Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století.
V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby.
Sto tisíc lidí ve štolách
K s
Některá místa v krajina mají odnepaměti silnou duchovní atmosféru. Na takových potom vznikají kapličky, kostely nebo chrámy. A ta nejpůsobivější se stávají poutními místy. Stejně jako Maková hora.
Pokud se rozhodneme navštívit Makovou horu nedaleko Příbrami, možná budeme čekat vrch zvedající se do krajiny uprostřed červených makových polí. Ve skutečnosti nenápadný kopec s nadmořskou výškou 545 me
Středočeské město Příbram bývalo stejně jako Kutná Hora městem hornickým. Těžilo se zde stříbro a železná či uranová ruda. A ačkoli dnes již důlní činnost neprobíhá, štoly se stále hemží lidmi. To proto, že se staly oblíbenými turistickými atrakcemi.
Kromě toho sem přijíždí milovníci letectví, na místním letišti je totiž možné zarezervovat si akrobatický let. Pro ty, co mají pro strach uděláno
Romantický rokokový zámek nás přivítá pokaždé, když vjíždíme do Dobříše. Za jeho fasádou, která nás jistě zaujme při pohledu ze silnice, se ale skrývá mnoho zajímavostí. A to jak uvnitř, tak v zahradách, které ho obklopují.
Romantické místo na okraji dnešní Dobříše zaujalo už krále Václava I., který zdejší původní dřevěnou tvrz proměnil v královský dvorec, vítanou základnu k loveckým radovánkám.
Pro silnou duchovní atmosféru není potřeba cestovat za hranice. Příbramská Svatá Hora je sice známá hlavně u nás, zázračnou historii má ale také. Co na toto místo každoročně přitahuje zástupy turistů a poutníků?
Historie příbramského poutního místa sahá do hlubší historie, než je ta křesťanská. První lidské společnosti žily v oblasti před více než 3000 lety a říká se, že i pozdější keltské kmeny
Tyčí se k nebi jako hrdý strážce Brdské vrchoviny a pamatuje doby, kdy byla lidská civilizace ještě v plenkách. Vrch Plešivec (654 m. n. m.) nad vískou Rejkovice asi 15 km od Příbrami je dlouhá tisíciletí opředen tajuplnými legendami.
V pradávných dobách prý na Plešivci sídlili obři, přilétal sem ohnivý drak a zjevovat se tu měl i bájný vládce Brd Fabián, brdská obdoba Krakonoše, který má mít n
Santiago de Compostela, Fátima nebo Lurdy. Nejvyhlášenější evropská poutní místa lákají každoročně stovky tisíc lidí. Pro silnou duchovní atmosféru však není potřeba cestovat za hranice.
První záznamy o Svaté Hoře pochází ze středověku. Ve 13. století už na vršku nad Příbramí zřejmě stála dřevěná kaplička, ke které se pojí první z mnoha tajemných příběhů. Traduje se totiž, že ji nechal postavi
Královský gotický hrad zvaný Vrškamýk zakládá už v první polovině 13. století, pravděpodobně v roce 1240, český král Václav I. (1205–1253). Stavba slouží jako letní sídlo nejstarších českých panovníků a má uspokojovat jejich kratochvíle. Honosné sídlo se stává základnou pro pořádání loveckých výprav do okolních lesů plných zvěře.
Opevněná budova je majetkem královské koruny. Už v době vlády V
Naše nejmladší chráněná krajinná oblast, vyhlášená v roce 2015, je trampy považována za zemi zaslíbenou. Učiněným rájem je také pro každého, kdo hledá klid v náruči překrásné přírody. A na závěr vám přineseme ještě tři další tipy, proč Brdy navštívit: zříceninu, zámeček a vyhlášené rybníky!
Vývoj tohoto území je velmi specifický, jeho značná část byla po léta vojenským výcvikovým prostorem, dík
Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody a na místě s duchovním přesahem, kam v minulosti mířily deseti tisíce věřících.
Zdejší farní kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je skutečným barokním skvostem, který stojí za návštěvu.
Bratrstvo svatého škapulíře
O značný duchovní význam osamoceného kostela