Kamenné válce stojící za kostelem sv. Petra a Pavla, na jihozápadním konci Karlachových sadů v pražském vyšehradském areálu budí otázky. Kde se tento prastarý objekt vlastně vzal. A proč se mu říká Čertův sloup?
Podle českého učence Bohuslava Balbína (1621–1688) byl sloup původně pohanským menhirem, kolem kterého se odehrávaly různé obřady na usmiřování slovanských bohů.
Později byl ale na jeho místě postaven kostel a rozbitý sloup se nějakým záhadným způsobem dostal na Vyšehrad. Když Vyšehrad v roce 1420 obléhali husité, byl sloup podle pověsti zasažen ranou z praku, kterému se říkalo Čert, a byl rozbit na tři kusy.
Ovšem něco takového je nepravděpodobné, neboť tehdejší obléhací zbraně by si s tak těžkým kamenem neporadily.
Nejčastěji přijímanou teorií je proto ta, která říká, že trojice kamenů pochází ze sloupu jiného pražského kostela a na Vyšehrad byly přeneseny zřejmě až v 17. století, možná kvůli nějaké stavbě, která se nakonec neuskutečnila.
Jenže proč jsou kameny z tvrdé žuly, která se na stavbu pražských gotických chrámů nepoužívala? Podle esoteriků patří sloupy mezi menhiry nabité velmi silnou energií, která ve většině případů působí pozitivně, na někoho ale může mít účinky i opačné.
V každém případě to ale prý ucítí každý citlivější člověk, který si na kámen položí ruku.
Byl to čert?
Tam, kde nejsou odpovědi, přichází čas na legendy. Ta nejslavnější praví, že sloup na Vyšehrad dopravil sám ďábel, když se s místním knězem vsadil, že to stihne dříve, než kněz doslouží mši. Kněz, kterému prý pomohl sám sv.
Petr, sázku vyhrál a čert pak sloupem praštil o střechu kostela sv. Petra a Pavla, čímž ho rozbil na tři kusy.
Zajímavý nádech dodává této legendě dopis z roku 1655 zaslaný jedním římským knězem pražské katolické konzistoři. V něm autor popisuje vymítání ďábla ze Švýcara Jakuba Zimmermanna. Právě vyhnaný démon měl být ten, který kameny na Vyšehrad kdysi dostal.
Záhadný původ a přesun kamene na Vyšehrad není jediným tajemstvím tohoto monumentu. Udivuje i podivný nápis na prostředním sloupu. Ačkoliv se spekuluje, že by záhadná písmena mohla znamenat latinsky napsané „Svaté Matky Marie“, s jistotou to nevíme.
Úvodní foto:
Michal Kmínek – CC BY-SA 3.0 + Tillman2007 – CC BY-SA 4.0