Domů     Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
od 20.3.2023
1

Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti.

Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho malý pramínek se zrodil v horách, které střeží Krakonoš, a to jen kousek od státní hranice s Polskem. Jeho tok končí v Severním moři.

K prameni zamiřte do hor

Až se vydáte do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, určitě navštivte i pramen naší největší řeky. Najdete ho v rašeliništi na Labské louce. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Místem prochází tzv.

Česká cesta a narazíte také na rozcestník turistických tras. K prameni se můžete vydat z Horních Míseček, které leží nedaleko Špindlerova Mlýna.

Přes svah Medvědín se vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů.

Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.
Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.

Krkonošská města

Po cestě dál po proudu se zastavte ve Špindlerově Mlýně i ve Vrchlabí, města s bohatou historií. Nese název Vstupní brána Krkonoš a čeká vás tady spousta pamětihodností, například zámek, klášterní kostel, zajímavá budova radnice.

Příjemný odpočinek nabídne krásná, moderní náplavka, kterou najdete na nábřeží Marie Kubátové, spisovatelky, autorky třeba známých Krkonošských pohádek.

Až si smočíte nohy v Labi, můžete pokračovat dál po proudu, až do Dvora Králové nad Labem, kde si vychutnáte báječné Safari nebo nedalekou přehradu Les Království.

Po cestě narazíte také na vesnici Kuks, která je pozoruhodná unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou. Sochy cností a neřestí vás nadchnou.

Univerzity a Salon republiky

Zastavte se také v Hradci Králové, univerzitním městě, které patří mezi nejstarší a historicky nejvýznamnější česká města. Je památkovou rezervací a najdete tady spoustu historických památek.

Prohlédněte si gotickou katedrálu na Velkém náměstí, Bílou věž i Starou radnici.

Díky věhlasným architektům Jana Kotěry a Josefa Gočára je dnes Hradec Králové moderním místem s řadou monumentálních budov ve stylu secese. Však se mu také od té doby přezdívá Salon republiky.

Koně pro panovníky

Další zastávkou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, jsou Kladruby. Kdo by neznal starokladrubské koně, unikátní české plemeno, které bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovníků?

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Již v roce 1579 jej Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Vyzkoušejte si na simulátoru jízdu v kočáře, prohlédněte si zámek, kočárovnu, muzeum kladrubského chovu koní i rozhlednu.

Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.
Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.

Stojíš v pěkné rovině…

Ano, to už jsme v Kolíně, ve městě, které založil Přemysl Otakar II. a jehož historické jádro je dodnes chráněno jako památková rezervace. Nechte si na jeho prohlídku dostatek času. Nebudete litovat.

Na Karlově náměstí vás překvapí barokní domy, zajímavá budova radnice, krásná kašna i morový sloup. Kousek dál narazíte na bývalé židovské ghetto se synagogou.

Okouzlí vás i dominanta města – chrám svatého Bartoloměje, ke zhlédnutí stojí za to i další kostely (barokní sv.

Víta, Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem, chrám svatého Jana Křtitele, kostel církve československé z roku 1932 a ruiny kostela Všech svatých u nádraží).

Projděte se po druhém nejstarším a druhém největším židovském hřbitově v Čechách, který pochází z roku 1418, navštivte Radimský i Formankův mlýn.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Lázně s krásnou promenádou

Z Kolína je to kousek do lázeňského města Poděbrady a do Nymburka, který proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Nymburkem vás provede turistická cesta, která má 69 zastavení – jedno hezčí než druhé.

V Poděbradech si určitě dopřejte léčivou vřídelní vodu a projděte se po promenádě. Obě města jsou spojena udržovanou cyklostezkou, která nabízí romantické vyjížďky na kole nebo in-line bruslích i pěší procházky podél řeky. Vede od Nymburka anglickým parkem.

Má pěkný rovný asfaltový povrch a končí až na soutoku Labe s Cidlinou, v Libicích nad Cidlinou, kde se nachází hradiště rodu Slavníkovců.

Botanicus
Botanicus

Středověké městečko a bylinky

Popojdeme a už jsem v Lysé nad Labem, potažmo v Ostré, krásném středověkém městečku, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata, výrobu mýdla, ražení mince a mnoho dalšího. Za vesnicí stojí za návštěvu nádherná bylinná zahrada Botanicus s bludištěm.

Stará Boleslav
Stará Boleslav

Nejstarší poutní místo

A jdeme dál… Do města s druhým nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, je spojena především s osobou sv.

Václava, který zde byl roku 935 zavražděn, a také s mariánskou poutní tradicí – Palladiem, Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, kteří zde zvelebili zámek.

Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.
Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.

Soutok s Vltavou

Při svém putování jsme právě dorazili do míst, kde se Labe potkává s Vltavou.

Jsme v Mělníce, městě vína, ale také místa, v němž se odehrávají historické příběhy lovců mamutů spisovatele Eduarda Štorcha, a rodiště svaté Ludmily (přibližně v místě dnešního zámku bývalo hradiště Pšov, centrum slovanského kmene Pšovanů).

Čeká tady na vás muzeum historických kočárů, zajímavé městské podzemí i Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla.

Památník Terezín - malá pevnost
Památník Terezín – malá pevnost

Smutná historie

Když se posuneme dál po proudu, ocitneme se v historické pevnosti Terezín založené roku 1780 císařem Josefem II., která se nechvalně zapsala do paměti národa jako věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor) i jako židovské ghetto.

Přesněji Terezín leží při řece Ohři, nedaleko jejího soutoku s Labem. Projděte se zdejším Památníkem a vzdejte památku všem nacistickým obětem.

Děčín
Děčín

Na úchvatném místě Českého Švýcarska

Na soutoku Labe a Ploučnice narazíte na významný říční přístav Děčín, který se řadí mezi nejzelenější města republiky. Však se také rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska s unikátními pískovcovými útvary, a Českého středohoří.

Zajímavé jsou děčínské mosty z 15. a 16. století, a také zámek ležící na skále. Určitě se sem vypravte na romantickou vyhlídku Pastýřská stěna, majestátně se tyčící nad městem. Čeká vás krásný výhled na město.

Labský kaňon
Labský kaňon

Největší v Evropě

A jsme u konce našeho putování. Víte, že na okraji Děčína začíná Labský kaňon, svou hloubkou 300 metrů nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy? Vede kolem něj trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály nabízejí dech beroucí podívanou. Cyklostezka pokračuje, stejně jako řeka Labe, až do Německa.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit. A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý. Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenž
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot