, kterých tu najdete více než 200. Kromě skvělých podmínek pro lyžování se tady nabízí i další zajímavé možnosti, jak si užívat. Lyžařská sezona je v plném proudu. Pokud pravidelně jezdíte do českých horských středisek a chcete letos zažít změnu, která vás přitom nepřijde na hromadu peněz, pak
The Artisan představuje speciální valentýnské menu
iluxus.cz
The Artisan představuje speciální valentýnské menu
Restaurace The Artisan pražského hotelu Marriott přichází s valentýnskou nabídkou, která propojuje moderní českou kuchyni, lokální suroviny a výjimečnou atmosféru. Během týdne lásky, od 10. do 16. úno
Pravda vyšla najevo díky lsti
skutecnepribehy.cz
Pravda vyšla najevo díky lsti
Občas mi připadalo, že je snad čarodějka. Všechno věděla předem, ve všem mě odhadla. Skoro jsem se jí začala bát. Utvrzovala mě stále víc v přesvědčení, že má nějaké magické schopnosti! Hned ráno se mi udělalo nevolno. Rozbušilo se mi srdce a rozklepala se mi kolena. Nechtělo se mi do práce! Moje kolegyně, kdysi dobrá kamarádka,
Chtěl Kafka spálit svá díla?
historyplus.cz
Chtěl Kafka spálit svá díla?
Max Brod se začte do závěti svého právě zesnulého přítele. V polovině listu se ale jeho ruce začnou chvět. „Všechno bez výjimky nečtené spálit,“ stojí v testamentu Franze Kafky. Smutek se v mžiku změní v pocit rozpačité rozervanosti. Má příteli splnit poslední přání, nebo ochudit literární svět o jeho díla?   „Vždyť já nejdu pryč,“
Světlonoš stylu a třpytivé krásy
rezidenceonline.cz
Světlonoš stylu a třpytivé krásy
Efektní lustry dokážou vnést do obytného prostoru noblesu a slavnostní atmosféru. Jsou tak nejen zdrojem světla, ale také výrazným prvkem, který zaslouženě přitahuje pozornost. Dekorativní svítidla, vyznačující se kvalitními materiály a precizním zpracováním, těží především z působivé kombinace luxusních prvků. K nejoblíbenějším v tomto ohledu patří nejen křišťál, vybroušený do lesklých plošek, ale také foukané
Terorizují Zimbabwe upíři?
epochalnisvet.cz
Terorizují Zimbabwe upíři?
Nevelké městečko v zimbabwské provincii Masvingo tone ve tmě. Kolem půlnoci prořízne ticho, které v něm panuje, hlasitý výkřik. Ven se proto opatrně vykrade několik místních. To, co naleznou, je nesmírně vyděsí. Na ulici leží bezvládné dívčí tělo se dvěma kousanci na krku. V posledních letech nejde v zemi o nic výjimečného. Řádí v ní vampýři? Je
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
epochaplus.cz
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie
Svobodní zednáři: Mají přístup k tajným informacím na dosah ruky?
enigmaplus.cz
Svobodní zednáři: Mají přístup k tajným informacím na dosah ruky?
Mladý muž se zavázanýma očima stojí před zavřenými dveřmi do lóže, kde už na něj čekají hlavní představitelé tajné společnosti svobodných zednářů. „Vpusťte jej dovnitř,“ rozkáže jeden z nich. [gal
Hovory W načínají druhou stovku pořadů
panidomu.cz
Hovory W načínají druhou stovku pořadů
Projekt „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i
Tousty s medem a ořechy
tisicereceptu.cz
Tousty s medem a ořechy
Tousty jako sladký dezert, svačinka pro děti nebo snídaně. Suroviny 4 kousky toustového chleba 1 banán lžička másla hrst vlašských ořechů 100 ml medu nebo javorového sirupu Postup Baná
Kdy bude svatba Dany Batulkové?
nasehvezdy.cz
Kdy bude svatba Dany Batulkové?
Všechno špatné už je očividně pryč a Dana Batulková (66) ze seriálu Kamarádi je prý zase zamilovaná jako puberťačka. Se svým přítelem Ondřejem Zajícem (54) má tokat ostošest, a dokonce se údajně rozho
Mají rodiče oblíbenější dítě? Podle nového výzkumu ano!
21stoleti.cz
Mají rodiče oblíbenější dítě? Podle nového výzkumu ano!
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz