Domů     Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech

Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu.

Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím.

Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fascinující.

Pro mnoho lidí je ale Čína především symbolem vynikající kuchyně, nekonečnou přehlídkou historických památek a ne zcela pozitivně proslulým politickým systémem. Co je však ve spojitosti s Čínou velmi často opomíjeno? Přírodní bohatství, kterého má země plné truhlice.

Siguniangshan - NP Čtyři dívky - Údolí dvou mostů
Siguniangshan – NP Čtyři dívky – Údolí dvou mostů

Specifická, přesto krásná

Nikoho asi nepřekvapí, že mocná Říše středu je místem, kde panují velmi přísná pravidla a vše má svůj pevný řád.

Nenechte se ale mýlit, pravidla, na která jsou zvyklí Evropané, v Číně většinou neplatí a sami budete překvapeni, jak odlišná kulturní specifika v ní panují. Snad nejlépe to ilustruje veřejná doprava.

Nejdřív je nutné dodat, že v Číně je nutný čínský řidičský průkaz, mezinárodní nestačí. Proto veřejnou dopravou a vlaky určitě nepohrdnete. Opravdový zážitek vám poskytnou čínská stravovací zařízení, ve kterých se podávají trochu jiné pokrmy, než jsme zvyklí.

Stálá hrozba hladu naučila Číňany jíst vše, co se v nejbližším okolí vyskytovalo.

Terakotová armáda
Terakotová armáda

Snaha zužitkovat všechny poživatelné suroviny dala vzniknout neuvěřitelnému množství pokrmů a kuchařských postupů. Dokonce se říká, že šikovný kuchař dokáže při vaření využít opravdu všeho – snad kromě měsíčního svitu na hladině.

Lákat musí nejen chuť, vůně a barva pokrmů, nýbrž i jejich forma a konzistence. Chuť na ně musí vzbudit už i samotné podávání na ušlechtilém porcelánu a poetické pojmenování.

Každý kreativní kuchař se snaží o to, aby dostál výroku „Sto pokrmů chutná stokrát jinak“. Liší se i způsob stolování. Číňané si nikdy neobjednávají jen jednu porci výhradně pro sebe.

Naopak, vždy je objednáno více pokrmů, které se postaví doprostřed stolu a labužníci mohou degustovat, na co mají zrovna chuť.

Peking
Peking

TIP REDAKCE

Kromě lahodného jídla ochutnejte i čaj, který je po celé Asii považován za jeden z čínských pokladů. Již od samého počátku byl čaj spojován se zdravím a uznáván pro svou schopnost zahánět únavu, stimulovat psychické síly a zvyšovat hladinu energie. 

Lijiang
Lijiang

Krůček od Tibetu

Jedním z míst, které poutá pozornost cestovatelů, je Tibet. Pro ty, kdo se mu chtějí přiblížit, Číňané nabízejí řešení. Je jím Li-ťiang, malé město v krásném údolí na samé hranici „střechy světa”. Stará část města láká turisty z celého světa.

Nejkrásnější stavbou starého města je palác rodiny Mu, rozsáhlý areál nádvoří a zahrad, v němž sídlil po pět set let rodinný klan vládnoucí Li-ťiangu. Z údajně nejvyšší dřevěné stavby v Číně, věže Wan-ku-lou, zase budete mít staré město Li-ťiangu jako na dlani.

Kdyby vám tato ukázka tibetské kultury nestačila, můžete podstoupit poměrně náročný proces udělení povolení pro cestu do srdce Tibetu – podmínkou je, aby součástí vaší výpravy byly alespoň 4 osoby z téže země.

Ja-ting
Ja-ting

Čína nejsou jen památky

Říše středu je nevyčerpatelnou studnicí skvostných památek, připomínajících její slávu. Kdo by neznal Velkou čínskou zeď a koho by nelákalo přijít na kloub tajemství terakotové armády? Čína toho však nabízí mnohem víc.

Právě zde, navzdory přeplněným městům, moderním metropolím a technickému pokroku, najdete kouty panenské přírody, jež vám vyrazí dech.

Dlouhá zeď
Dlouhá zeď

Kam pokrok nesmí

Ohlušující zvuk ticha sem tam protne máchnutí ptačích křídel. V dálce se třpytí hladina jednoho z mnoha ledovcových jezer a nad ním se majestátně dme horský vrchol pokrytý běloskvoucí sněhovou čepicí, od níž se odráží sluneční paprsky.

Kolem jezera jsou natěsnány stromy, jejichž koruny rozehrávají úchvatnou podzimní hru.

Poslední neposkvrněné místo na zemi – přesně tak v roce 1931 popsal přírodní rezervaci Ja-ting americký botanik a dobrodruh Joseph F. Rock v článku pro National Geographic. Její jedinečnost si velmi dobře uvědomují i místní obyvatelé.

Ti zase o rezervaci, nacházející se na jihozápadě provincie Sečuán, hovoří jako o ztraceném ráji. Ten doplňují tři posvátné hory zasvěcené soucitu, moudrosti a síle – Sien-naj-ž‘, Jang-maj-jung a Sien-nuo-tuo-ťi, kolem nichž se klikatí poutní stezka.

Šanghaj
Šanghaj

Fauna i flora na dosah ruky

Přírodních perel však Provincie Sečuán ukrývá mnohem víc. Další z nich je S’-ku-niang-šan neboli Pohoří čtyř dívek. O nádherné výhledy zde není nouze a právě díky nim je oblast často označována jako Alpy Orientu.

Husté lesy však slibují ještě dobrodružnější podívanou a při troše štěstí se návštěvníkům představí výjimeční zástupci zvířecí říše, jako třeba leopard sněžný či obláčkový a další výjimeční tvorové.

Navíc zde – i když opět s notnou dávkou štěstí – můžete spatřit i vzácnou volně žijící pandu velkou.

Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.
Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.

TIP REDAKCE

I v České republice najdete spoustu bister se zaručeně čínskou kuchyní. Pokrmy, na které jsme zvyklí, ale při poznávání Číny rozhodně nečekejte.

I když vám budou povědomé názvy jídel, jejich chuť i provedení se budou lišit – budou rozhodně pikantnější a mnohem chutnější.

Foto: CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie
Štítky:
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz