Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody a na místě s duchovním přesahem, kam v minulosti mířily deseti tisíce věřících.
Zdejší farní kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je skutečným barokním skvostem, který stojí za návštěvu.
Bratrstvo svatého škapulíře
O značný duchovní význam osamoceného kostela uprostřed lesů středního Povltaví se mimo jiné zasloužilo bratrstvo svatého škapulíře, duchovní společenství laiků uctívajících Pannu Marii Karmelskou.
To zde založili dva karmelitáni, kteří sem zavítali při vysvěcení kostela, jenž byl postaven v letech 1719–1722 a vysvěcen rok po dokončení.
Pojmenován byl podle svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. A jeho zajímavý, členitý a dynamický půdorys je charakteristický pro vrcholně barokní architekturu.
Zlatá éra Makové hory
Po josefinských reformách bylo zde působící škapulířské bratrstvo zrušeno, ale kostel naštěstí neupadl v zapomnění, jelikož zájem lidí o duchovní dění na Makové hoře narůstal, a nakonec bylo i bratrstvo v letech 1853–1865 obnoveno.
Během komunistické vlády se stav stavby zhoršoval a nezlepšil se ani hned po převratu.
Porevoluční šťastnější období se datuje až od roku 1993, kdy se o kdysi proslavené poutní místo začalo starat Biskupství českobudějovické. Nová, doslova zlatá éra Makové hory, nastala s příchodem Františka Homoly, laického bratra řádu kapucínů.
Řeholník a poustevník se zasloužil o to, že místo duchovně ožilo a kostelík v lese na kopci, pod jehož střechou sám přebýval a osobně se všem návštěvníkům věnoval, se stalo turistickou atrakcí.
Zajímavost navíc
V roce 2009 byla v okolí zbudována naučná stezka seznamující s historií nedaleké obce Smolotely, s pozoruhodnými stavbami v okolí i se zajímavostmi o překrásné krajině. Stezka čítá na sedm informačních tabulí a je projektem studentů gymnázia a obyvatel obce.