Pokud se vypravíte na Rakovnicko do Mšeckých Žehrovic, můžete se vydat na dávné keltské kultovní místo, kde byl učiněn fascinující archeologický objev.
Mystická hlava keltského hrdiny, která byla objevena roku 1943 na archeologickém nalezišti ležícím asi 0,5 kilometrů od Mšeckých Žehrovic, údajně patří mezi největší archeologické objevy na českém území.
Období vzniku původně rozbitého opukového díla určují odborníci na 2. století před naším letopočtem. Poblíž hlavy se také nachází keltská svatyně. Patří unikátní hlava původně právě do tohoto obřadního místa? To údajně dodnes oplývá mystickou atmosférou.
Nalezli jsme sochu boha?
Střepy z hlavy se nachází v jámě s dalšími fragmenty. Sem je však zřejmě pohodil kdosi neznalý až v pozdější době. Hlava totiž zobrazuje majestátného muže, který mohl být dokonce keltským bohem!
„Má všechny znaky vyspělého umění, zobrazování hlav božstev Keltů: zvláštní tvar, účes, vousy, obočí, ušní boltce tvaru jablíček a rýhami ohraničené zřítelnice,“ vyjmenovává božské rysy opukového unikátu český badatel Zdeněk Ministr (1926–2004).
Obrácení pozornosti na keltskou svatyni se tak ukazuje jako logický krok. V tomto prostoru mohla být hlava, nebo možná i celá postava, kdysi posvátně uctívána. A nejen to. Podle Ministra zde můžeme najít jasnou orientaci stavby na slunovrat.
Mohou spolu všechny tyto informace souviset? Socha prý možná ztvárňuje keltského boha, který ze svatyně vyhlíží přicházející slunovrat! Pokud ale hlava kdysi byla součástí celé postavy, co se stalo se zbytkem?
TIP
V nedaleké obci Mšec se na náměstí nachází dům U Kněžáků (čp. 51), odkud prý dvakrát do roka vychází průvod přízračných jeptišek. Má se tak dít v noci před svátky světců sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého.
FOTO: Creative Commons (úvodní foto: Cestu – CC BY 3.0)