Domů     Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním
Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním
od 30.9.2021
1

Liberecký kraj! Někomu se při vyslovení názvu nejmenšího českého kraje vybaví ikonický Ještěd, hrad Trosky, možná i Bezděz s Máchovým jezerem a dalšímu třeba i některé z krkonošských horských středisek. Co kdybychom vás tentokrát blíže seznámili s těmito perlami turismu?

Liberecký region toho skrývá více, než si mnozí myslí, a my vás chceme s místy, které by měl každý znát, seznámit.

Vyberte si jednu z pěti turistických oblastí kraje – Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory, Máchův kraj a Lužické hory – a poznejte místa, která vás budou inspirovat k dalšímu poznávání. Tento kraj si zkrátka zamilujete.

Lužické hory
Lužické hory

Seznamte se s Pannou a Babou

Český ráj, který se rozkládá v celkem třech krajích, vás nikdy nepřestane překvapovat. Díky velkému počtu dokonale značených turistických tras jde prakticky projít křížem krážem a těžko lze nechat jedinou památku či zajímavost bez povšimnutí.

Nyní vám blíže představíme Trosky, středověkou zříceninu hradu, ke které se vážou mnohé pověsti a jež představuje ikonickou dominantu, která je vidět už z veliké dálky.

V samotném areálu zříceniny se můžete vydat na obě věže – Pannu, která je vyšší a je z ní nádherný výhled do velké dálky, i Babu, která je méně dochovaná a o něco nižší, ale zase si z ní prohlédnete zajímavou těžbu sklářského písku, jenž se vyváží do širého okolí.

Díky strategické poloze je také ideálním místem k začátku výletu, odtud můžete vyrazit na Hrubou Skálu, k Věžickému rybníku na Nebákov či do Motomuzea v Borku pod Troskami, které je například ideální volbou, když prší.

Libverda
Libverda

Z lázní do kláštera a zpět

Přesouváme se do Jizerských hor, kde si užijeme trochu té lázeňské atmosféry v nejseverněji položeném lázeňském městečku – Lázně Libverda. Kousek od kolonády se na úpatí hory Javorník nachází výletní restaurace Obří sud.

Ta je celá postavena ze dřeva a otevřena byl již ve třicátých letech minulého století. Tím ale naše cesta po Jizerských horách nekončí, ještě zbývá tři kilometry vzdálená Hejnice s krásným klášterem.

Gotický klášter ze 17. století nyní funguje jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy a konají se tu také přednášky a konference. Přilehlý opečovávaný park je potom skvělým místem pro relaxaci.

Po prohlídce hejnického centra a kláštera se můžete vrátit zpátky do lázeňského městečka a tam se ještě naposledy projít kolonádou a dát si třeba horkou oplatku.

Táborská rozhledna
Táborská rozhledna

Dominanta regionu

Přímo v hlavním městě našeho kraje, v Liberci, se můžete vydat na jeho největší ikonu – Ještěd. Na vrchol vede kabinová lanovka a už při jízdě z ní se naskýtá krásný výhled. Ten úplně nejkrásnější je ale přímo z vrcholu.

Dolů se můžete dostat zase lanovkou, my ale doporučujeme půjčit si koloběžku.

Ti, kteří chtějí zůstat nahoře na Hřebenech a mají rádi dlouhé procházky, můžou dojít na Pláně pod Ještědem a pak se už jen kolem horského střediska Ještěd vydat zpátky do Horního Hanychova, kde je stanoviště lanovky.

Dále v Liberci stojí určitě za návštěvu iQlandia. Jedná se o čtyřpatrový interaktivní svět, kde pomocí vědy a rozumu rozluštíte mnohá tajemství z oborů fyziky, chemie, vesmíru i lidského těla.

Trosky
Trosky

Šlápněte do toho

Zůstaňme ještě chvíli v Liberci, odkud si můžete dopřát parádní cyklovýlet k Suchým skalám. Z městské části Doubí se přes kruhový objezd dostanete na méně frekventovanou silnici, vedoucí do Hodkovic nad Mohelkou.

Poté přejedete přes most nad silnicí 1. třídy, vedoucí do Turnova, a pokračujete do kopce až na vrcholnou křižovatku, kde pojedete stále rovně po hlavní silnici.

Po mírném klesání narazíte na dominantu Vranovského hřebene, kterou je zřícenina hradu ze 14. století jménem Frýdštejn, na níž vede lesní odbočka po levé straně. Poté následuje dvoukilometrové klesání do Malé Skály.

V tomto malebném městě se můžete pokochat protékající Jizerou nebo pohledem na početnou enklávu roubených chaloupek. Pokud vám po cestě vyhládlo, tak se určitě zastavte ve vyhlášené restauraci Boučkův statek.

Kromě gastronomických specialit zde najdete i galerii. Následná cesta do kopce vede přímo k Suchým skalám, které připomínají malé Dolomity a bývají často cílem skalních lezců. Nedaleko odtud můžete navštívit i krásnou vyhlídku Sokol.

Juliina vyhlídka
Juliina vyhlídka

Inspirace pro básníky

Romantický Máchův kraj není třeba blíže představovat, je to zkrátka oblast s nádhernou přírodou kolem Máchova jezera a Holanských rybníků.

My se v tomto regionu vydáme na zříceninu hradu Ralsko, odkud se budeme kochat a vzpomínat na Karla Hynka Máchu, který zde napsal některé své verše. Tato zřícenina se nachází v bývalém vojenském prostoru, ale volně přístupná je již několik desítek let.

Z Ralska se můžete vydat ke dva kilometry vzdálené obci Vranov, kde na vás hned na začátku bude čekat Juliina vyhlídka. Nebo se můžete vydat od zříceniny na druhou stranu a dostat se tak k samotné říčce Ploučnici.

Ta je zajímavá hlavně díky místu, které se nazývá průrva. Jde o uměle vytesaný tunel ve skále, kudy říčka protéká.

Ralsko
Ralsko

Po stopách Hřebenovky

Největší neobjevenou perlou v Libereckém kraji jsou bezpochyby Lužické hory. Tady se vydáme po stopách Hřebenovky. A co to ta Hřebenovka vlastně je?

Máme tím na mysli vrcholovou trasu po hřebenech hor, vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd.

Svou cestu začneme ve městě Hrádek nad Nisou, které se nachází kousek od hraničního přechodu s Německem, pak už se vydáme po modré turistické trase směrem k Popově skále, vzdálené necelých 5 km. Odtud je krásný výhled až na německé území.

Po návratu zpátky do Hrádku můžeme ještě navštívit nedaleký zatopený lom, zvaný Kristýna. Nádherné místo k rekreaci nabízejí zdejší cyklostezky i kemp.

Foto: Liberecký kraj (úvodní foto – stezka korunami stromů Janské lázně)

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Když existuje Nový Jičín, musí existovat i starý. Obec Starý Jičín leží jen kousek jihozápadně od Nového Jičína a i ona se může pochlubit starou architektonickou památkou. Možná už na konci 12. století tu na místě původní dřevěné tvrze vznikl hrad, který měl za úkol chránit Jantarovou stezku vedoucí do Polska. Na počátku 14. století vlastnil hrad stejně jako ten v Novém Jičíně Vok z Kravař,
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov