Poznávací trasy jsou oblíbeným cílem tuzemské turistiky, užijte si kvízy a úkoly pro děti, lesní hřiště, posezení s výhledem do kraje a altány, kde se schováte před deštěm.
Orlické hory
Za českým Jánošíkem
Oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí. Dojmem vstupní brány působí také kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí. U mostu začíná naučná stezka.
Její 3 km dlouhá trasa, která má celkem 22 zastavení, sleduje modrou turistickou značku směrem na Klášterec nad Orlicí. Na nenáročné trase vhodné i pro děti se dozvíte něco o zdejší přírodě i o minulosti Orlických hor. Dalším můstkem přes řeku Divokou Orlici je Pašerácká lávka.
Po naučné stezce dojdete k prostranství, kde kdysi stával lovecký zámeček Lusthaus. Později byl letohrádek využíván jako mlýn, v roce 1936 však objekt vyhořel. Cesta vás dovede k pevnostnímu opevnění.
Na břehu řeky stojí ještě dnes jednopatrový pěchotní srub s názvem R-S 54 „Na potoku“. Ve své době byl vybaven kulometem, umístěným v pancéřové kopuli. Jedno ze zastavení naučné stezky je věnováno také Ledříčkově skále.
Stěna ukrývá malou jeskyni, ve které žil loupežník Ledříček, kterému se přezdívá „český Jánošík“.
Krušné hory
Blatenský vrch a Vlčí jámy
Tato naučná stezka vás provede okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Půjdete zde územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Výchozím místem stezky je Horní Blatná.
V okolí městečka se nacházely jedny z nejvýznamnějších cínových dolů u nás. Mnoho pozůstatků hornické činnosti se zachovalo dodnes – v podobě různých zajímavých propadlin rozsáhlých podzemních prostor bývalých dolů, jako jsou Ledová a Vlčí jáma.
Nezapomeňte navštívit také Blatenský vodní příkop, který přiváděl z Božího Daru do Horní Blatné vodu. Bizarní Vlčí jáma je původně podzemní prostor dolu Wolfgang. V propadlině jsou vidět zbytky starých zřícených chodeb a komor.
Naučná stezka má 7 stanovišť s informačními panely. Trasa je středně náročná – náročnější výstup je pouze na Blatenský vrch s rozhlednou.
Beskydy
Za zbojníkem a poklady
Na této naučné stezce se dozvíte hodně o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Pokud se rozhodnete projít stezku celou, ujdete 16,5 km a uvidíte 15 panelů.
Dozvíte se o zbojníku Ondrášovi, ale také o jeskyních a pokladech, o tom, jak dříve vypadala krajina. A na dvou panelech na vrcholu si můžete přečíst o pozorováních z meteorologické stanice, životě na vrcholu Lysé hory a práci Horské služby.
Stezka je pouze pro pěší a má ve znaku sedmikvítek evropský, který se zde hojně vyskytuje. Vyrazit na stezku lze ze dvou míst – od nádraží na Ostravici a z Malenovic od parkoviště u Rajské boudy.
Obě větve se spojují na hřebeni Lukšince a stezka pokračuje na vrchol Lysé hory. Proto, chcete-li zhlédnout všechna zastavení, si naplánujte výlet z jedné obce přes vrchol do druhé.
Jižní Čechy
Okolo Třeboně
V těsné blízkosti Třeboně vede naučná stezka Třeboň – Hradeček, dlouhá 3,6 km. Tento okruh krásnou krajinou Třeboňska přímo vybízí k procházce s dětmi, kromě krátkého úseku má asfaltový povrch a je možné jej projít i s kočárkem.
Na stezce je umístěno 14 zastávek s informačními tabulemi a herními prvky pro děti. První zastávka vás obeznámí s naučnou stezkou a provozem dětského hřiště, zbývajících 13 zastávek je věnováno stromům Třeboňska.
Počátek stezky je od parkoviště za Hradeckou bránou vedle Masarykova náměstí, trasa vede podél Zlaté stoky a kolem pivovaru Bohemia Regent.
U penzionu Schwarzenberský seník se stočíme doleva a opouštíme Zlatou stoku. Březovou alejí a přes Mokré louky dojdeme na místo zvané Hrádeček s rybníkem.
Pokračujete dál po takzvané Nové cestě podél Podřezanské stoky, poté Černé stoky, železniční trati a zahrádkářské osady zpět do Třeboně.
Východní Čechy
Vřetenovka krkonošská
Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí naučnou stezku. Je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije pouze v Krkonoších.
Na každé ze sedmi zastávek je informační tabule a jednoduchý herní prvek určený dětem. Vřetenovčí Hravá naučná stezka vede po zelené turistické cestě, měří necelý kilometr a je sjízdná i pro kočárky.
Na poslední zastávce je 100x zvětšená vřetenovka, se kterou se mohou děti vyfotografovat. Okolím Janských lázní prochází také vycházková trasa Střední hřeben. Trasa začíná na kolonádě a tvoří okruh, který vás na kolonádu dovede zpět.
Cesta prochází Rudolfovým údolím kolem pramenu starosty Exnera a stoupá až k Hoffmanově boudě. Můžete z ní udělat odbočku ke Zlaté vyhlídce, kde je rozhledna. Celá trasa je značená dřevěnými směrovkami, které ukazují i na dvě zkratky okruhu.