Domů     Město slavných architektů: Luhačovice
Město slavných architektů: Luhačovice

Jsou lázně, kde si odpočinete a vyléčíte se. A pak jsou také lázně, kde kromě toho všeho ještě prožijete skvělou dovolenou. Protože v Luhačovicích je pořád na co se dívat a pořád co zažít.

Každá procházka dokáže potěšit oko, protože tak to stavitelé chtěli.

Přestože slovanské osídlení na místě dnešních Luhačovic archeologové vypátrali až někam do 7. století, dlouho to na zrození slavného a výstavného města nevypadalo.

Zdejší pohraniční kraj byl pořád v hledáčku nejrůznějších nepřátel, v průběhu 15. století zde dokonce panoval proslulý uherský lapka Pankrác a kopcovitý kraj ani nelákal k usazení a rozvíjení zemědělství.

Až když se na počátku 17. století luhačovické panství dostalo do rukou rodu Serenyiů, začaly se dějiny pozvolna otáčet jiným směrem. Serenyiové si poprvé povšimli, jak blahodárné účinky mají zdejší minerální vody vyvěrající ze země.

Jako první se podařilo zachytit a upravit pramen, který dostal zpočátku jméno Bublavý, později byl však přejmenován podle tehdejšího zvyku na počest křestního jméno právě panujícího šlechtice Amanda Serenyiho na Amandku.

Stejným způsobem dostal jméno i další pramen, který snad zná každý, kdo kdy o Luhačovicích slyšel. O pramen zvaný Hlavní se staral hrabě Vincent Serenyi a rázem jsme tu měli Vincentku.

Chaloupku postavil básník dřeva

A jak máte jednou léčivý pramen, o kterém se začínají dozvídat lidé, znamená to, že se sem všichni hrnou. Na takový zájem nebyly Luhačovice připravené.

Začaly se tedy stavět hotely a lázeňské domy a začátek a konec každého dne oznamoval zvon na věžičce nově vystavěné kapličky Svaté Alžběty, která na své fasádě samozřejmě nesla znak rodu Sereyiů. Kaple tu stojí dodnes a je nejstarší stavbou lázeňského centra.

Na sklonku 19. století už ani všechny nově vybudované ubytovací kapacity nestačily. A tehdy se do obnovy a rozšiřování lázní zapojil i slavný architekt Dušan Jurkovič.

A hned se postaral o několik staveb, které dodnes patří k nejobdivovanějším a historicky nejcennějším. Přestavbou dvou starších budov a jejich zvýšením o jedno patro vytvořil v roce 1902 objekt, kterému se později začalo říkat Jurkovičův dům.

Poznáme ho podle barevné fasády ve stylu lidové secese, který Jurkovič tak dokonale ovládal. Pro časté využívání dřevěných prvků se mu také říkalo básník dřeva, i když v tomto případě se nevyhýbal ani použití betonových pilířů a sušených hliněných cihel.

Ve stejném roce se pak město od Jurkoviče dočkalo dalšího vzácného objektu. Říká se mu Chaloupka a i on vznikl přestavbou staršího domu.

Chaloupku Jurkovič zbudoval na vlastní náklady a možná bude dnešní návštěvníky zajímat, že jedním z prvních lázeňských hostů v Chaloupce byl spisovatel Vilém Mrštík.

Splněný sen o budoucnosti

A Luhačovice se rozvíjely dál. Zrodilo se lázeňské divadlo, o práci se hlásili další renomovaní architekti.

V roce 1928 se pak obec dočkala důležité změny – byla dokončena přehrada, která konečně vyřešila dlouhodobé potíže se záplavami, které narušovaly lázeňský provoz. A v roce 1936 byly Luhačovice oficiálně povýšeny na město. A jeho rozvoj už se nezastavil.

Hned po válce se střediskem lázní stala oblouková prosklená Velká kolonáda a ze světové výstavy Expo 58 v Bruselu byla přivezena dnes nejznámější luhačovická fontána.

Kdyby dnes Sereyiové procházeli Luhačovicemi, asi by byli spokojeni, protože jejich představa o bohatém a krásném lázeňském městě se nakonec opravdu uskutečnila.

Obdivovali by třeba Jurkovičův Lázeňský dům Jestřabí, jeho unikátní plovárnu zvanou Vodoléčebný ústav, Hudební pavilon určený pro lázeňský orchestr nebo třeba secesní Lázeňský dům Bedřicha Smetany.

A zdánlivě stranou od lázeňského ruchu stojí stále luhačovický zámek s dvaceti místnostmi a farním kostelem. Dnes je sice zámek sídlem Základní umělecké školy a Domova dětí a mládeže, ale rozlehlý park, který jej obklopuje, je pro procházky stále přístupný.

Co nesmíte minout při návštěvě Luhačovic

Zámek Nový Světlov

Ani ne dvacet kilometrů stačí na to, abychom z Luhačovic dorazili k zámku Nový Světlov v Bojkovicích.

Slovácké Miramare, jak se zámku občas přezdívá podle podoby se slavnou stavbou u italského Terstu, pochází z 15. století, dnes slouží k pořádání kulturních akcí, čemuž odpovídají i stavební úpravy, například zastřešení a ozvučení zámeckého nádvoří.

Stavba ve stylu anglické tudorské gotiky je ale přístupná i k prohlídkám, které zahrnují třeba kapli, obřadní síň, svatební apartmá, taneční sál nebo vyhlídkovou věž.

Hrad Malenovice

Jen pár kilometrů od Zlína čeká renesanční skvost ze 14. století, od počátku proslulý přepychovým zařízením včetně maleb ve zlatých rámech, benátských zrcadel a křišťálových lustrů.

Také zahrada se pyšnila exotickými dřevinami včetně pomerančovníků, nebo vavřínů.

Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout kromě hradní věže také takzvaný malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a nápisy z 16. století, hradní kapli nebo zařízení kanceláře malenovického velkostatku.

Když budeme mít štěstí, přijedeme právě v době konání koncertům, divadelních představení nebo skupin historického šermu.

Foto: Shutterstock
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz