Domů     Gdaňsk: Město plné zážitků
Gdaňsk: Město plné zážitků

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu.

Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká vás vojenská technika?

Ať již odpovíte jakkoli, právě velký námořní přístav Gdaňsk je pro vás tím nejlepším místem. A nakonec stejně nezůstanete pouze u něj, ale vydáte se na lov zážitků i k sousedům.

Perla severu

Takovou přezdívku si vysloužilo nejkrásnější město na pobřeží Baltu. Okouzlí vás úchvatnou architekturou, zejména v historickém centru, zvaném Hlavní město. Pompézní vstup do centra města zajišťuje Zlatá brána.

Gotická radnice s historickým muzeem a 83 metrů vysokou věží se zvonkohrou, největší cihlový kostel na světě – bazilika Nejsvětější Panny Marie, nebo bohatě zdobené středověké místo setkávání kupců Artušův dvůr, to jsou další nejvýznamnější starodávné budovy v této nejstarší části města.

Do některých je v úterý vstup zadarmo. Až si je prohlédnete, nezapomeňte hodit drobnou minci do Neptunovy kašny. Ulice Dluga a Dlugi Targ vám připomenou Královskou stezku, která tady v minulosti sloužila k slavnostním průvodům polských monarchů.

Středověký jeřáb a zvedací most

Na nábřeží řeky Motlawy vás okouzlí nejtypičtější objekt Gdaňsku – ve středověku vůbec největší přístavní jeřáb na světě. Můžete si ho prohlédnout i zevnitř, vstupné je 8 zlotých, ve středu neplatíte nic.

Nedaleko vzácné památky lodního jeřábu Zuraw z roku 1444 je i námořní muzeum s lodí Soldek, jednou z nejslavnějších poválečných lodí v historii loděnice v Gdaňsku. Tady si můžete vyzkoušet, jaké to bylo pracovat, jíst a spát na moři.

A až uslyšíte zvonění, zastavte se, protože se zvedne most, aby po řece mohla projet výletní pirátská loď…

Válečné dějiny

Stále ještě jste v Gdaňsku, ale o kus dál, v ulici Wladyslawa Bartoszewskiego. Nemůžete tady minout Muzeum 2. světové války. Nachází se 14 metrů pod povrchem země a možná i to je důvodem, proč je tady atmosféra téměř totožná s dobou, kterou místo představuje.

Rázem se ocitnete v roce 1940. Kolem sebe uvidíte vše, jako tenkrát – zbraně, kulomety, děla, miny, ale také kufry, staré obchůdky, rozbořené domy… A támhle je zcela rozstřílená a vyhořelá ulice.

Na ní tank T34… Ukázka utrpení civilistů, a to nejen Poláků, ale i Čechů a Slováků při atentátu na Heidricha, jugoslávských partyzánů, svržení atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki… Vše vás okamžitě pohltí a vtáhne do děje. Připravte se, že vám bude běhat mráz po zádech.

Kolébka 2. světové války

Jen co trochu pookřejete a vydáte se na další pouť, v těsném sousedství Gdaňska, na poloostrově Westerplatte, narazíte na další válečný pomník. Během dvacátých let 20. století na Westerplatte Poláci postavili překladiště.

A 1. září 1939 tady německým útokem začala nejstrašnější událost, kterou svět pamatuje – 2. světová válka.

Sopoty a Gdyně

Když se řekne Gdaňsk, automaticky se připojí Sopoty a Gdyně. Tato tři města totiž k sobě neodmyslitelně patří a nazývají se Trojměstí. Lázeňské pobřežní městečko Sopoty založil v roce 1823 Napoleonův lékař Jean Haffner. Je známé svým nejdelším molem v Evropě.

V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.
V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.

A zase válečná historie

Bunkry, vojenská auta, obrovská děla a další vojenskou techniku si prohlédnete v Muzeu námořní obrany na poloostrově Hel. Po staletí vojensky významné místo je dnes navíc známým letoviskem. Voda je sice studenější, než v Chorvatsku, zato pláže nejsou přecpané.

Hel je také důvod, proč si přibalit na cestu kolo. Celým poloostrovem se line fantastická cyklostezka s kilometry krásných cyklotras. Čeká vás tady i překvapení. Křižovatka, na kterou narazíte při cestě z konce ostrova zpět na pevninu.

Vlevo dojdete pěšky k moři… vpravo narazíte opět na moře. Ulice spojuje otevřený Balt s Puckým zálivem. Z Helu do Gdaňsku se můžete svést výletní lodí. Trajektem, který Poláci nazývají „Vodní tramvaj“.

Krmení tuleňů

V Helu vás čeká ještě jedna příjemná atrakce. Záchranná stanice Fokario, která pečuje o zraněné či nemocné tuleně. Během veřejného krmení se tato zvířátka předvádějí, jen se může stát, že je přes dav moc neuvidíte. Přesto se návštěva vyplatí.

Vstupné je symbolické (5 zlotých) a vám udělá radost, že drobným příspěvkem stanici pomáháte ke smysluplné práci.

Pohyblivé duny

Jako z jiného světadílu. Tak si připadáte v pobřežním městě Leba. Je to další místo, které byste určitě při návštěvě polského Baltu neměli vynechat.

Slowinskému národnímu parku se právem přezdívá polská Sahara, narazíte tady na pohyblivé, až 40 metrů vysoké písečné duny. Připadáte si jako na poušti. Zvlášť milovníci přírodních rezervací budou nadšeni.

Polskou Saharu můžete projít pěšky, projet na kole nebo vláčkem. Svou procházku spojte s koupáním v moři. A cesta zpět? Lodí po jezeře.

Peníze

S převodem českých korun na polské zloté si nedělejte starosti. Platit je možné kartou a zloté si také vyberete v automatu. Jeden zlotý je v přepočtu asi 6 Kč. Ceny jsou velmi slušné, prakticky shodné s českými,často je i levněji. Někde se v určených dnech neplatí za vstupné vůbec.

Jídlo

Okouzlí vás. Polská kuchyně je bohatá a chutná. Vyzkoušejte typické polské knedlíky, pirohy a taštičky a také rybí pokrmy a mořské speciality – rybí polévky, tataráky z ryb, grilované ryby, ryby ve smetanové omáčce…

Ostatní

Na své si přijdou i milovníci shopů, je tady spousta prodejních stánků.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz