Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938.
První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila.
Uvnitř byla znovu nainstalována originální výdřeva, najdeme tu původní lafety zbraní, střelecké lavice, periskopy či telefony, a dokonce i ventilátor vzduchotechniky.
Samozřejmě nechybějí zbraně, tedy těžké kulomety, lehký kulomet i pušky. Druhý bunkr se svým pojetím věnuje mladšímu období a zavede nás do časů studené války.
V první polovině 60. let totiž byly staré bunkry poblíž západních znovu využity a vyzbrojeny, což zahrnovalo dokonce i terénní úpravy včetně zahrnutí týlové strany zeminou jako ochranou proti atomovému výbuchu.
Také zde čeká na návštěvníky dobové vybavení včetně kulometů a samopalů.
Oba objekty od sebe dělí jen sto metrů, a pokud patříme mezi obdivovatele příslušného historického období, neměli bychom si je při návštěvě Kladrubského kláštera nechat ujít.
Jsou totiž v celé oblasti výjimečné a za nejbližšími podobnými bychom museli až do Českých Budějovic, Chomutova nebo Kladna.
Foto: MČOK