Přírodní zajímavosti Česka, které musíte vidět
Přírodní zajímavosti Česka, které musíte vidět

Není pochyb o tom, že naše příroda patří k těm nejkrásnějším vůbec. Vždyť ji vždy obdivovali miliony turistů a i Češi často raději volí cestování po naší krásné zemičce před zahraničím.

Proto vám přinášíme další úžasné tipy na dechberoucí místa v naší přírodě, která rozhodně stojí za to navštívit.

Vysoký vodopád – Objevte nejvyšší vodopád Jeseníků

Pokud se vydáte do Jeseníku, rozhodně byste neměli zapomenout na návštěvu Vysokého vodopádu asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu. Vysoký vodopád je považován za vůbec nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce v nadmořské výšce 1007 m.n. m.

Jezírka, vodopád, potok i okolí je chráněno v rámci přírodní rezervace

Je součástí přírodní rezervace Vysoký vodopád, která se rozkládá na ploše 141 ha v nadmořské výšce 850 m. Jedná se o chráněnou soustavu kaskád horské smrčiny místy pralesovitého charakteru a horské kyselé smrkové bučiny.

Původně byl vodopád vysoký 45 metrů. Při povodních v roce 1880 byla však rozrušena skalní stěna, která tvořila jeho podklad, a tak byl vodopád rozdělen na několik kaskád.

K vodopádu se nejlépe dostanete z obce Bělá pod Pradědem po modré turistické značce nebo z rozcestí pod Pradědem po červené turistické značce na Švýcárnu a odtud po modré značce. Cesta vede stále z kopce asi 5 km.

Vrchol Klíč je dominanta Lužických hor

Vrchol Klíč – Za nejkrásnějším výhledem Lužických hor

Čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor je vrchol Klíč, který se tyčí do výšky 760 m.n.m. a patří ke zdejším největším dominantám krajiny. Celá hora a její úpatí je součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Tvoří jej majestátní znělcová sopečná kupa pravidelného kuželovitého tvaru, která je v okolním terénu nepřehlédnutelná. V nižších skalnatých polohách se vyskytují vzácné květiny – hvězdice alpská, česnek pažitka horská, či kapradina sklaní, které jsou pozůstatkem po zalednění ve starších čtvrtohorách.

Zdržuje se zde také stádečko kamzíků, kteří jsou alpského původu. Když se vyšplháte na vrchol Klíč, rozhodně nebudete litovat. Za jasného počasí uvidíte například Krkonoše, bájnou horu Říp ale také České a Saské Švýcarsko.

Na jihozápadním úbočí hory je až 60 m vysoká, místy převislá skalní stěna s rozsáhlým suťovým polem. Koncem zimy tady bývají krápníky a ledopády. Na západní straně kopce jsou vydatné prameny

Bozkovské dolomitové jeskyně – Jedny z nejúžasnějších jeskyní u nás

Pokud ještě ještě nenavštívili nejdelší dolomitové jeskyně v České republice, neváhejte! Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci.

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou. Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr.

Musíte vidět zdejší nádherná podzemní jezírka.

Skryjská jezírka – Úžasná jezírka na Zbirožském potoce

Pokud si chcete naplánovat výlet ve středních Čechách, můžete zamířit například ke Skryjským jezírkům, která leží v blízkosti obce Skryje. Jezírky protéká Zbirožský potok, který je přítokem Berounky.

Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem, zčásti je sevřeno mezi skalami a zčásti je k němu přístup otevřený. Dolní leží o několik metrů níže mezi stromy. Jezírka, vodopád, potok a okolí je chráněno v rámci přírodní rezervace Jezírka o rozloze necelých 60 ha v rámci CHKO Křivoklátsko.

Vyskytují se zde vzácné druhy zvířat a rostlin – při troše štěstí tu potkáte vydru, raka nebo ledňáčka. Nedaleká obec Skryje spolu se svým půvabným okolím je také velmi známá jako významné paleontologické naleziště zkamenělin, které proslavil věhlasný francouzský badatel a inženýr Joachim Barrande.

Naučná stezka Povydří – Vyrazte za krásami nádherné Šumavy

Za jednu z nejkrásnějších oblastí České republiky rozhodně patří Šumava. Pokud chcete vidět, jednu z jejích nejkrásnějších částí, můžete se vydat na naučnou stezku Povydří. Naučná stezka nabízí svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelný zážitek.

Příroda zde stvořila vskutku mistrovské dílo. Počátek stezky je v osadě Antýgl, kde je k vidění zajímavý areál původní rychty z 18. století. Dále trasa pokračuje údolím řeky Vydry, kde nás ohromí kameny v říčním korytě a krásné zdravé lesy v jejím kaňonu.

Na jednotlivých zastávkách naučné trasy lze vidět např. viklany, obří hrnce na dně řeky či kamenná moře z období čtvrtohor. K odpočinku poslouží oblíbená restaurace Turnerova chata. V Čeňkově pile v objektu bývalé vodní elektrárny je dnes umístěno muzeum s expozicí Šumavská energie.

K odpočinku poslouží oblíbená restaurace Turnerova chata

Panská skála u Kamenického Šenova – Nejnavštěvovanější geologický úkaz v Čechách

Mezi velmi fotogenická a dechberoucí místa patří rozhodně také Panská skála, která je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Známá je z pohádky Pyšná princezna.

Již v 18. století zde byl v činnosti lom, ve kterém byla odhalena jedna z nejkrásnějších ukázek sloupcové odlučnosti čediče u nás. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé.

Celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je často nazýván Kamenné varhany. Z vrcholu se vám naskytne výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou.

Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.

Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

V Mostě se nudit nebudete

V Mostě se nudit nebudete

Romantika starých lomů

Romantika starých lomů

Jizerské hory, ráj turistů

Jizerské hory, ráj turistů

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Praděd-Ovčárna: Moravský ledovec

Praděd-Ovčárna: Moravský ledovec

Open House Brno 2023 odhaluje letošní budovy, zároveň se rozjíždí evropský projekt na podporu architektury

Open House Brno 2023 odhaluje letošní budovy, zároveň se rozjíždí evropský projekt na podporu architektury

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
VIDEO: Řidič kamionu natočil ducha na silnici
enigmaplus.cz

VIDEO: Řidič kamionu...

Už nějakou dobu se v okolí Phoenixu...
Sépie jsou stejně inteligentní jako lidoopi
21stoleti.cz

Sépie jsou stejně...

Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách,...
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz

Sen mě upozornil, že je paní...

Pracovala jsem v domově pro seniory...
Nuselák: Most tanků i sebevrahů
epochaplus.cz

Nuselák: Most tanků i...

Původně tu má jezdit tramvaj, nakonec vyhraje...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Štěstí v bráně do Jeseníků: Z čeho měli obyvatelé Bruntálu radost?
epochaplus.cz

Štěstí v bráně do Jeseníků: Z...

Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...