Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem.
Zakletý mnich u Drahomyšle
Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V dávných dobách prý žil na v Drahomyšli mladý mnich, který se dopustil velkého hříchu.
Proti pravidlům kláštera se zamiloval a chystal se se svou láskou utéci. V tom zamilované dvojici ale zabránil opat, který pár už nějaký čas tajně sledoval. Opat v poli za Drahomyšlí hříšného mnicha proklel a ten za trest a zkameněl.
Jeho dívce se sice podařilo utéci, o pár let později ale byla obviněna z čarodějnictví a upálena.
Menhir u Kamenného mostu
Jeden z nejproblematičtějších menhirů u nás, o němž se vůbec neví, zda jde o kámen, nebo o náhrobek. To je kámen u obce Kamenný most v severovýchodní části okresu Kladno. Na kameni je totiž vyrytý kříž.
Zprávu o nálezu menhiru sepsal amatérský archeolog Václav Schmidt, který však bohužel na místo dorazil pozdě. Z kusých svědectví, která shromáždil, vyplývá, že místní sedláci vykopali u kamene hned dvě lidské kostry.
Znamená to, že šlo o náhrobní kámen, nebo mohlo být u menhiru starověké rituální pohřebiště?
Zkamenělý slouha v Dolních Chabrech
Jeden z našich nejhezčích vztyčených kamenů stojí na severu hlavního města, v Praze 8 v Dolních Chabrech. Menhir je mimo jiné zajímavý tím, že připomíná skloněnou mužskou postavu a je obestřen řadou tajemství.
Podle některých by mohlo jít o nějakého zkamenělého muže. Podle jiných má kámen magickou moc a dokáže vyléčit některé choroby, zejména prý pomáhá proti ženské neplodnosti. Je na tom něco pravdy? Řada lidí, kteří menhir navštívili, to potvrzují.
Kruh v Klentnici na Břeclavsku
Menhiry v Milovické oboře v Kletnici na Břeclavsku vztyčené v roce 2005 jsou prý významnou energetickou branou. Zajímavostí je sklo v centrálním kameni, od kterého se odráží sluneční paprsky.
Dílo připomíná anglické Stonehenge a nachází se na výjimečně přívětivém místě. Kvůli častým návštěvám turistů je však plašena zdejší zvěř, a tak je kruh předmětem častých neshod.
Kamenný kruh ve Svaté Kateřině
Kamenný kruh v lázeňském rezortu Svatá Kateřina na Vysočině je největší svého druhu u nás. Byl vztyčen v roce 2014 a prý dokáže člověku pomoci v duchovním vývoji a má i příznivý vliv na zdraví.
Sestává celkem z 33 menhirů, má 108 metrů po obvodu a jeho plochou prochází rozvodí Černého a Středozemního moře. V jeho prostředku je pak plochý kámen na třech menších podstavách. V minulosti ho prý využívaly některé severské kultury.
Králův stůl u Uherského Hradiště
Několik kilometrů za obcí Modrá na Uherskohradišťsku leží mohutný pískovcový blok, kterému se říká Králův stůl.
Kámen o rozměrech asi cca 263 x 187 centimetrů a výšce jednoho metru je výjimečný tím, že o něm existuje písemná zmínka už z roku 1228. Ještě koncem 19. století stávalo v kruhu kolem Králova stolu několik dalších kamenů, kterým se říkalo lavičky.
Původ kamene není možné odhadnout. Odborníci, kteří kámen prozkoumali, se kloní k názoru, že jde o přírodní útvar.
Zakletá dívka z Března
V žateckém muzeu v Ústeckém kraji je vystaven 1,3 metru vysoký žlutohnědý pískovec s názvem Zakletá dívka. Před svým převezením do muzea v roce 1986 stával na poli u Března.
Ani v tomto případě není možné určit původ a účel kamene, nicméně naděje, že by mohl být pravým menhirem vztyčeným někdy v pravěku, jsou poměrně vysoké.
V Březně totiž byla nalezena jedna z nejstarších slovanských osad na našem území, osada z mladší doby kamenné.
Foto: Shutterstock