Domů     Romantický Norimberk
Romantický Norimberk
od 1.10.2021
1

Druhé největší bavorské město stojí za návštěvu kdykoliv, ale mnoho lidí sem míří v adventním období, které je – přiznejme si to – už tak nějak za rohem. Kromě památek sem totiž lákají proslulé trhy.

Pro někoho jsou symbolem Norimberka bavorské klobásky a perník, pro další je městem Albrechta Dürera, německého romantismu, skvostných kostelů, památek a muzeí, jiní si jej spojují s se sjezdy NSDAP a poválečným procesem s nacistickými pohlaváry.

To všechno je pravda. Dnes vám to ani nepřijde, ale je fakt, že tohle krásné město bylo téměř úplně zničeno nálety ve druhé světové válce. Pak ale jako bájný Fénix vstalo z popela.

Historické stavby a památky byly dokonale obnoveny, takže opravdu je co obdivovat.

Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.
Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.

V centru zabloudit nemůžete

Norimberk je totiž jedno z mála měst, které si ponechalo téměř celý hradební systém kolem Starého města. Středem protéká říčka Pegnitz rozvětvující se do několika kanálů, které překlenují malebné mosty a lávky.

Proto také není třeba využívat městské dopravy, vše se dá obejít pěšky. Hradbám vévodí čtyři mohutné válcové věže zvané tlusté. Pod jihovýchodní věží zvanou Frauentorturm objevíte Dvůr řemesel.

Malé krámky řemeslníků v hrázděných domcích pod hradební zdí trochu připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě. Můžeme tady najít výrobky tradičních řemeslníků – řezbářů, malířů skla nebo cínařů.

O Vánocích je tady vystavena spousta betlémů a nouze není ani o svařené víno a norimberské perníčky.

Staré město –Altstadt

Jakmile vstoupíte, budete okouzleni malebnými ulicemi s červenými střechami i náměstími, gotickými kostely a pohádkovými kašnami. Kroky všech turistů vedou na náměstí Hauptmarkt, kde se v období adventu koná nejslavnější vánoční trh v Německu.

Než se vrhnete do víru nákupů, všimněte si kostela Panny Marie (Frauenkirche), na jehož štítu uvidíte norimberský orloj. Bude-li zrovna poledne, zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře. Jdou v pořadí:

tři církevní knížata – arcibiskupové mohučský, kolínský a trevírský, čtvrtý v pořadí s královskou korunou český král a pak falckrabě rýnský, vévoda saský a markrabě braniborský.

Orloj byl postaven jako připomínka Zlaté buly Karla IV. Ta ukládá povinnost, aby každý nově zvolený římský král svolal říšský sněm právě do Norimberka.

Krásná kašna

Opravdu se tak jmenuje, německy Schöner Brunnen, a nachází se na západní straně náměstí stejně jako kostel Panny Marie.

Je to gotická věž sahající do výšky 19 metrů, kolem níž je umístěno 40 soch ve čtyřech řadách nad sebou (alegorie filozofie, sedmi svobodných umění, čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové, sedm kurfiřtů, devět hrdinů, sedm proroků a Mojžíš).

Kašnu ohraničuje kovaná mříž z roku 1587, na níž je umístěn norimberský zlatý prsten. Traduje se, že prsten splní přání tomu, kdo jím otočí dokola. Tak to nezapomeňte zkusit.

Císařský hrad

Na skalnatém návrší v severní části Starého města stojí norimberský hrad a ten za návštěvu opravdu stojí. První zmínky o něm nalezneme už kolem roku 1050. Vládli zde Štaufové, Ludvík Bavorský, Karel IV. i král Sigismund.

Hrad má i svou legendu, podobnou té české o Horymírovi a Šemíkovi. Podle pověsti zde na svém koni přeskočil hradební zeď loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, a dostal se tak na svobodu. Když se budete pořádně dívat – ten otisk podkovy na zdi prý najdete.

Weißgeber-Gasse

Nejhezčí zachovalá ulička v centru Norimberku, s typickými hrázděnými domy, které přežily bombardování během druhé světové války. Takhle dříve vypadalo celé město.

Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.
Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.

Za Albrechtem Dürerem

Dům, kde slavný malíř a matematik prožil posledních 20 let najdete na na ulici Albrecht Dürer Strasse. Dnes slouží jako muzeum.

Naproti vás zaujme gorický Pilatushaus a před ním bronzová plastika podle slavného Dürerova akvarelu Mladý zajíc z roku 1502. Vytvořil ji v roce 1984 německý sochař Jürgen Goertz.

Plastika představuje obludně přerostlou samici, která rozlehla dřevěnou bedýnku, v níž leží. Pravděpodobně rozmáčkla i svá narozená mláďata. Hrůzostrašně působí i její obří žluté oči.

Socha je někdy interpretována jako varování před genetickými pokusy na zvířatech. Dürer by se asi divil.

Muzeum pro malé a velké

Samozřejmě máme na mysli hračky, jejichž výroba má ve městě dlouhou tradici. V muzeu jich můžete obdivovat zhruba 65 000. Otevřeno tu mají od 10 do 17hodin kromě pondělka. O vánočních trzích je ale otevřeno stále.

Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.
Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.

Co do žaludku?

Určitě ochutnejte norimberské klobásy. Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské.

Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře. Pokud i vám připadají malé, dejte si jich prostě víc.

Perníčky

To je velká mňamka. Poznáte je bezpečně tak, že jsou posazeny na oplatce, ale jiné tu stejně v tomto období nedostanete, a pak už je na vašem výběru, zda máte raději s polevou čokoládovou či cukrovou.

Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.
Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.

Temná historie

Že se v Norimberku konaly procesy s válečnými zločinci, ví každý. Zajímá-li vás nedávná historie, můžete navštívit soudní budovu, včetně místnosti, ve které se poválečné zúčtování odehrávalo.

Co vám určitě vezme dech, je nedokončený areál pro konání stranických srazů (tzv. Reichsparteitagsgelände). Nacisté zvolili rovinatou pláň na jihovýchodním okraji Norimberka ve čtvrti Luitpoldhain.

Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše neuvěřitelných 11 km², sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas a děs. Tady na vás v okamžiku drtivě dopadne všechno velikášství architekta třetí říše.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo