Domů     Legendami opředený Kokořín
Legendami opředený Kokořín

Stačilo málo a romantický hrad skrytý uprostřed hlubokých lesů by dnes byl jen smutnou rozpadlou zříceninou zarůstající vegetací.

Půvab Kokořína naštěstí zůstal zachován i pro současnou generaci a dnes hrad zaslouženě patří k nejobdivovanějším stavbám svého druhu u nás.

V pískovcových stěnách nad údolím říčky Pšovky stála už ve 13. století tvrz z velké části vytesaná ve skále.

Jeden z nejmocnějších mužů království, pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé, pak v těsné blízkosti tvrze vybudoval hrad, kterému ale osud nedopřál stát se chloubou české země.

Jeho majitelé z řad šlechtických rodů se v něm střídali téměř jako nájemníci a do velkých investic se nikomu z nich nechtělo. Není divu, že hrad pozvolna chátral, k čemuž neblaze přispěli i husité, kteří jej na počátku 15. století dobyli a poničili.

Po třicetileté válce navíc král Ferdinand III. zařadil Kokořín mezi takzvané prokleté hrady.

Některé byly na jeho příkaz přímo pobořeny, jiné se alespoň nesměly udržovat a opravovat, aby se nemohly stát sídlem loupeživých band bývalých žoldnéřů, kteří by tak vzhledem ke strategické poloze hradů mohli ohrozit i moc samotného panovníka.

Myslivec loví jenom v noci

Král zřejmě věděl, co dělá. Podle legend se zpustlý hrad v 17. století stal útočištěm bandy loupežníka Petrovského, která terorizovala celý kraj. Když se ale pokusila přepadnout nedaleký mlýn, mlynář se svými chasníky útočníky zahnali.

Petrovský přísahal krutou pomstu. Na oplátku unesl na Kokořín mlynářovu dceru, té se však podařilo uprchnout, na hrad přivedla svého otce a další muže z okolí a ti loupežníky nemilosrdně pobili. Může být na této legendě něco pravdy? Kdo ví…

Jisté je, že během rekonstrukce na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno 22 lidských koster. Možná jsou to oběti Petrovského bandy, možná sami přemožení loupežníci. Pokud věříte na pověsti, z prohlídky Kokořína se raději vraťte před setměním.

Tehdy totiž z hradu vyjíždí Černý myslivec na černém oři, doprovázený smečkou psů s ohnivými jazyky. Zpátky snadno trefí i za temné noci. Ochozem věže totiž prý obchází tajemná postava v bílém, která věž osvětluje.

Pohled z věže si zaslouží nejen krásná příroda v okolí, ale i samotný hrad z ptačí perspektivy.
Pohled z věže si zaslouží nejen krásná příroda v okolí, ale i samotný hrad z ptačí perspektivy.

Láska okouzleného básníka

Během staletí se Kokořín měnil a upravoval. Co však zůstalo, je válcovitá věž vysoká 38 metrů s unikátní kopulí. Ta je totiž na rozdíl od běžných střech s dřevěným krovem kamenná.

Původní hradní palác se o patro zvýšil a z původního masivního padacího mostu zbyla jen úzká lávka. Přesto má Kokořín v sobě cosi, co stále přitahuje a okouzluje návštěvníky. A nebyli to vždy jen obyčejní bezejmenní turisté.

Rádi se sem vraceli malíři Antonín Navrátil nebo Antonín Mánes, důkaz jejich vztahu můžeme ostatně najít i na mnoha jejich obrazech.

A zapomenout nesmíme samozřejmě ani na básníka Karla Hynka Máchu, který poprvé navštívil Kokořín v roce 1832, sám ho zachytil na vlastní kresbě a později právě tady napsal svůj jediný román Cikáni. Ne nadarmo se Kokořínsku dnes říká Máchův kraj.

Jak se stát ze statkáře šlechticem

Pro pustnoucí hrad bylo záchranou, když ho na sklonku 19. století koupil pražský velkostatkář Václav Špaček. Aby vypadal jako stoprocentní hradní pán, pořídil si spolu s ním také šlechtický přídomek „ze Stargurgu“.

Kokořín se pak konečně dočkal dlouho odkládané zasloužené rekonstrukce. Rodina Špačkova Kokořín vlastnila až do znárodnění na počátku 50. let minulého století a navrácení se dočkala teprve před 13 lety.

Pro návštěvníky se však naštěstí změnou majitele ze státního na soukromého nic nemění. Při návštěvě Kokořína jim jen trochu komplikuje cestu špatné dopravní spojení.

Pro pěší však vede ke Kokořínu několik značených turistických stezek, ti motorizovaní mohou zanechat vůz na parkovišti a ke hradu vyšlápnout příjemnou, přibližně kilometr dlouhou lesní cestou.

Odměnou jim pak je nejen ohromující výhled z hradní věže, ale i další zajímavosti. První patro například nabízí erby všech šlechtických rodů, které v průběhu dějin hrad vlastnily.

Za prohlídku stojí také Lovecký pokoj nebo Rytířský sál, v přízemí se ve stálé expozici dozvíme všechno o historii hradu. Ženy budou možná pokukovat po kolébce, která je součástí interiéru prvního patra.

Podle legend má čarovnou moc a když jí dívka zahoupe, do roka se stane matkou. Na nádvoří se pak můžeme snažit dohlédnout na dno hradní studny. Je hluboká 72 metrů a i k ní se váže mnoho pověstí.

Na jejím dně se našlo několik lidských koster s nejasným původem spolu s měděnými mincemi a legenda praví, že když lidé do studny hodili kachnu, zanedlouho vyplavala v nedalekém rybníce, přestože spojení mezi ním a studnou se nikdy nepodařilo objevit.

Hrad na kopcích Děs a Běs

Jen pouhých pětadvacet kilometrů od Kokořína stojí další legendární hrad.

Nedaleko Máchova jezera nad vsí Bezděz se vypíná zřícenina hradu, který je ještě starší než Kokořín a ve 13. století proslul jako místo věznění Václava II. Také Bezděz byl zamilovaným místem Karla Hynka Máchy, který ho podle svého deníku navštívil šestkrát a napsal o něm i lyrizovanou prózu Večer na Bezdězu.

Při prohlídce nezapomeňte navštívit unikátní raně gotickou kapli s dvojitým ochozem a užít si výhled z Velké věže.

Foto: Shutterstock, Wikimedia (úvodní foto)
Související články
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves - zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž si na své přijdou všichni členové rodiny, od těch nejmenší
V PVA Letňany si můžete užít tu správnou vánoční atmosféru a dokoupit krásné a originální dárečky na veletrhu Stříbrné vánoční dny. Naleznete zde velký výběr z více než 10 000 dárků přímo od výrobců, originály od designérů a návrhářů, mnoho vánoční inspirace. Dále uvidíte autorskou tvorbu, rukodělnou výrobu, workshopy, vánoční hody s delikatesami, doprovodný program.
Pokud máte zájem o umění, které spojuje dědictví minulosti s neotřelým moderním přístupem, neměli byste si nechat ujít zcela mimořádnou a unikátní výstavu, kterou chystá prestižní galerie Mánes v samém srdci Prahy. Tato výstava představuje dílo celosvětově uznávaného tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Událost, která slibuje, že zaujme návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů,
Muzeum lidových staveb v Kouřimi představuje podzimní život na vsi, řemesla a lidové zvyky. http://skanzenkourim.cz/pro-navstevniky/narodopisne-porady/   Program 10.30 a 13.30 hodin: "Podzim na vsi" - komentovaná prohlídka muzea s výkladem etnoložky Mgr. Terezy Hönigové 11.00, 12.00 a 15.00 hodin: Prohlídka expozice lidového nábytku s výkladem historika Mgr. Vladimíra Rišli
Legendární dostih. V listopadu tohoto roku to bude už 150 let od chvíle, kdy se koně na trať dnes nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy vydali. http://zavodistepardubice.cz/134-velka-pardubicka-se-slavia-pojistovnou/
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz