Domů     Patomský kráter: Co ukrývá tajemné hnízdo?
Patomský kráter: Co ukrývá tajemné hnízdo?

Široké pláně ruské Sibiře jsou dodnes místem, kde se z vědeckého hlediska stále nachází mnoho zajímavého materiálu.

Na mnoha těchto místech se kromě vědců přiživují i nejrůznější záhadologové, kteří za nimi často spatřují jevy nevysvětlitelné či pocházející z jiných světů.

K takovým místům patří i Patomský kráter, který bývá poeticky nazýván Hnízdem ohnivého orla.

V roce 1949 objevil v odlehlé části na severu Irkutské oblasti ruský geolog Vadim Kolpakov záhadný útvar. Kráter o průměru cca 180 metrů a výšce 40 metrů je podle dendrologické analýzy starý minimálně 250 let.

Místní domorodci se místu zdaleka vyhýbali, protože jej považovali za nebezpečné. A podle vědců se místu vyhýbají i zvířata.

Kolpakovovi kráter na první pohled připomínal obří důlní jámu, ale s ohledem na to, že nikde v okolí nebyly žádné v Sovětském svazu tolik rozšířené pracovní tábory, pochopil, že jde o přírodní výtvor.

Jako první jej napadl kráter vyhaslé sopky, ovšem proti této domněnce hovoří fakt, že zde není žádný jícen a ani tu není žádná stopa po vytékající lávě či sopečném popelu.

Bližší zkoumání pak ukázala, že se jedná o obří kupu roztříštěných kusů vápence o hmotnosti asi milionu tun.

S ohledem na probíhající studenou válku se sovětské orgány věnovaly jinými činnostem a na kráter se zapomnělo až do roku 1971, kdy byl poprvé vyfotografován z vrtulníku.

Snímek ukázal, že útvar má seříznuty vrchol a uvnitř něj je kupolovitá vyvýšenina, která připomíná obří vejce.

Pohled na okolí z místa kráteru
Pohled na okolí z místa kráteru

První vědci přišli až ve 21. století

První skutečně vědecká expedice, zaměřená jen na tento útvar, se na místo vypravila až v roce 2005. A výsledky byly vskutku zajímavé.

Pomineme-li fakt, že vedoucího výpravy postihl na místě infarkt, kterému podlehl, což bylo považováno za špatné znamení, naměřili vědci například zvýšenou hladinu radioaktivity v okolí kráteru – v porovnání s centrem samotného kráteru byly hodnoty až dvojnásobné.

Stáří kráteru by podle dendrologické analýzy nemělo přesahovat 250 let a navíc tato analýza místních stromů ukázala, že přibližně v polovině 19. století se v místě prudce měnily životní podmínky. Proč tom tak bylo, to vědci však zatím netuší.

S tím, kde se tu kráter vzal, si vědci dodnes lámou hlavy.
S tím, kde se tu kráter vzal, si vědci dodnes lámou hlavy.

Ovšem největší záhadu přinesl průzkum pomocí magnetometru. Ukázalo se, že v hloubce asi 100–300 metrů pravděpodobně leží nějaký předmět z feromagnetického materiálu. O tom, zda jde o kobalt, nikl, železo, či nějako slitinu, se vědci stále ještě jen dohadují.

Zajímavé však je, že v místech, kde se kráter nachází, je výskyt železitých rud v půdě prakticky nulový. Měření navíc naznačují, že nejde o rudnou žílu, ale nějaký objekt dlouhý asi 6 metrů s průměrem 3 metry.

To vedlo i k domněnce, že může jít o fragment známého Tunguzského meteoritu, či nějaký jiný podobný meteorit. Jiné teorie operovaly s výronem hlubinného plynu nebo podzemní nukleární reakce.

Se svou troškou do mlýna samozřejmě přispěchali i ufologové, podle nichž kráter vznikl po pádu vesmírné lodi.

Souvisí nějak kráter s tunguzskou událostí?
Souvisí nějak kráter s tunguzskou událostí?

Mezi lety 2006–2010 se do míst vědci vrátili a podařilo se jim zjistit, že kruhová struktura Patomského kráteru se skládá z kruhů vytvořených v různých dobách. Podle měření se na jeho vzniku podílely minimálně tři různé vnitřní procesy.

Záhada trvá…

Vyloučeny byly teorie hovořící o dopadu meteoritu, stejně jako teorie vysvětlující vznik kráteru zmrznutím uvolněných vrstev vody. Podle geologů celé Hnízdo ohnivého orla vzniklo v důsledku freatické erupce, kterou odstartovala vzniklá pára.

K iniciaci takové erupce dochází v okamžiku, kdy horké magma pronikne do oblasti, ve které se nachází dostatek hornin s vyšším obsahem vody, případně při dekompresi zahřátých vodnatých hornin.

Do minerálu, v jehož krystalické mřížce je zabudována voda, narazí vertikálně se pohybující magma, které díky své vysoké teplotě minerál prudce zahřeje a z vody v minerálu uzavřené se stane vodní pára, která následně exploduje a zanechá „usušený“ minerál rozbitý na malé kousky.

Právě vyšší teplo, o kterém hovořil i Kolpakov, může být důvodem, proč se místu vyhýbá zvěř a proč zde neroste žádná vegetace.

Proto teorii trochu hovoří, že je kráter osamocen, i to, že nejsou nijak vysvětleny naměřené anomálie – a to jak radioaktivní, tak magentická. Nemluvě o onom předmětu zabořeném v hlubinách.

Kamenný útvar uvnitř kráteru
Kamenný útvar uvnitř kráteru

Právě na něj se zaměřili odborníci z ruského Institutu mechaniky, kteří testovali simulované dopady různých těles do sypkého materiálu. Jejich pokusy ukázaly, že po dopadu pevného předmětu válcovitého tvaru skutečně vznikne kráter podobný Patomskému kráteru.

Teorie o dopadu extrémně tvrdého a pevného tělesa značnou rychlostí tak dostala reálný obrys. Ovšem další průzkum, který by zjistil, co na Sibiři spadlo, zatím hatí finanční i technické potíže.

Odlehlost oblasti, nepříznivé klimatické podmínky, které zde po většinu roku panují, i cena za metr vrtu pokračování průzkumu zatím odkládají na neurčito. A to navíc vědci ani netuší, jak by z takto extrémně tvrdého tělesa v hloubce odebírali vzorky…

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a chuti, které mají blahodárné
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz