Domů     Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním
Liberecký kraj: Vzhůru k výškám severním
od 30.9.2021
1

Liberecký kraj! Někomu se při vyslovení názvu nejmenšího českého kraje vybaví ikonický Ještěd, hrad Trosky, možná i Bezděz s Máchovým jezerem a dalšímu třeba i některé z krkonošských horských středisek. Co kdybychom vás tentokrát blíže seznámili s těmito perlami turismu?

Liberecký region toho skrývá více, než si mnozí myslí, a my vás chceme s místy, které by měl každý znát, seznámit.

Vyberte si jednu z pěti turistických oblastí kraje – Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory, Máchův kraj a Lužické hory – a poznejte místa, která vás budou inspirovat k dalšímu poznávání. Tento kraj si zkrátka zamilujete.

Lužické hory
Lužické hory

Seznamte se s Pannou a Babou

Český ráj, který se rozkládá v celkem třech krajích, vás nikdy nepřestane překvapovat. Díky velkému počtu dokonale značených turistických tras jde prakticky projít křížem krážem a těžko lze nechat jedinou památku či zajímavost bez povšimnutí.

Nyní vám blíže představíme Trosky, středověkou zříceninu hradu, ke které se vážou mnohé pověsti a jež představuje ikonickou dominantu, která je vidět už z veliké dálky.

V samotném areálu zříceniny se můžete vydat na obě věže – Pannu, která je vyšší a je z ní nádherný výhled do velké dálky, i Babu, která je méně dochovaná a o něco nižší, ale zase si z ní prohlédnete zajímavou těžbu sklářského písku, jenž se vyváží do širého okolí.

Díky strategické poloze je také ideálním místem k začátku výletu, odtud můžete vyrazit na Hrubou Skálu, k Věžickému rybníku na Nebákov či do Motomuzea v Borku pod Troskami, které je například ideální volbou, když prší.

Libverda
Libverda

Z lázní do kláštera a zpět

Přesouváme se do Jizerských hor, kde si užijeme trochu té lázeňské atmosféry v nejseverněji položeném lázeňském městečku – Lázně Libverda. Kousek od kolonády se na úpatí hory Javorník nachází výletní restaurace Obří sud.

Ta je celá postavena ze dřeva a otevřena byl již ve třicátých letech minulého století. Tím ale naše cesta po Jizerských horách nekončí, ještě zbývá tři kilometry vzdálená Hejnice s krásným klášterem.

Gotický klášter ze 17. století nyní funguje jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy a konají se tu také přednášky a konference. Přilehlý opečovávaný park je potom skvělým místem pro relaxaci.

Po prohlídce hejnického centra a kláštera se můžete vrátit zpátky do lázeňského městečka a tam se ještě naposledy projít kolonádou a dát si třeba horkou oplatku.

Táborská rozhledna
Táborská rozhledna

Dominanta regionu

Přímo v hlavním městě našeho kraje, v Liberci, se můžete vydat na jeho největší ikonu – Ještěd. Na vrchol vede kabinová lanovka a už při jízdě z ní se naskýtá krásný výhled. Ten úplně nejkrásnější je ale přímo z vrcholu.

Dolů se můžete dostat zase lanovkou, my ale doporučujeme půjčit si koloběžku.

Ti, kteří chtějí zůstat nahoře na Hřebenech a mají rádi dlouhé procházky, můžou dojít na Pláně pod Ještědem a pak se už jen kolem horského střediska Ještěd vydat zpátky do Horního Hanychova, kde je stanoviště lanovky.

Dále v Liberci stojí určitě za návštěvu iQlandia. Jedná se o čtyřpatrový interaktivní svět, kde pomocí vědy a rozumu rozluštíte mnohá tajemství z oborů fyziky, chemie, vesmíru i lidského těla.

Trosky
Trosky

Šlápněte do toho

Zůstaňme ještě chvíli v Liberci, odkud si můžete dopřát parádní cyklovýlet k Suchým skalám. Z městské části Doubí se přes kruhový objezd dostanete na méně frekventovanou silnici, vedoucí do Hodkovic nad Mohelkou.

Poté přejedete přes most nad silnicí 1. třídy, vedoucí do Turnova, a pokračujete do kopce až na vrcholnou křižovatku, kde pojedete stále rovně po hlavní silnici.

Po mírném klesání narazíte na dominantu Vranovského hřebene, kterou je zřícenina hradu ze 14. století jménem Frýdštejn, na níž vede lesní odbočka po levé straně. Poté následuje dvoukilometrové klesání do Malé Skály.

V tomto malebném městě se můžete pokochat protékající Jizerou nebo pohledem na početnou enklávu roubených chaloupek. Pokud vám po cestě vyhládlo, tak se určitě zastavte ve vyhlášené restauraci Boučkův statek.

Kromě gastronomických specialit zde najdete i galerii. Následná cesta do kopce vede přímo k Suchým skalám, které připomínají malé Dolomity a bývají často cílem skalních lezců. Nedaleko odtud můžete navštívit i krásnou vyhlídku Sokol.

Juliina vyhlídka
Juliina vyhlídka

Inspirace pro básníky

Romantický Máchův kraj není třeba blíže představovat, je to zkrátka oblast s nádhernou přírodou kolem Máchova jezera a Holanských rybníků.

My se v tomto regionu vydáme na zříceninu hradu Ralsko, odkud se budeme kochat a vzpomínat na Karla Hynka Máchu, který zde napsal některé své verše. Tato zřícenina se nachází v bývalém vojenském prostoru, ale volně přístupná je již několik desítek let.

Z Ralska se můžete vydat ke dva kilometry vzdálené obci Vranov, kde na vás hned na začátku bude čekat Juliina vyhlídka. Nebo se můžete vydat od zříceniny na druhou stranu a dostat se tak k samotné říčce Ploučnici.

Ta je zajímavá hlavně díky místu, které se nazývá průrva. Jde o uměle vytesaný tunel ve skále, kudy říčka protéká.

Ralsko
Ralsko

Po stopách Hřebenovky

Největší neobjevenou perlou v Libereckém kraji jsou bezpochyby Lužické hory. Tady se vydáme po stopách Hřebenovky. A co to ta Hřebenovka vlastně je?

Máme tím na mysli vrcholovou trasu po hřebenech hor, vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd.

Svou cestu začneme ve městě Hrádek nad Nisou, které se nachází kousek od hraničního přechodu s Německem, pak už se vydáme po modré turistické trase směrem k Popově skále, vzdálené necelých 5 km. Odtud je krásný výhled až na německé území.

Po návratu zpátky do Hrádku můžeme ještě navštívit nedaleký zatopený lom, zvaný Kristýna. Nádherné místo k rekreaci nabízejí zdejší cyklostezky i kemp.

Foto: Liberecký kraj (úvodní foto – stezka korunami stromů Janské lázně)

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude