Domů     Svatá Hora: Místo, kde Panna Marie vykonala čtyři tisíce zázraků
Svatá Hora: Místo, kde Panna Marie vykonala čtyři tisíce zázraků

Malebné místo na kopci nad hornickou Příbramí, kde Panna Maria začala konat své zázraky, přitahovalo zpočátku věřící jenom z blízkého okolí.

Dnes je tento barokní architektonický skvost národní kulturní památkou a největším a nejslavnějším mariánským poutním místem v Čechách.

Stanovit přesnou dobu, kdy se z vrchu nad městem Příbram stalo posvátné místo, asi už nikdo přesně nedokáže.

Podle jedné ze starých legend zde už někdy ve 13. století postavil jakýsi rytíř kapličku jako výraz vděku za to, že ho Panna Marie zachránila před loupežníky.

Prameny z počátku 16. století popisují kapličku jako budovu dlouhou 13 metrů, s křivými zdmi a podlahou z udusané hlíny. Další a další pověsti ovšem příbramský vrch spojovaly s působením Panny Marie a zvěsti o vykonaných zázracích přibývaly.

Když král Karel IV. daroval Příbram pražskému arcibiskupovi Arnoštovi z Pardubic, ten prý z úcty osobně vyřezal sošku Panny Marie z hruškového dřeva.

Tenkrát ji uložil ve svém příbramském sídle, ale v roce 1611 zaujala své místo na Svaté Hoře a v následujících stoletích se právě tato dřevěná postava vysoká půl metru stala středobodem celého zdejšího poutního místa.

Svatyně, jakou jinde nenajdete

Dlouho byla svatohorská kaple známá jen věřícím v nejbližším okolí. Všechno změnili jezuité, kterým byla Svatá Hora svěřena do správy po třicetileté válce.

Rychle si uvědomili, že svatý vrch má potenciál proměnit se v jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách i v Evropě. O práci na rozšíření Svaté Hory na rozsáhlý poutní areál projevil zájem věhlasný italský architekt Carlo Lurago.

A hned přispěchal s velkorysým projektem, který neměl v tehdejších českých zemích obdoby.

Jeho hlavní součástí na obdélníkové ploše o rozměrech 80×72 metrů, tedy na prostoru o velikosti fotbalového hřiště, byla centrální svatyně obklopená ze všech stran ambity s kaplemi.

Většina stavebních prací se stihla mezi roky 1660-1673, ale v dalších desetiletích a staletích procházela Svatá Hora mnoha dalšími změnami.

Zdobené ambity po obvodu areálu poskytují stín tisícům poutníků přicházejících na Svatou Horu.
Zdobené ambity po obvodu areálu poskytují stín tisícům poutníků přicházejících na Svatou Horu.

Povodně, pády, války a požáry

Už jen ambity uzavírající celý areál ze všech stran si zaslouží naši pozornost. Jejich stěny zdobí výjevy popisující zázraky, které Panna Marie vykonala, včetně letopočtu a čísla, pod kterým je příslušný zázrak zapsán ve zdejší Knize milosti.

Jsou rozdělené tématicky.

Severní část zobrazuje nešťastníky zachráněné při povodních, východní stěny jsou věnovány zázrakům spojeným s pády z koní či budov, jižní ambity se zaměřují na případy, kdy šťastně skončily útoky divokých zvířat a také zázračná přežití válečného běsnění, a konečně západní část ochozu připomíná překvapivá vyváznutí obětí úderu blesku či požáru.

V rozích ambitů pak stojí čtveřice osmibokých kaplí pojmenovaných po městech – Plzeňská, Pražská, Mníšecká a Březnická. Srdcem areálu však stojí na vyvýšené terase s balustrádami, na kterou vede čtveřice schodišť.

Je to poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské. Původní gotická stavba ze 14. století byla v následujícím období obklopena ze všech stran barokními kaplemi a tvoří tak unikátní architektonický komplex.

Na výzdobě chrámu i jednotlivých kaplí se podílely nejvýznamnější umělecké osobnosti své doby.
Na výzdobě chrámu i jednotlivých kaplí se podílely nejvýznamnější umělecké osobnosti své doby.

Korunka pro českou sochu

Také nádherný interiér chrámu nepřestane návštěvníka udivovat. Jeho pohled bezesporu přitáhne tepaný oltář celý vyrobený ze stříbra, který vznikal od roku 1684 celých 90 let. Právě na něm je vyhrazeno místo pro sošku Panny Marie.

Nedivme se tomu, že ona i jezulátko v jejím náručí mají temné tváře. Původně světlé hruškové dřevo totiž za staletí postupně ztmavlo. Soška je tradičně oblékána do speciálně ušitých úborů.

Jeden z nich věnovala sošce i sama panovnice Marie Terezie a obětovala na to část svých svatebních šatů. Sošce se v roce 1732 dostalo málo vídané cti – po posouzení všech vykonaných zázraků byla oficiálně korunována.

Slavnost výročí korunovace od té doby patří mezi nejvýznamnější poutě na Svaté Hoře. K jednomu z nejdůležitějších evropských poutních míst se můžeme pohodlně dostat autem, protože parkoviště leží jen 200 metrů od vchodu do areálu.

Návštěvníci však často dávají přednost schodišti, které už od roku 1658 vede z centra Příbrami až na vrchol. Původně otevřené schodiště se na počátku 18. století dočkalo zastřešení a poutníci cestu po něm tradičně absolvovali vkleče.

Foto: Shutterstock
Související články
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi 60 km od Bejrútu. Obrovské základy jsou
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí. Na náměstí Měsíce
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhada zvířecího hřbitova: Kdo obchází místem posledního odpočinku zemřelých mazlíčků?
enigmaplus.cz
Záhada zvířecího hřbitova: Kdo obchází místem posledního odpočinku zemřelých mazlíčků?
Hluboko uvnitř rozlehlé a zalesněné oblasti Haldon Hills v britském Devonshiru leží starý hřbitov domácích mazlíčků. Podle svědků se na něm zjevují duchové dávno mrtvých zvířat. Ale také jej obchází c
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
nasehvezdy.cz
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
Na první pohled nemůže manželství herečky Jany Paulové (69) a jejího muže, muzikanta Milana Svobody (72), nic ohrozit. Ale před lety měli možná namále! Její kolega Bohumil Klepl (66) přiznal, že ji
Anýzové cukroví s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Anýzové cukroví s citronovou polevou
Vneste domů trochu Itálie a připravte si tradiční italskou dobrotu. Na těsto 400 g hladké mouky 60 g másla 60 g krupicového cukru 3 vejce 60 ml mléka 1 lžička drceného anýzu 1/2 lžičky van
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Talismany potrestaly kamarádku
skutecnepribehy.cz
Talismany potrestaly kamarádku
Pozor na talismany, které si vezmete bez souhlasu majitele. Dokážou se mstít. To se stalo mé známé, když mi je vzala z kabelky bez mého vědomí. Pověry by se měly brát vážně. Vypráví většinou o dlouholeté zkušenosti našich předků. Jedna z nich říká, že největší sílu má talisman, který věnujete, a pokud je to z lásky, dokáže zlomit i mocné prokletí.
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
21stoleti.cz
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmos
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
iluxus.cz
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
Spánek není jen přestávkou v hektickém dni, je to klíč k regeneraci těla i mysli. Výběr správné matrace může doslova změnit způsob, jakým spíte a probouzíte se, a společnost Moravia Comfort je v tomto
Ferdinand II. našel metlu na poddané
historyplus.cz
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
epochaplus.cz
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
nejsemsama.cz
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
Ty, které nemají dokonale plné rty, jako by snad ani nebyly. Lze jich ale docílit pomocí malého triku s konturovací tužkou. Konturovací tužka je opravdový zázrak. Pomocí ní docílíte kýženého efektu za pár vteřin, bez bolesti a prakticky zadarmo. Ovšem i konturování rtů má svá pravidla. Pojďme se na ně společně podívat, abyste neudělala chybu. Nepodceňujte přípravu Dbejte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz