Romantický Norimberk
Romantický Norimberk

Druhé největší bavorské město stojí za návštěvu kdykoliv, ale mnoho lidí sem míří v adventním období, které je – přiznejme si to – už tak nějak za rohem. Kromě památek sem totiž lákají proslulé trhy.

Pro někoho jsou symbolem Norimberka bavorské klobásky a perník, pro další je městem Albrechta Dürera, německého romantismu, skvostných kostelů, památek a muzeí, jiní si jej spojují s se sjezdy NSDAP a poválečným procesem s nacistickými pohlaváry.

To všechno je pravda. Dnes vám to ani nepřijde, ale je fakt, že tohle krásné město bylo téměř úplně zničeno nálety ve druhé světové válce. Pak ale jako bájný Fénix vstalo z popela. Historické stavby a památky byly dokonale obnoveny, takže opravdu je co obdivovat.

Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.

V centru zabloudit nemůžete

Norimberk je totiž jedno z mála měst, které si ponechalo téměř celý hradební systém kolem Starého města. Středem protéká říčka Pegnitz rozvětvující se do několika kanálů, které překlenují malebné mosty a lávky.

Proto také není třeba využívat městské dopravy, vše se dá obejít pěšky. Hradbám vévodí čtyři mohutné válcové věže zvané tlusté. Pod jihovýchodní věží zvanou Frauentorturm objevíte Dvůr řemesel. Malé krámky řemeslníků v hrázděných domcích pod hradební zdí trochu připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě.

Můžeme tady najít výrobky tradičních řemeslníků – řezbářů, malířů skla nebo cínařů. O Vánocích je tady vystavena spousta betlémů a nouze není ani o svařené víno a norimberské perníčky.

Staré město –Altstadt

Jakmile vstoupíte, budete okouzleni malebnými ulicemi s červenými střechami i náměstími, gotickými kostely a pohádkovými kašnami. Kroky všech turistů vedou na náměstí Hauptmarkt, kde se v období adventu koná nejslavnější vánoční trh v Německu.

Než se vrhnete do víru nákupů, všimněte si kostela Panny Marie (Frauenkirche), na jehož štítu uvidíte norimberský orloj. Bude-li zrovna poledne, zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře.

Jdou v pořadí: tři církevní knížata – arcibiskupové mohučský, kolínský a trevírský, čtvrtý v pořadí s královskou korunou český král a pak falckrabě rýnský, vévoda saský a markrabě braniborský. Orloj byl postaven jako připomínka Zlaté buly Karla IV. Ta ukládá povinnost, aby každý nově zvolený římský král svolal říšský sněm právě do Norimberka.

Krásná kašna

Opravdu se tak jmenuje, německy Schöner Brunnen, a nachází se na západní straně náměstí stejně jako kostel Panny Marie. Je to gotická věž sahající do výšky 19 metrů, kolem níž je umístěno 40 soch ve čtyřech řadách nad sebou (alegorie filozofie, sedmi svobodných umění, čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové, sedm kurfiřtů, devět hrdinů, sedm proroků a Mojžíš).

Kašnu ohraničuje kovaná mříž z roku 1587, na níž je umístěn norimberský zlatý prsten. Traduje se, že prsten splní přání tomu, kdo jím otočí dokola. Tak to nezapomeňte zkusit.

Císařský hrad

Na skalnatém návrší v severní části Starého města stojí norimberský hrad a ten za návštěvu opravdu stojí. První zmínky o něm nalezneme už kolem roku 1050. Vládli zde Štaufové, Ludvík Bavorský, Karel IV. i král Sigismund.

Hrad má i svou legendu, podobnou té české o Horymírovi a Šemíkovi. Podle pověsti zde na svém koni přeskočil hradební zeď loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, a dostal se tak na svobodu.

Když se budete pořádně dívat – ten otisk podkovy na zdi prý najdete.

Weißgeber-Gasse

Nejhezčí zachovalá ulička v centru Norimberku, s typickými hrázděnými domy, které přežily bombardování během druhé světové války. Takhle dříve vypadalo celé město.

Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.

Za Albrechtem Dürerem

Dům, kde slavný malíř a matematik prožil posledních 20 let najdete na na ulici Albrecht Dürer Strasse. Dnes slouží jako muzeum. Naproti vás zaujme gorický Pilatushaus a před ním bronzová plastika podle slavného Dürerova akvarelu Mladý zajíc z roku 1502.

Vytvořil ji v roce 1984 německý sochař Jürgen Goertz. Plastika představuje obludně přerostlou samici, která rozlehla dřevěnou bedýnku, v níž leží. Pravděpodobně rozmáčkla i svá narozená mláďata. Hrůzostrašně působí i její obří žluté oči.

Socha je někdy interpretována jako varování před genetickými pokusy na zvířatech. Dürer by se asi divil.

Muzeum pro malé a velké

Samozřejmě máme na mysli hračky, jejichž výroba má ve městě dlouhou tradici. V muzeu jich můžete obdivovat zhruba 65 000. Otevřeno tu mají od 10 do 17hodin kromě pondělka. O vánočních trzích je ale otevřeno stále.

Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.

Co do žaludku?

Určitě ochutnejte norimberské klobásy. Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské. Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře.

Pokud i vám připadají malé, dejte si jich prostě víc.

Perníčky

To je velká mňamka. Poznáte je bezpečně tak, že jsou posazeny na oplatce, ale jiné tu stejně v tomto období nedostanete, a pak už je na vašem výběru, zda máte raději s polevou čokoládovou či cukrovou.

Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.

Temná historie

Že se v Norimberku konaly procesy s válečnými zločinci, ví každý. Zajímá-li vás nedávná historie, můžete navštívit soudní budovu, včetně místnosti, ve které se poválečné zúčtování odehrávalo. Co vám určitě vezme dech, je nedokončený areál pro konání stranických srazů (tzv. Reichsparteitagsgelände).

Nacisté zvolili rovinatou pláň na jihovýchodním okraji Norimberka ve čtvrti Luitpoldhain. Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše neuvěřitelných 11 km², sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas a děs.

Tady na vás v okamžiku drtivě dopadne všechno velikášství architekta třetí říše.

Foto: PX FUEL

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Za karlovarským porcelánem a sklem

Za karlovarským porcelánem a sklem

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Nenechte si ujít další zajímavé články