Domů     Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců
Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců
od 19.5.2020
1

Je dokladem génia českých stavitelů i sběratelské vášně jedné z nejznámějších osobností naší historie. Výstavný zámek Konopiště s rozlehlým parkem se i dnes do nejmenšího detailu důsledně drží podoby, kterou mu arcivévoda d´Este vtiskl před více než stoletím.

Arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este známe z dějin jako následníka rakousko-uherského trůnu, který byl zavražděn při atentátu v Sarajevu. Seznámit se s ním ze zcela jiné stránky můžeme při návštěvě zámku Konopiště na okraji Benešova.

Právě arcivévoda a synovec samotného císaře František si totiž tento výstavný komplex pořídil v roce 1887. O rok předtím tu byl prozatím jen na návštěvě u Františka Evžena z Lobkowicz a Konopiště ho prostě nadchlo. Mělo všechno, po čem muž jako on toužil.

Nezměrné prostory skýtaly možnosti k uložení stále se rozrůstajících sbírek. Byla zde krásná příroda a hluboké lesy, samozřejmě plné zvěře, kterou František tak rád lovil.

A v neposlední řadě Benešovem šikovně procházela železnice spojující Prahu přes České Budějovice s Linzem. Není tedy divu, že když se Lobkowicz dostal do finančních problémů a zámku se rozhodl zbavit, v čele fronty kupců stál natěšený arcivévoda d´Este. Přišlo ho to na 2,5 milionu zlatých.

Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.
Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.

Boháč si opravuje sídlo králů

V té době měl zámek už za sebou bohatou historii. Již na konci 13. století zde stál středověký hrad rodu Benešoviců. Sídlo pak měnilo majitele.

Zabydleli se tu nadlouho Šternberkové, které vystřídala rytířská rodina Hodějovských, načas se stal majitelem i sám vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Pobýval tu takzvaný zimní král Fridrich Falcký i král Jiří z Poděbrad. A mnohokrát mělo také Konopiště namále.

Ve druhé polovině 15. století bylo půl druhého roku obléháno, o století později ho zdevastoval rozsáhlý požár a po pár desetiletích se ho zmocnili Švédové, kteří současně vypálili celý Benešov.

František Ferdinand dostal do rukou sídlo s velkou historií, ale stále až příliš připomínající onen ponurý středověký hrad z dávných dob. Jenže nadarmo se arcivévoda díky dědictví po příbuzném z Modeny nestal jedním z nejbohatších šlechticů kontinentu. Zakrátko ožilo Konopiště neutuchajícím stavebním ruchem.

Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.
Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.

Čím vzácnější, tím milejší

Komplex na ostrohu nad Zámeckým rybníkem začal rychle měnit podobu ze strohé pevnosti v romantický zámeček. Arcivévoda nevynechal žádnou technickou vymoženost své doby. Zavedl ústřední topení. Svítilo se elektřinou. Jezdilo se výtahem.

Jeho 12 koupelen bylo vybaveno teplou vodou, toalety byly splachovací. A pozvolna se v zámecké bráně míjely povozy přivážející Františkovy obrovské sbírky. Jejich základ zdědil po italských předcích, ale i on sám se hodně činil v jejich rozšiřování.

Šlo mu to zejména v oboru loveckých trofejí. Z arcivévodova střeleckého listu se dozvíme, že během života různými způsoby skolil 274 889 kusů zvěře, a nečinil rozdíly mezi bažanty či slony.

I když na Konopišti dnes můžeme vidět pouhé čtyři tisíce loveckých trofejí, leckterý návštěvník bude na následníka trůnu možná pohlížet trochu skrz prsty. Zvlášť když si přečte třeba úryvek z arcivévodova deníku, v němž popisuje své nadšení po lovu pštrosů emu.

„Jejich ulovení mi bylo o to víc vítané, že se tvrdí, že tento mohutný ptačí druh je blízek vymření.“

Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.
Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.

Tajná chodba pro žlutou růži

Františkova střelecká vášeň se ovšem neomezovala jen na vybíjení živých cílů. Z bývalé konírny na nádvoří si nechal postavit střelnici, kde měl k dispozici pohyblivé terče s akustickým hlášením zásahu.

Takovou kuriozitou se nemůže pochlubit žádný jiný historický objekt na našem území. Abychom ale Františka d´Este nelíčili jen jako bezduchého střelce na všechno, co se hýbe, musíme mu přiznat i velké zásluhy.

Třeba o obrovskou sbírku všeho, co se vztahuje k postavě drakobijce svatého Jiří, nebo o rozlehlé skleníky pro teplomilné rostliny o rozloze 1200 m2. Jeho manželka, krásná hraběnka Žofie Chotková, se zde mohla kochat svými milovanými žlutými růžemi, které se tu ostatně pěstují dodnes.

S čerstvě utrženou růží pak mohla zámecká paní spěchat za svým chotěm třeba tajným schodištěm, které nechal vybudovat mezi jejími pokoji a svou věžní pracovnou.

Jak zaplnit zámecký příkop

Od dob arcivévody Františka Ferdinanda d´Este se Konopiště už zásadně nezměnilo. Naopak, dnes se jeho správci snaží objekt uchovat právě v té podobě, které jí následník trůnu vtiskl. Vyžaduje to takřka nadlidské úsilí.

Jen park s růžovou zahradou vyhlášený spolu se zámkem Národní kulturní památkou se rozkládá na ploše 340 hektarů.

Pečovat je také třeba o památnou křížovou cestu u hlavní zámecké cesty, která pochází z roku 1775 a kterou František nechal jen doplnit o kamennou jeskyni připomínající jeho návštěvu poutního místa v Lurdech.

Ministerstvo kultury dnes na údržbu zámku každoročně vydává přes 13 milionů korun. Jen v jednom současné Konopiště za tím z arcivévodových dob poněkud pokulhává.

František navázal na lobkowiczkou tradici chovu medvědů v zámeckém příkopu a byly doby, kdy se mu tam prohánělo až deset huňáčů. V současnosti obývá příkop pouze medvěd Jiřík, který už nějakou dobu netrpělivě čeká na partnerku. Sehnat ji ovšem není jen tak. Jiřík totiž není medvěd ledajaký, ale vzácný medvěd ušatý neboli himálajský.

Kdo objeví tajemné sudy zlata?

Pokud budete nějakým řízením osudu korzovat kolem půlnoci po zámecké zahradě, možná u kapličky narazíte na poněkud průsvitnou starou dámu. Vyplatí se ji sledovat. Podle pověsti je to duch dcery dávného zámeckého pána, který oplýval nesmírným bohatstvím.

Protože v kraji se přemnožili loupežníci, rozhodl se své skvosty bezpečně schovat.

V nejhlubším sklepení nechal pod záminkou potřeby chladnějšího sklepení pro zásoby vína vykopat ještě hlubší díru, a pak do ní osobně uprostřed temné noci spustil sudy naplněné cennostmi. Jeho dcera byla jediná, komu tajemství pokladu prozradil.

Dívka zestárla, proměnila se ve všemi milovanou moudrou paní a nikdy nikomu nesvěřila, kam její otec rodinné bohatství ukryl. Jeho poklad tak snad leží pod Konopištěm do dnešních dnů.

Co nesmíte minout při návštěvě Konopiště?

Posvátná hora Blaník

Až bude jednou českému národu nejhůř, probudí se v nitru památné hory Blaník rytíři a otevřenou Veřejovou skálou vyjedou pod vedením samotného svatého Václava svou zemi bránit. Tak praví stará pověst vztahující se ke kopci tyčícímu se nedaleko Vlašimi.

Skalnatý vrch je vysoký 638 metrů a na jeho vrcholku stojí 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky, z níž se dá po vyšlápnutí 107 schodů při dobré viditelnosti zahlédnout Praha nebo šumavské vrcholky.

Právě z Blaníku pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Od Konopiště je to k výchozímu bodu k výšlapu na posvátnou horu Velký Blaník u Louňovic sotva 30 kilometrů a tuto příležitost bychom si ujít nechat neměli.

Pokud nám zbude čas a síly, můžeme si přidat i návštěvu sousedního malého Blaníku, který je jen o 58 metrů nižší než jeho soused. Rytíře na Blaníku – kromě kamenné sochy v lese – dnes ovšem nepotkáme. Je to ale asi dobře. Ještě není tak zle.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je