Průzkum stavby ve starobylém městě Mayů postupně odhaluje hned několik překvapivých objevů. Zdá se, že pyramida v sobě ukrývá vlastní tajuplný svět. Uvnitř se nacházejí ještě další dvě pyramidy a donedávna uzavřený tunel. Co se skrývá za jeho vchodem? A proč ho vlastně Mayové uzavřeli?
Mexický poloostrov Yucatán býval kdysi domovem Mayské civilizace, jejíž slavný kalendář před rokem 2012 děsil celé davy.
Obávaný konec světa ale nenastal, což archeologům později umožnilo pustit se do dalších výzkumů starobylého města Chichén Itzá, které bylo již v červenci roku 2007 zařazeno na novodobý seznam sedmi divů světa.
V posledních letech na místě skutečně dochází k několika zajímavým objevům. Mnoho pozornosti se upírá zejména Kukulkánově pyramidě. Zaslouženě nejznámější stavba města je věnována mayskému bohu slunce a nebes známému také jako také Quetzalcoatl.
Stojí na čtvercovém půdorysu o délce 55,3 metrů a i s chrámem na jejím vrcholu je vysoká 30 metrů. K chrámu z každé strany vede 91 schodů po stranách zdobených sochami hadů, což je jeden ze symbolů boha Kukulkána.
Stíny, které vrhají při západu slunce během jarní a podzimní rovnodennosti, vzbuzují zdá, že se hadi plazí po boku pyramidy. Neméně zajímavá je tato stavba i zevnitř. Ukázalo se totiž, že v jejím nitru stojí menší a mnohem starší pyramida.
A pod ní leží záhadný tunel, který kdysi Mayové uzavřeli. Vede skutečně do podsvětí?
Nadrozměrná matrjoška
Město Chichén Itzá na Yucatánu vznikalo od 8. století našeho letopočtu a evropskému světu jej popsali španělští dobyvatelé už v první polovině 16. století. Archeologům je však umožněno stavby prozkoumat až mnohem později.
Jeden z nejzajímavějších objevů je učiněn v polovině 30. let 20. století. Tehdy archeologové zjistí, že se pod Kukulkánovo pyramidou skrývá ještě jiná, asi dvacetimetrová pyramida.
Na vrcholu starší stavby je odryt chrám a v něm nefritem zdobený trůn ve tvaru jaguára. V roce 2016 je pyramida prozkoumána pomocí moderních zobrazovacích technologií a výsledky bádání některé stejně pobaví, jako překvapí.
Pod vnitřní dvacetimetrovou pyramidou je totiž odhalena ještě jedna! Třetí pyramida je vysoká asi 10 metrů a je stará asi 1500 let. „Je jako ruská matrjoška.
Pod jednou velkou je skryta další a zase další,“ prohlašuje vedoucí výzkumu René Chávez. Proč tu Mayové budovali jednu pyramidu na druhé? Podle archeologů není u Mayů vršení nových struktur na staré neobvyklé. Jaké pohnutky je k tomu ale vedou? Odpověď možná leží v podzemí.
Kouzelná voda Mayů
Mayové jsou právem považováni se za příslušníky velice vyspělé civilizace. Jejich znalosti různých vědních oborů jsou na vysoké úrovni a za zmínku stojí i způsob, jakým se vypořádali s nedostatkem povrchové vody, která na poloostrově téměř neexistuje.
Svá města jednoduše staví kolem takzvaných cenote, což jsou přírodní studny nacházející se buď pod širým nebem, nebo hluboko v jeskyních. Ostatně o dobré práci s vodou svědčí jméno etnika, které Chichén Itzá vybudovalo, i jméno města samotného.
Slovo Chichén by se z jazyka tamních Mayů dalo přeložit jako „ústí studny” a Itzá, což je název etnika stavitelů, je zase složenina dvou slov, z nichž jedno znamená „voda” a druhé „čaroděj” nebo „kouzlo”.
Chichén Itzá je tedy městem „na pokraji studny zaklínačů vodů”. Má snad voda z jejich studny kouzelnou moc? Lid Itzá na severu Yucatánu získává politickou i hospodářskou převahu, je tudíž pochopitelné, že někteří možná věřili v jejich čarodějné schopnosti.
Mohla se „kouzelná voda” ze zdejší přírodní nádrže nějak podílet na úspěchu etnika?
Studna plná překvapení
Zatím nejnovější nálezy vypovídají o tom, že se obyvatelé města přinejmenším snažili naklonit si přízeň božstev. Před časem byl totiž pod pyramidou objeven tajný vchod do podzemí, který zřejmě uzavřeli samotní Mayové.
Když archeologové tunel otevřeli a prozkoumali, čekalo se další překvapení. Úzký tunel je lemován několika obětními komorami a ústí až do podzemní krasové jeskyně naplněné vodou. Není pochyb o tom, že se pod pyramidou nachází obětní studna.
V ní archeologové nacházejí záplavu obětních darů, mezi nimi je mnou malovaných pohárů, mís či vykuřovadel, ale také řada lidských kostí! Rozbory ostatků z obětních cenote ukazují, že Mayové nejčastěji obětovali malé chlapce, případně dospělé muže.
Proč se ale kvůli tomu plazili úzkým tunelem až do jeskyně?
„Starověcí Mayové považovali jeskyně a cenoty (krasové průrvy naplněné vodou) za vstupy do podsvětí,“ vysvětluje Holley Moyes, odbornice na jeskynní a náboženskou archeologii z kalifornské univerzity.
„Jeskyně představují pro Maye jedny z nejposvátnějších prostorů ovlivňujících umístění sídlišť i společenskou organizaci. Měly pro život Mayů zásadní význam a obrovskou důležitost.“ Je tedy právě to důvodem, proč na jeskyni vznikly hned tři pyramidy na sobě?
Autorka článku: Eva Soukupová