Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi.
V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy.
Lesní sochy
Had, Harfenice a kaplička
Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský důl zabočte doprava.
Jděte po modře značené trase a uvidíte je… Do skal vytesaná díla místního sochaře Václava Levého, která vznikla ve 40. letech 19. století. Narazíte na kapličku sv.
Maří Magdalény, vytesanou v pískovcové skalce zhruba 1 km jižně od Harfenice, pak na Harfenici a Hada (pískovcová skála při rozcestí značených cest, 2,5 km severozápadně od Želíz, je na ní reliéf hada přeťatého sekerou).
Vydáte se k jeskyni Mordloch a ke skalnímu útvaru Sedm chlebů. Poté dorazíte do Tupadel a podél říčky Liběchovky se vrátíte zpět do Želíz. Většina cest vede borovicovým lesem.
Čertovy hlavy, Klácelka a Blaník
* Svou velikostí – asi 9 metrů vysoké – jsou Čertovy hlavy v českých poměrech naprosto unikátní.
Václav Levý je vytesal do skalního pískovcového útvaru kousek od obce Želízy na Mělnicku v roce 1941. Stejně jako k předchozím sochám vás k nim zavede modrá turistická značka.
Reliéfy jsou bohužel hodně poškozené, a to hlavně turisty, kteří po nich lezou a tím je ničí.
* Jeskyni Klácelku se symboly lidských slabostí najdete po levé straně údolí říčky Liběchovky, necelý kilometr jižně od centra obce Želízy.
* Blaník, to je prostor před jeskyní, kde Václav Levý vytesal reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a postavy trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům. Bohužel i tyto sochy jsou značně poškozené.
* Prohlédněte si i kalich vytesaný na blízké skalce.
Náboženské motivy
Sádra, bronz, dřevo, mramor,… to jsou jiné sochy českého umělce z doby romantismu. Vydejte se za nimi například do hlavního města. Jako jedny z posledních vznikly sochy z pálené hlíny a opuky pro chrám sv. Víta v Praze (sv. Cyril a sv.
Jan Křtitel) a tympanon portálu farního kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně. V Národní galerii si prohlédněte Madonu na půlměsíci.
Jsou zde také sochy Adam a Eva. Pod stejným názvem je najdete také v Národním muzeu. Klášterní kostel Milosrdných sester v Praze se pyšní dřevěnými díly s názvy: sv. Ferdinand, sv. Anna, sv. Marie Magdaléna a sv. Jan Evangelista. I pro kostel sv. Karla Boromejského v Resslově ulici vytvořil umělec sochy.
Za hranicemi
Za svého působení v Mnichově po sobě zanechal mimo jiné sochu Lumír, mramorovou bustu císaře Františka Josefa I. můžete zhlédnout v Římě, kde prožil umělecky nejplodnější část svého života, a sv. Anežku českou ve Votivním kostele ve Vídni.
Foto: Shutterstock, commons-wikimedia.org (Jirka23)