Domů     Legendami opředený Kokořín
Legendami opředený Kokořín
od 20.5.2020
1

Stačilo málo a romantický hrad skrytý uprostřed hlubokých lesů by dnes byl jen smutnou rozpadlou zříceninou zarůstající vegetací.

Půvab Kokořína naštěstí zůstal zachován i pro současnou generaci a dnes hrad zaslouženě patří k nejobdivovanějším stavbám svého druhu u nás.

V pískovcových stěnách nad údolím říčky Pšovky stála už ve 13. století tvrz z velké části vytesaná ve skále.

Jeden z nejmocnějších mužů království, pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé, pak v těsné blízkosti tvrze vybudoval hrad, kterému ale osud nedopřál stát se chloubou české země.

Jeho majitelé z řad šlechtických rodů se v něm střídali téměř jako nájemníci a do velkých investic se nikomu z nich nechtělo. Není divu, že hrad pozvolna chátral, k čemuž neblaze přispěli i husité, kteří jej na počátku 15. století dobyli a poničili.

Po třicetileté válce navíc král Ferdinand III. zařadil Kokořín mezi takzvané prokleté hrady.

Některé byly na jeho příkaz přímo pobořeny, jiné se alespoň nesměly udržovat a opravovat, aby se nemohly stát sídlem loupeživých band bývalých žoldnéřů, kteří by tak vzhledem ke strategické poloze hradů mohli ohrozit i moc samotného panovníka.

Myslivec loví jenom v noci

Král zřejmě věděl, co dělá. Podle legend se zpustlý hrad v 17. století stal útočištěm bandy loupežníka Petrovského, která terorizovala celý kraj. Když se ale pokusila přepadnout nedaleký mlýn, mlynář se svými chasníky útočníky zahnali.

Petrovský přísahal krutou pomstu. Na oplátku unesl na Kokořín mlynářovu dceru, té se však podařilo uprchnout, na hrad přivedla svého otce a další muže z okolí a ti loupežníky nemilosrdně pobili. Může být na této legendě něco pravdy? Kdo ví…

Jisté je, že během rekonstrukce na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno 22 lidských koster. Možná jsou to oběti Petrovského bandy, možná sami přemožení loupežníci. Pokud věříte na pověsti, z prohlídky Kokořína se raději vraťte před setměním.

Tehdy totiž z hradu vyjíždí Černý myslivec na černém oři, doprovázený smečkou psů s ohnivými jazyky. Zpátky snadno trefí i za temné noci. Ochozem věže totiž prý obchází tajemná postava v bílém, která věž osvětluje.

Pohled z věže si zaslouží nejen krásná příroda v okolí, ale i samotný hrad z ptačí perspektivy.
Pohled z věže si zaslouží nejen krásná příroda v okolí, ale i samotný hrad z ptačí perspektivy.

Láska okouzleného básníka

Během staletí se Kokořín měnil a upravoval. Co však zůstalo, je válcovitá věž vysoká 38 metrů s unikátní kopulí. Ta je totiž na rozdíl od běžných střech s dřevěným krovem kamenná.

Původní hradní palác se o patro zvýšil a z původního masivního padacího mostu zbyla jen úzká lávka. Přesto má Kokořín v sobě cosi, co stále přitahuje a okouzluje návštěvníky. A nebyli to vždy jen obyčejní bezejmenní turisté.

Rádi se sem vraceli malíři Antonín Navrátil nebo Antonín Mánes, důkaz jejich vztahu můžeme ostatně najít i na mnoha jejich obrazech.

A zapomenout nesmíme samozřejmě ani na básníka Karla Hynka Máchu, který poprvé navštívil Kokořín v roce 1832, sám ho zachytil na vlastní kresbě a později právě tady napsal svůj jediný román Cikáni. Ne nadarmo se Kokořínsku dnes říká Máchův kraj.

Jak se stát ze statkáře šlechticem

Pro pustnoucí hrad bylo záchranou, když ho na sklonku 19. století koupil pražský velkostatkář Václav Špaček. Aby vypadal jako stoprocentní hradní pán, pořídil si spolu s ním také šlechtický přídomek „ze Stargurgu“.

Kokořín se pak konečně dočkal dlouho odkládané zasloužené rekonstrukce. Rodina Špačkova Kokořín vlastnila až do znárodnění na počátku 50. let minulého století a navrácení se dočkala teprve před 13 lety.

Pro návštěvníky se však naštěstí změnou majitele ze státního na soukromého nic nemění. Při návštěvě Kokořína jim jen trochu komplikuje cestu špatné dopravní spojení.

Pro pěší však vede ke Kokořínu několik značených turistických stezek, ti motorizovaní mohou zanechat vůz na parkovišti a ke hradu vyšlápnout příjemnou, přibližně kilometr dlouhou lesní cestou.

Odměnou jim pak je nejen ohromující výhled z hradní věže, ale i další zajímavosti. První patro například nabízí erby všech šlechtických rodů, které v průběhu dějin hrad vlastnily.

Za prohlídku stojí také Lovecký pokoj nebo Rytířský sál, v přízemí se ve stálé expozici dozvíme všechno o historii hradu. Ženy budou možná pokukovat po kolébce, která je součástí interiéru prvního patra.

Podle legend má čarovnou moc a když jí dívka zahoupe, do roka se stane matkou. Na nádvoří se pak můžeme snažit dohlédnout na dno hradní studny. Je hluboká 72 metrů a i k ní se váže mnoho pověstí.

Na jejím dně se našlo několik lidských koster s nejasným původem spolu s měděnými mincemi a legenda praví, že když lidé do studny hodili kachnu, zanedlouho vyplavala v nedalekém rybníce, přestože spojení mezi ním a studnou se nikdy nepodařilo objevit.

Hrad na kopcích Děs a Běs

Jen pouhých pětadvacet kilometrů od Kokořína stojí další legendární hrad.

Nedaleko Máchova jezera nad vsí Bezděz se vypíná zřícenina hradu, který je ještě starší než Kokořín a ve 13. století proslul jako místo věznění Václava II. Také Bezděz byl zamilovaným místem Karla Hynka Máchy, který ho podle svého deníku navštívil šestkrát a napsal o něm i lyrizovanou prózu Večer na Bezdězu.

Při prohlídce nezapomeňte navštívit unikátní raně gotickou kapli s dvojitým ochozem a užít si výhled z Velké věže.

Foto: Shutterstock, Wikimedia (úvodní foto)
reklama
Související články
17.4.2024
Oblíbená talk-show s hosty Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose se vrací na prkna Divadla Karla Hackera v pražských Kobylisích. Jak prozradili oba protagonisté, v tomto divadle se svým pořadem téměř před deseti lety začínali. "V tomhle útulném divadélku byla vždycky milá, téměř rodinná atmosféra a skvělé publikum. Proto jsme moc rádi, že se tam vracíme a že začínáme právě s Jaroslavem Satoran
6.4.2024
Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V obci je připraven bohatý doprovodný program. U příležitosti desetiletého výročí spolku se zde navíc uskuteční křest kalendáře Cesty Česka a vyhlášení vítězů fotografic
1.4.2024
Hudebně-zábavný pořad v krásném prostředí kavárny v budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze. Tentokrát s oblíbeným hercem Pavlem Novým. Pořad uvádějí tradiční moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros. Během pořadu zazní jako vždy staré oblíbené hity, u piána nebude chybět klavírista a skladatel Karel Štolba. Začátek je v 18 hodin a je nutná předchozí rezervace. Mediálně pořad
28.3.2024
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
28.3.2024
Design Shaker je exkluzivní výběrový veletrh interiérového designu, kde vystavovatelé z oblasti moderního designu prezentují širokou škálu produktů, od světově známých značek po nové inovace, a oslovují jak profesionály v oblasti designu a architektury, tak i širokou veřejnost hledající inspiraci pro své interiéry. Tento veletrh slouží jako platforma pro prezentaci designových produktů a umožňuje
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo