Domů     Nejzajímavější naučné stezky
Nejzajímavější naučné stezky
od 3.11.2020
1

Poznávací trasy jsou oblíbeným cílem tuzemské turistiky, užijte si kvízy a úkoly pro děti, lesní hřiště, posezení s výhledem do kraje a altány, kde se schováte před deštěm.

Orlické hory

Za českým Jánošíkem

Oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí. Dojmem vstupní brány působí také kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí. U mostu začíná naučná stezka.

Její 3 km dlouhá trasa, která má celkem 22 zastavení, sleduje modrou turistickou značku směrem na Klášterec nad Orlicí. Na nenáročné trase vhodné i pro děti se dozvíte něco o zdejší přírodě i o minulosti Orlických hor. Dalším můstkem přes řeku Divokou Orlici je Pašerácká lávka.

Orlicke hory lákají trasou Zemské brány.
Orlicke hory lákají trasou Zemské brány.

Po naučné stezce dojdete k prostranství, kde kdysi stával lovecký zámeček Lusthaus. Později byl letohrádek využíván jako mlýn, v roce 1936 však objekt vyhořel. Cesta vás dovede k pevnostnímu opevnění.

Na břehu řeky stojí ještě dnes jednopatrový pěchotní srub s názvem R-S 54 „Na potoku“. Ve své době byl vybaven kulometem, umístěným v pancéřové kopuli. Jedno ze zastavení naučné stezky je věnováno také Ledříčkově skále.

Stěna ukrývá malou jeskyni, ve které žil loupežník Ledříček, kterému se přezdívá „český Jánošík“.

Krušné hory

Blatenský vrch a Vlčí jámy

Tato naučná stezka vás provede okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Půjdete zde územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Výchozím místem stezky je Horní Blatná.

V okolí městečka se nacházely jedny z nejvýznamnějších cínových dolů u nás. Mnoho pozůstatků hornické činnosti se zachovalo dodnes – v podobě různých zajímavých propadlin rozsáhlých podzemních prostor bývalých dolů, jako jsou Ledová a Vlčí jáma.

Nezapomeňte navštívit také Blatenský vodní příkop, který přiváděl z Božího Daru do Horní Blatné vodu. Bizarní Vlčí jáma je původně podzemní prostor dolu Wolfgang. V propadlině jsou vidět zbytky starých zřícených chodeb a komor.

Naučná stezka má 7 stanovišť s informačními panely. Trasa je středně náročná – náročnější výstup je pouze na Blatenský vrch s rozhlednou.

Beskydy

Za zbojníkem a poklady

Na této naučné stezce se dozvíte hodně o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Pokud se rozhodnete projít stezku celou, ujdete 16,5 km a uvidíte 15 panelů.

Dozvíte se o zbojníku Ondrášovi, ale také o jeskyních a pokladech, o tom, jak dříve vypadala krajina. A na dvou panelech na vrcholu si můžete přečíst o pozorováních z meteorologické stanice, životě na vrcholu Lysé hory a práci Horské služby.

Stezka je pouze pro pěší a má ve znaku sedmikvítek evropský, který se zde hojně vyskytuje. Vyrazit na stezku lze ze dvou míst – od nádraží na Ostravici a z Malenovic od parkoviště u Rajské boudy.

Obě větve se spojují na hřebeni Lukšince a stezka pokračuje na vrchol Lysé hory. Proto, chcete-li zhlédnout všechna zastavení, si naplánujte výlet z jedné obce přes vrchol do druhé.

Na Třeboňsku se můžete projít kolem rybníku Svět
Na Třeboňsku se můžete projít kolem rybníku Svět

Jižní Čechy

Okolo Třeboně

V těsné blízkosti Třeboně vede naučná stezka Třeboň – Hradeček, dlouhá 3,6 km. Tento okruh krásnou krajinou Třeboňska přímo vybízí k procházce s dětmi, kromě krátkého úseku má asfaltový povrch a je možné jej projít i s kočárkem.

Na stezce je umístěno 14 zastávek s informačními tabulemi a herními prvky pro děti. První zastávka vás obeznámí s naučnou stezkou a provozem dětského hřiště, zbývajících 13 zastávek je věnováno stromům Třeboňska.

Počátek stezky je od parkoviště za Hradeckou bránou vedle Masarykova náměstí, trasa vede podél Zlaté stoky a kolem pivovaru Bohemia Regent.

U penzionu Schwarzenberský seník se stočíme doleva a opouštíme Zlatou stoku. Březovou alejí a přes Mokré louky dojdeme na místo zvané Hrádeček s rybníkem.

Pokračujete dál po takzvané Nové cestě podél Podřezanské stoky, poté Černé stoky, železniční trati a zahrádkářské osady zpět do Třeboně.

Východní Čechy

Vřetenovka krkonošská

Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí naučnou stezku. Je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije pouze v Krkonoších.

Na každé ze sedmi zastávek je informační tabule a jednoduchý herní prvek určený dětem. Vřetenovčí Hravá naučná stezka vede po zelené turistické cestě, měří necelý kilometr a je sjízdná i pro kočárky.

Na hřebenové cestě kousek od Jánských lázních naleznete Vřetenovčí naučnou stezku.
Na hřebenové cestě kousek od Jánských lázních naleznete Vřetenovčí naučnou stezku.

Na poslední zastávce je 100x zvětšená vřetenovka, se kterou se mohou děti vyfotografovat. Okolím Janských lázní prochází také vycházková trasa Střední hřeben. Trasa začíná na kolonádě a tvoří okruh, který vás na kolonádu dovede zpět.

Cesta prochází Rudolfovým údolím kolem pramenu starosty Exnera a stoupá až k Hoffmanově boudě. Můžete z ní udělat odbočku ke Zlaté vyhlídce, kde je rozhledna. Celá trasa je značená dřevěnými směrovkami, které ukazují i na dvě zkratky okruhu.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Ústecký kraj ze západu a severu chrání hřeben hor. Zdejší svahy i horské trasy vyhledávají lyžaři a turisté stále více objevují i další krásy Krušnohoří. A pokud chtějí ochutnat něco opravdu výjimečného, možností se jim v tomto regionu naskýtá opravdu nespočet. Napříč zasněženou plání Na svazích Krušných hor se se budou milovníci běhu na lyžích cítit jako v ráji. Stovky kilometrů kvalitně uprave
Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století. Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf. Nadaný muž, který mimo
Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“. Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil. František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy s
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem. Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!