Domů     Romantický Norimberk
Romantický Norimberk
od 1.10.2021
1

Druhé největší bavorské město stojí za návštěvu kdykoliv, ale mnoho lidí sem míří v adventním období, které je – přiznejme si to – už tak nějak za rohem. Kromě památek sem totiž lákají proslulé trhy.

Pro někoho jsou symbolem Norimberka bavorské klobásky a perník, pro další je městem Albrechta Dürera, německého romantismu, skvostných kostelů, památek a muzeí, jiní si jej spojují s se sjezdy NSDAP a poválečným procesem s nacistickými pohlaváry.

To všechno je pravda. Dnes vám to ani nepřijde, ale je fakt, že tohle krásné město bylo téměř úplně zničeno nálety ve druhé světové válce. Pak ale jako bájný Fénix vstalo z popela.

Historické stavby a památky byly dokonale obnoveny, takže opravdu je co obdivovat.

Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.
Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.

V centru zabloudit nemůžete

Norimberk je totiž jedno z mála měst, které si ponechalo téměř celý hradební systém kolem Starého města. Středem protéká říčka Pegnitz rozvětvující se do několika kanálů, které překlenují malebné mosty a lávky.

Proto také není třeba využívat městské dopravy, vše se dá obejít pěšky. Hradbám vévodí čtyři mohutné válcové věže zvané tlusté. Pod jihovýchodní věží zvanou Frauentorturm objevíte Dvůr řemesel.

Malé krámky řemeslníků v hrázděných domcích pod hradební zdí trochu připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě. Můžeme tady najít výrobky tradičních řemeslníků – řezbářů, malířů skla nebo cínařů.

O Vánocích je tady vystavena spousta betlémů a nouze není ani o svařené víno a norimberské perníčky.

Staré město –Altstadt

Jakmile vstoupíte, budete okouzleni malebnými ulicemi s červenými střechami i náměstími, gotickými kostely a pohádkovými kašnami. Kroky všech turistů vedou na náměstí Hauptmarkt, kde se v období adventu koná nejslavnější vánoční trh v Německu.

Než se vrhnete do víru nákupů, všimněte si kostela Panny Marie (Frauenkirche), na jehož štítu uvidíte norimberský orloj. Bude-li zrovna poledne, zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře. Jdou v pořadí:

tři církevní knížata – arcibiskupové mohučský, kolínský a trevírský, čtvrtý v pořadí s královskou korunou český král a pak falckrabě rýnský, vévoda saský a markrabě braniborský.

Orloj byl postaven jako připomínka Zlaté buly Karla IV. Ta ukládá povinnost, aby každý nově zvolený římský král svolal říšský sněm právě do Norimberka.

Krásná kašna

Opravdu se tak jmenuje, německy Schöner Brunnen, a nachází se na západní straně náměstí stejně jako kostel Panny Marie.

Je to gotická věž sahající do výšky 19 metrů, kolem níž je umístěno 40 soch ve čtyřech řadách nad sebou (alegorie filozofie, sedmi svobodných umění, čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové, sedm kurfiřtů, devět hrdinů, sedm proroků a Mojžíš).

Kašnu ohraničuje kovaná mříž z roku 1587, na níž je umístěn norimberský zlatý prsten. Traduje se, že prsten splní přání tomu, kdo jím otočí dokola. Tak to nezapomeňte zkusit.

Císařský hrad

Na skalnatém návrší v severní části Starého města stojí norimberský hrad a ten za návštěvu opravdu stojí. První zmínky o něm nalezneme už kolem roku 1050. Vládli zde Štaufové, Ludvík Bavorský, Karel IV. i král Sigismund.

Hrad má i svou legendu, podobnou té české o Horymírovi a Šemíkovi. Podle pověsti zde na svém koni přeskočil hradební zeď loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, a dostal se tak na svobodu. Když se budete pořádně dívat – ten otisk podkovy na zdi prý najdete.

Weißgeber-Gasse

Nejhezčí zachovalá ulička v centru Norimberku, s typickými hrázděnými domy, které přežily bombardování během druhé světové války. Takhle dříve vypadalo celé město.

Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.
Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.

Za Albrechtem Dürerem

Dům, kde slavný malíř a matematik prožil posledních 20 let najdete na na ulici Albrecht Dürer Strasse. Dnes slouží jako muzeum.

Naproti vás zaujme gorický Pilatushaus a před ním bronzová plastika podle slavného Dürerova akvarelu Mladý zajíc z roku 1502. Vytvořil ji v roce 1984 německý sochař Jürgen Goertz.

Plastika představuje obludně přerostlou samici, která rozlehla dřevěnou bedýnku, v níž leží. Pravděpodobně rozmáčkla i svá narozená mláďata. Hrůzostrašně působí i její obří žluté oči.

Socha je někdy interpretována jako varování před genetickými pokusy na zvířatech. Dürer by se asi divil.

Muzeum pro malé a velké

Samozřejmě máme na mysli hračky, jejichž výroba má ve městě dlouhou tradici. V muzeu jich můžete obdivovat zhruba 65 000. Otevřeno tu mají od 10 do 17hodin kromě pondělka. O vánočních trzích je ale otevřeno stále.

Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.
Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.

Co do žaludku?

Určitě ochutnejte norimberské klobásy. Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské.

Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře. Pokud i vám připadají malé, dejte si jich prostě víc.

Perníčky

To je velká mňamka. Poznáte je bezpečně tak, že jsou posazeny na oplatce, ale jiné tu stejně v tomto období nedostanete, a pak už je na vašem výběru, zda máte raději s polevou čokoládovou či cukrovou.

Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.
Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.

Temná historie

Že se v Norimberku konaly procesy s válečnými zločinci, ví každý. Zajímá-li vás nedávná historie, můžete navštívit soudní budovu, včetně místnosti, ve které se poválečné zúčtování odehrávalo.

Co vám určitě vezme dech, je nedokončený areál pro konání stranických srazů (tzv. Reichsparteitagsgelände). Nacisté zvolili rovinatou pláň na jihovýchodním okraji Norimberka ve čtvrti Luitpoldhain.

Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše neuvěřitelných 11 km², sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas a děs. Tady na vás v okamžiku drtivě dopadne všechno velikášství architekta třetí říše.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což