Domů     Gdaňsk: Město plné zážitků
Gdaňsk: Město plné zážitků

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu.

Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká vás vojenská technika?

Ať již odpovíte jakkoli, právě velký námořní přístav Gdaňsk je pro vás tím nejlepším místem. A nakonec stejně nezůstanete pouze u něj, ale vydáte se na lov zážitků i k sousedům.

Perla severu

Takovou přezdívku si vysloužilo nejkrásnější město na pobřeží Baltu. Okouzlí vás úchvatnou architekturou, zejména v historickém centru, zvaném Hlavní město. Pompézní vstup do centra města zajišťuje Zlatá brána.

Gotická radnice s historickým muzeem a 83 metrů vysokou věží se zvonkohrou, největší cihlový kostel na světě – bazilika Nejsvětější Panny Marie, nebo bohatě zdobené středověké místo setkávání kupců Artušův dvůr, to jsou další nejvýznamnější starodávné budovy v této nejstarší části města.

Do některých je v úterý vstup zadarmo. Až si je prohlédnete, nezapomeňte hodit drobnou minci do Neptunovy kašny. Ulice Dluga a Dlugi Targ vám připomenou Královskou stezku, která tady v minulosti sloužila k slavnostním průvodům polských monarchů.

Středověký jeřáb a zvedací most

Na nábřeží řeky Motlawy vás okouzlí nejtypičtější objekt Gdaňsku – ve středověku vůbec největší přístavní jeřáb na světě. Můžete si ho prohlédnout i zevnitř, vstupné je 8 zlotých, ve středu neplatíte nic.

Nedaleko vzácné památky lodního jeřábu Zuraw z roku 1444 je i námořní muzeum s lodí Soldek, jednou z nejslavnějších poválečných lodí v historii loděnice v Gdaňsku. Tady si můžete vyzkoušet, jaké to bylo pracovat, jíst a spát na moři.

A až uslyšíte zvonění, zastavte se, protože se zvedne most, aby po řece mohla projet výletní pirátská loď…

Válečné dějiny

Stále ještě jste v Gdaňsku, ale o kus dál, v ulici Wladyslawa Bartoszewskiego. Nemůžete tady minout Muzeum 2. světové války. Nachází se 14 metrů pod povrchem země a možná i to je důvodem, proč je tady atmosféra téměř totožná s dobou, kterou místo představuje.

Rázem se ocitnete v roce 1940. Kolem sebe uvidíte vše, jako tenkrát – zbraně, kulomety, děla, miny, ale také kufry, staré obchůdky, rozbořené domy… A támhle je zcela rozstřílená a vyhořelá ulice.

Na ní tank T34… Ukázka utrpení civilistů, a to nejen Poláků, ale i Čechů a Slováků při atentátu na Heidricha, jugoslávských partyzánů, svržení atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki… Vše vás okamžitě pohltí a vtáhne do děje. Připravte se, že vám bude běhat mráz po zádech.

Kolébka 2. světové války

Jen co trochu pookřejete a vydáte se na další pouť, v těsném sousedství Gdaňska, na poloostrově Westerplatte, narazíte na další válečný pomník. Během dvacátých let 20. století na Westerplatte Poláci postavili překladiště.

A 1. září 1939 tady německým útokem začala nejstrašnější událost, kterou svět pamatuje – 2. světová válka.

Sopoty a Gdyně

Když se řekne Gdaňsk, automaticky se připojí Sopoty a Gdyně. Tato tři města totiž k sobě neodmyslitelně patří a nazývají se Trojměstí. Lázeňské pobřežní městečko Sopoty založil v roce 1823 Napoleonův lékař Jean Haffner. Je známé svým nejdelším molem v Evropě.

V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.
V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.

A zase válečná historie

Bunkry, vojenská auta, obrovská děla a další vojenskou techniku si prohlédnete v Muzeu námořní obrany na poloostrově Hel. Po staletí vojensky významné místo je dnes navíc známým letoviskem. Voda je sice studenější, než v Chorvatsku, zato pláže nejsou přecpané.

Hel je také důvod, proč si přibalit na cestu kolo. Celým poloostrovem se line fantastická cyklostezka s kilometry krásných cyklotras. Čeká vás tady i překvapení. Křižovatka, na kterou narazíte při cestě z konce ostrova zpět na pevninu.

Vlevo dojdete pěšky k moři… vpravo narazíte opět na moře. Ulice spojuje otevřený Balt s Puckým zálivem. Z Helu do Gdaňsku se můžete svést výletní lodí. Trajektem, který Poláci nazývají „Vodní tramvaj“.

Krmení tuleňů

V Helu vás čeká ještě jedna příjemná atrakce. Záchranná stanice Fokario, která pečuje o zraněné či nemocné tuleně. Během veřejného krmení se tato zvířátka předvádějí, jen se může stát, že je přes dav moc neuvidíte. Přesto se návštěva vyplatí.

Vstupné je symbolické (5 zlotých) a vám udělá radost, že drobným příspěvkem stanici pomáháte ke smysluplné práci.

Pohyblivé duny

Jako z jiného světadílu. Tak si připadáte v pobřežním městě Leba. Je to další místo, které byste určitě při návštěvě polského Baltu neměli vynechat.

Slowinskému národnímu parku se právem přezdívá polská Sahara, narazíte tady na pohyblivé, až 40 metrů vysoké písečné duny. Připadáte si jako na poušti. Zvlášť milovníci přírodních rezervací budou nadšeni.

Polskou Saharu můžete projít pěšky, projet na kole nebo vláčkem. Svou procházku spojte s koupáním v moři. A cesta zpět? Lodí po jezeře.

Peníze

S převodem českých korun na polské zloté si nedělejte starosti. Platit je možné kartou a zloté si také vyberete v automatu. Jeden zlotý je v přepočtu asi 6 Kč. Ceny jsou velmi slušné, prakticky shodné s českými,často je i levněji. Někde se v určených dnech neplatí za vstupné vůbec.

Jídlo

Okouzlí vás. Polská kuchyně je bohatá a chutná. Vyzkoušejte typické polské knedlíky, pirohy a taštičky a také rybí pokrmy a mořské speciality – rybí polévky, tataráky z ryb, grilované ryby, ryby ve smetanové omáčce…

Ostatní

Na své si přijdou i milovníci shopů, je tady spousta prodejních stánků.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou... Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská či karibské cy
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný je také po
Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic. Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života. Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz