Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním
Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním

Liberecký kraj! Někomu se při vyslovení názvu nejmenšího českého kraje vybaví ikonický Ještěd, hrad Trosky, možná i Bezděz s Máchovým jezerem a dalšímu třeba i některé z krkonošských horských středisek.

Co kdybychom vás tentokrát blíže seznámili s těmito perlami turismu?

Liberecký region toho skrývá více, než si mnozí myslí, a my vás chceme s místy, které by měl každý znát, seznámit. Vyberte si jednu z pěti turistických oblastí kraje – Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory, Máchův kraj a Lužické hory – a poznejte místa, která vás budou inspirovat k dalšímu poznávání.

Tento kraj si zkrátka zamilujete.

Lužické hory

Seznamte se s Pannou a Babou

Český ráj, který se rozkládá v celkem třech krajích, vás nikdy nepřestane překvapovat. Díky velkému počtu dokonale značených turistických tras jde prakticky projít křížem krážem a těžko lze nechat jedinou památku či zajímavost bez povšimnutí.

Nyní vám blíže představíme Trosky, středověkou zříceninu hradu, ke které se vážou mnohé pověsti a jež představuje ikonickou dominantu, která je vidět už z veliké dálky. V samotném areálu zříceniny se můžete vydat na obě věže – Pannu, která je vyšší a je z ní nádherný výhled do velké dálky, i Babu, která je méně dochovaná a o něco nižší, ale zase si z ní prohlédnete zajímavou těžbu sklářského písku, jenž se vyváží do širého okolí.

Díky strategické poloze je také ideálním místem k začátku výletu, odtud můžete vyrazit na Hrubou Skálu, k Věžickému rybníku na Nebákov či do Motomuzea v Borku pod Troskami, které je například ideální volbou, když prší.

Libverda

Z lázní do kláštera a zpět

Přesouváme se do Jizerských hor, kde si užijeme trochu té lázeňské atmosféry v nejseverněji položeném lázeňském městečku – Lázně Libverda. Kousek od kolonády se na úpatí hory Javorník nachází výletní restaurace Obří sud. Ta je celá postavena ze dřeva a otevřena byl již ve třicátých letech minulého století. Tím ale naše cesta po Jizerských horách nekončí, ještě zbývá tři kilometry vzdálená Hejnice s krásným klášterem.

Gotický klášter ze 17. století nyní funguje jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy a konají se tu také přednášky a konference. Přilehlý opečovávaný park je potom skvělým místem pro relaxaci. Po prohlídce hejnického centra a kláštera se můžete vrátit zpátky do lázeňského městečka a tam se ještě naposledy projít kolonádou a dát si třeba horkou oplatku.

Táborská rozhledna

Dominanta regionu Přímo v hlavním městě našeho kraje, v Liberci, se můžete vydat na jeho největší ikonu – Ještěd. Na vrchol vede kabinová lanovka a už při jízdě z ní se naskýtá krásný výhled. Ten úplně nejkrásnější je ale přímo z vrcholu.

Dolů se můžete dostat zase lanovkou, my ale doporučujeme půjčit si koloběžku. Ti, kteří chtějí zůstat nahoře na Hřebenech a mají rádi dlouhé procházky, můžou dojít na Pláně pod Ještědem a pak se už jen kolem horského střediska Ještěd vydat zpátky do Horního Hanychova, kde je stanoviště lanovky.

Dále v Liberci stojí určitě za návštěvu iQlandia. Jedná se o čtyřpatrový interaktivní svět, kde pomocí vědy a rozumu rozluštíte mnohá tajemství z oborů fyziky, chemie, vesmíru i lidského těla.

Trosky

Šlápněte do toho

Zůstaňme ještě chvíli v Liberci, odkud si můžete dopřát parádní cyklovýlet k Suchým skalám. Z městské části Doubí se přes kruhový objezd dostanete na méně frekventovanou silnici, vedoucí do Hodkovic nad Mohelkou. Poté přejedete přes most nad silnicí 1. třídy, vedoucí do Turnova, a pokračujete do kopce až na vrcholnou křižovatku, kde pojedete stále rovně po hlavní silnici. Po mírném klesání narazíte na dominantu Vranovského hřebene, kterou je zřícenina hradu ze 14.

století jménem Frýdštejn, na níž vede lesní odbočka po levé straně. Poté následuje dvoukilometrové klesání do Malé Skály. V tomto malebném městě se můžete pokochat protékající Jizerou nebo pohledem na početnou enklávu roubených chaloupek.

Pokud vám po cestě vyhládlo, tak se určitě zastavte ve vyhlášené restauraci Boučkův statek. Kromě gastronomických specialit zde najdete i galerii. Následná cesta do kopce vede přímo k Suchým skalám, které připomínají malé Dolomity a bývají často cílem skalních lezců.

Nedaleko odtud můžete navštívit i krásnou vyhlídku Sokol.

Juliina vyhlídka

Inspirace pro básníky

Romantický Máchův kraj není třeba blíže představovat, je to zkrátka oblast s nádhernou přírodou kolem Máchova jezera a Holanských rybníků. My se v tomto regionu vydáme na zříceninu hradu Ralsko, odkud se budeme kochat a vzpomínat na Karla Hynka Máchu, který zde napsal některé své verše.

Tato zřícenina se nachází v bývalém vojenském prostoru, ale volně přístupná je již několik desítek let. Z Ralska se můžete vydat ke dva kilometry vzdálené obci Vranov, kde na vás hned na začátku bude čekat Juliina vyhlídka. Nebo se můžete vydat od zříceniny na druhou stranu a dostat se tak k samotné říčce Ploučnici. Ta je zajímavá hlavně díky místu, které se nazývá průrva. Jde o uměle vytesaný tunel ve skále, kudy říčka protéká.

Ralsko

Po stopách Hřebenovky

Největší neobjevenou perlou v Libereckém kraji jsou bezpochyby Lužické hory. Tady se vydáme po stopách Hřebenovky. A co to ta Hřebenovka vlastně je? Máme tím na mysli vrcholovou trasu po hřebenech hor, vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Svou cestu začneme ve městě Hrádek nad Nisou, které se nachází kousek od hraničního přechodu s Německem, pak už se vydáme po modré turistické trase směrem k Popově skále, vzdálené necelých 5 km. Odtud je krásný výhled až na německé území.

Po návratu zpátky do Hrádku můžeme ještě navštívit nedaleký zatopený lom, zvaný Kristýna. Nádherné místo k rekreaci nabízejí zdejší cyklostezky i kemp.

Foto: Liberecký kraj (úvodní foto – stezka korunami stromů Janské lázně)

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Domažlice, srdce Chodska

Domažlice, srdce Chodska

Cheb: Svědek dějinných událostí

Cheb: Svědek dějinných událostí

Impozantní Rabí

Impozantní Rabí

Srdíčkové trasy ve Františkových Lázních

Srdíčkové trasy ve Františkových Lázních

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Hliněné tabulky z Glozelu: Podvod, nebo pozůstatky keltského centra?
epochaplus.cz

Hliněné tabulky z Glozelu:...

Sedmnáctiletý Émile Fradin vyvede 1....
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
V posteli měl prý 5000 žen, nevydržela s ním žádná
epochaplus.cz

V posteli měl prý 5000 žen,...

Dvojnásobná nominace na ceny Emmy a Zlatý glóbus z roku...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...