Domů     Zlatohorsko: Kraj pokladů
Zlatohorsko: Kraj pokladů

Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout.

Tajemné podzemí

Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor.

Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z 16. století byla dlouho uzavřená, ale město ji v roce 2012 odkoupilo a zpřístupnilo veřejnosti.

Pod zemí tu nalezneme mnoho rarit včetně dřevěného potrubí, částí původního čerpadla nebo skladu dřeva, v němž stále ještě leží palivo pro takzvané sázení ohně.

Ten před vynálezem dynamitu sloužil k rozžhavení stěn štoly, které pak po prudkém zchlazení rozpraskaly. Nevšední je také zvláštní namodralý povlak, kterým je potaženo potrubí i stěny okolo.

Jedná se o jílovitý minerál zvaný alofán, který se občas v opuštěných dolech objevuje a v Poštovní štole nabízí vskutku krásnou podívanou. K prohlídce štoly se ovšem musíme dobře obléknout, protože teplota se tu pohybuje kolem osmi stupňů.

Zlatá horečka ve skanzenu

Rýžování zlata si můžete vyzkoušet v místním skanzenu při prohlídce Zlatorudných mlýnů. Jde o repliku vodou poháněných středověkých hornických mlýnů zhotovených podle dobových nákresů.

V Hornické osadě, kde se ve středověku zpracovávala vytěžená ruda a kde žili horníci běžným životem, najdete repliku dřevěného hornického srubu. Osada bývala v dobách své největší slávy také náležitě opevněná, aby dokázala ochránit vytěžené zlato.

Nechybí tu ani zvonička, která sloužila jako takzvaný pivní zvonec, od 16. století sloužící jako oznamování času uzavření všech hospod. Úderem desáté hodiny večerní už hospodští nesměli hostům nalévat, aby horníci stačili do ranní směny řádně vystřízlivět.

V těsné blízkosti osady se nachází závodiště, kde se každoročně konají soutěže v rýžování zlata včetně mistrovství světa v roce 2010. V jižní části skanzenu pak stojí tavicí pec s venkovní tavírnou a vnitřním prostorem s koženými měchy.

Sem se přivážely drcená ruda, aby se pomocí žáru a chemických přísad získal cenný kov.

Rozhledna na Biskupské kupě

Jako na dlani budeme mít celé Zlatohorsko z 19 metrů vysoké rozhledny na Biskupské kupě. Ta je opravdovou dominantou regionu a zároveň se jedná o první kamennou rozhlednu v Jeseníkách.

Postavena byla na místě dřívější zchátralé rozhledny tvaru pyramidy už v roce 1898 u příležitosti padesáti let vlády císaře Františka Josefa.

Za obou světových válek rozhledna sloužila jako vojenská pozorovatelna, od roku 1966 se na ni už nesmělo, protože místo na ní celé zabral instalovaný televizní převaděč. Až v roce 1998 se turisté dočkali a mohli se opět pokochat výhledem.

A ten stojí opravdu za to. Z ochozu vyhlídkové věže je možné vidět všechny vrcholy jesenických hor včetně Pradědu, západním směrem lze spatřit Králický Sněžník i Sněžku. Na východě pak Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater.

A dohlédnout můžeme i do Polska, kde se za pěkného počasí rýsují komíny tepelné elektrárny u Opole nebo dokonce sto kilometrů vzdálená Wroclav.

Pěší túrou se k Biskupské kupě můžeme vydat po zelené značce od hlavního rozcestníku u budovy muzea v Zelených Horách, nebo zaparkovat až na sedle Petrovy boudy.

Středověká štola i mučírna

Celkem deseti stálými expozicemi se pyšní zlatohorské muzeum. Sídlí ve Staré poště, nejkrásnější budově zdejší památkové rezervace postavené už v roce 1698 jako vůbec první poštovní řad na území tehdejšího Slezska.

Fungování poštovního úřadu tehdy vyžadovalo nejen práci běžných poštmistrů, ale i nezbytné zázemí pro přepřahání poštovních vozů nebo poskytování ubytování. Svého času tu strávili noc třeba císař Josef II. nebo vojevůdce generál Laudon.

Dnes tu ovšem sídlí muzeum, kde se dozvíme všechno o historii hornictví či místech a pamětihodnostech blízkého okolí.

Hodně zajímavostí nabídne expozice těžby zlata s modelem středověké i novodobé hornické štoly nebo se sbírkou nalezených vzácných minerálů, díky expozici Selská jizba se zase seznámíme se způsobem života obyvatel v uplynulých staletích včetně dobových nástrojů  nebo přístrojů od psacích strojů a radiopřijímačů až po porcelánové zátky nebo trezory.

A vynechat určitě nebudeme chtít ani středověkou mučírnu z dob zdejších čarodějnických procesů, které řídil nechvalně proslulý inkvizitor Jindřich František Boblig.

Vraťte se do doby ledové

Co si rozhodně nemůžete nechat ujít, je výprava do nejvýše položené osady ve Slezsku jménem Rejvíz. Původně se zde těžila železná ruda, dnes je Rejvíz rájem turistů, jejichž sezonu zahajuje květnové Odemykání Mechového jezírka.

To se nachází ve středu západního jádra rašeliniště a vrstva rašeliny zde dosahuje tloušťky až tří metrů. Tato oblast je přírodní rezervací, protože vrchovištní rašeliniště s okolím porostlým vzácnou flórou doby ledové je údajně sedm tisíc let staré.

Je to největší rašeliniště na severní Moravě a jeho přírodní prostředí se uchovalo díky chladnému klimatu.

Při turistickém chodníku z Rejvízu do Dolního Údolí bylo obnoveno odpočívadlo zvané Hříbek, které jako pozorovatelna sehrálo významnou roli během mobilizace v roce 1938.

Více informací o zdejším kraji najdete na www.krajpokladu.cz

Foto: Kraj pokladů

Foto:
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz