Domů     Království Tonga: Tři vlny ostrovních kolonizátorů
Království Tonga: Tři vlny ostrovních kolonizátorů

Celkem 177 malých ostrovu a ostrůvků, které se před miliony let vynořily při utváření zemského povrchu z moře nedaleko dnešní Austrálie, tvoří současné království Tonga.

Lokalita je zajímavá nejen tím, že je turisty nazývána rájem na zemi, ale také proto, že jde o území, které je obýváno po velice dlouhou dobu, a vědcům tak nabízí pohled do dávné historie kolonizace Tichomoří.

Dávní předci současných obyvatel místních ostrůvků se přepravovali i tisíce kilometrů po širém oceánu, a kolonizovali tak jeden ostrov po druhém.

Součástí království je i Fidži.
Součástí království je i Fidži.

Zdá se, že ostrovy v Pacifiku byly osídlovány ve třech velkých migračních vlnách třemi různými etniky. Před 60 000 až 35 000 let vyrazili na cestu Papuánci a obsadili Austrálii, Novou Guineu a přilehlé ostrovy. Okolo roku 3000 př. n. l.

z Tchaj-wanu se směrem na jih vydali Lapitové, kteří v době kolem roku 1500 př. n. l. pronikli na území Papuánců a odtud se přes souostroví Nové Kaledonie dostali na ostrovy Fidži, Tonga a Samoa.

Třetím etnikem jsou Polynésané, kteří svůj původ odvozují od Lapitů. Ti z ostrovů Tonga a Samoa v době od přibližně roku 200 př. n. l. do roku 1000 n. l. objevovali a osídlovali východ, sever a jih Oceánie.

Mezi archeologické nálezy, které vědci učinili na ostrově Tongatapu, patří keramiku typická pro Lapity. Je charakteristická zdobením skořápkami měkkýšů či pískem, barevnými minerály nebo sopečným sklem.

Tato kultura je stále zahalena rouškou tajemství, nicméně archeologové a antropologové předpokládají, že osídlili tuto část tichomořských ostrovů jako první a na ostrově Tonga žili již v letech 1500 př. n. l.

Vědci se na základě archeologických nálezů domnívají, že zdroje v moři byly postupně vyčerpány, a tak se obyvatelé ostrova museli přeorientovat od rybolovu, či sběru mušlí a želv na zemědělství a chov zvířat.

Na tradice původních obyvatel se stále pamatuje.
Na tradice původních obyvatel se stále pamatuje.

Zemědělci pěstovali kořenové plodiny taro neboli kolokázii jedlou a jam, jenž je znám i jako sladké brambory. Kromě toho sbírali plody ovocných stromů, kokosové ořechy či banány.

Hlavní objevy zbytků po osídlení byly učiněny zvláště ve velkých lagunách na pobřeží či přímo na některých plážích. Naopak ve vnitrozemí ostrova byly objeveny jen zbytky malých usedlostí, a to především v místech, kde byla naleziště sopečného skla, obsidiánu.

První osadníci

Vědci pomocí genetické analýzy kosterních pozůstatků čtyř žen, které se podařilo objevit, zjistili, že první lidé přišli na ostrov Tonga a také na poměry Tichomoří nedaleký ostrov Vanuatu, který je vzdálen přes dva tisíce kilometrů, pravděpodobně z oblasti dnešního Tchaj-wanu či ze severu Filipín přibližně před 2300–3100 lety.

Ovšem zcela jisto není. Existují totiž námitky, že tito lidé, než dorazili do svých cílových destinací, udělali si přestávku na Šalamounových ostrovech, Papui- Nové Guineji, nebo dokonce v kontinentální Austrálii.

A na všech místech se mohli mísit s domorodým obyvatelstvem, které na těchto místech žilo již po tisíce let před jejich příchodem, a podle některých antropologů tak skutečně činili.

Ovšem na Vanuatu ani na ostrově Tonga nikdo nežil a lidé, kteří sem dorazili, jsou tak skutečně prvními místními osadníky. Analýza navíc prokázala, že DNA, která je typická pro Papuánce, se do DNA těchto osadníků „přimíchala“ přibližně před 1200–2000 lety.

Zřejmě tedy na ostrovy v tuto dobu dorazili další osadníci, tentokrát z řad původních obyvatel Papuy.

Podobná genetická zjištění očekávají vědci i při potenciálních nálezech dalších kosterních pozůstatků i na jiných ostrovech v rozlehlých dálavách Oceánie.

Důležitý stát uprostřed oceánu

Tonga postupem času nabývalo na důležitosti a tonganský náčelník jednotil ve 12. století některé u ostrovů včetně Vanuatu do Tonganské říše, které po následujících 400 let patřilo v Pacifiku výsadní postavení.

Tongané totiž byli nejen vynikajícími mořeplavci schopnými kolonizovat i vzdálené ostrovy, ale byli také vynikajícími válečníky, kteří si dokázali s případným odporem domorodců poradit.

Archeologické nálezy ukazují, že Tonžané často cestovali i do vzdálených míst v Mikronésii na Fidži, a dokonce i na Havaj. Umožňoval to hlavně „moderní“ vynález – katamarán.

Místo do té doby běžného plavidla s jedním trupem začali pro delší cesty využívat dvoutrupé lodě se dvěma identickými, ale propojenými základnami.

Katamarán podle odhadu archeologů mohl měřit až 25 metrů a při ponoru cca 60 cm dosahoval rychlosti přibližně třinácti kilometrů za hodinu. Na jednou katamaránu bylo schopno cestovat asi dvacet lidí se zásobami na čtyři až šest týdnů.

Symbolem tonžských nájezdníků byl zvuk obřích bubnů potažených hovězí kůží. To, co jim však v řadách domorodců na ostrovech, kam mířili, zajišťovalo hlavní obdiv, byly jejich fyzické proporce.

Tonžané byli totiž hodně vysocí – válečníci a králové měli v průměru dva metry na výšku.

Rozdrobený stát Tonga...
Rozdrobený stát Tonga…

Jejich schopnosti se ukázaly i později, když k ostrovům připlouvali první evropští dobyvatelé, kteří si chtěli ostrovy podmanit.

Jako první sem v roce 1616 doplul nizozemský mořeplavec Jacob Le Maire, ale na ostrovech nezakotvil.

To učinil až další Nizozemec Abel Tasman v roce 1643. V letech 1773, 1774 a 1777 tu kotvil anglický kapitán James Cook, který ostrovy nazval Přátelskými ostrovy, neboť ho zdejší obyvatelé srdečně přivítali.

Jenže přátelství a srdečnost ostrovanů byla jen předstíranou zástěrkou pro plánované přepadení. Kapitán Cook však stihl odplout dřív, než k přepadení došlo.

V roce 1779 sem dorazili první britští misionáři, ale někteří byli zabiti hned po vylodění, jiní se ukrývali až do doby, kdy jim byl zajištěn bezpečný odvoz do Austrálie.

Ostrované neměli k bílým dobyvatelům důvěru a většina kontaktů mezi nimi a bělochy skončila krveprolitím. Tak byla například povražděna posádka lodi Port-au-prince a loď byly vyrabována a potopena.

Konverze domorodců ke křesťanské víře se povedla misionáři Walsteru Lawrymu, kterého si oblíbil tehdejší mladý válečník Tu’i Tonga, který se roku 1835 nechal pokřtít a přijal křesťanské jméno George Tupou I. Panovnická linie Tupou zde vládne dodnes.

Foto: PX FUEL, Pixabay, Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz