Domů     Tak trochu jiné orloje
Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na Staroměstském náměstí každý zná. Existuje ale mnoho dalších orlojů v českých i moravských městech. Víte, kam se za nimi vydat?

Důmyslné zařízení, které je víc než pouhé věžní hodiny. Do detailů propracovaný mechanický stroj, který může ukazovat třeba polohu nebeských těles na obloze, ale i další astronomické, časové i jiné údaje (kalendář, datum, znamení zvěrokruhu…).

Stroj, který vás donutí zastavit se a zírat, bádat a zkoumat, co všechno je v něm a na něm ukryto, obdivovat práci mistrů. Stroj, který vás láká, abyste si vyhledali podrobnosti o něm, o jeho autorovi, o době, kdy vznikl.

A nemusí to být pouze středověk… Vypravte se s námi za některými z netradičních nebo novodobých orlojů na Moravě i v Česku.

Žatecký – plný piva a pivařů

Jeden z „moderních“ orlojů, který je součástí Chrámu chmele a piva v Žatci, si vysloužil přezdívku „Chmelový stroj“, a právem… Ciferník se zvěrokruhem zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Okolo ciferníku se otáčí malovaný kruh se zvěrokruhem.

Ručička ukazuje na obraz fáze pěstování chmele, kterou lze právě spatřit i na okolních žateckých chmelnicích. Stejně jako na tom pražském nechybí kostlivec, který každou hodinu rozklinká zvonek ve své ruce.

Místo 12 apoštolů se ale zpoza dvířek na dně sudu objeví mariášové karty. Ne lecjaké… Místo zelených listů na nich spatříte chmelové šišky. Pod ciferníkem jsou pohyblivé postavy, které si připíjejí půllitry piva. Pod nimi se otevírá peklo.

Přesně tak, jak si ho představují žatečtí pivaři. Nechybí latinský nápis Memento Lupuli Saczensi Cereviseae (Pamatuj piva z žateckého chmele). Nad postavami se rozprostírá pivařské nebe.

Otcem stroje je pražský umělecký kovář Petr Podzemský a život mu vdechl v srpnu roku 2010. Ocelovou konstrukci o rozměrech 4×6 metrů nechal potáhnout měděným plechem.

Ptačí v liberecké zoo

Tentokrát ho nehledejte venku. Skrývá se v nejstarším domku přímo v areálu naší nejstarší zoologicé zahrady, a to v cukrárně U čápa. Čím je výjimečný? Připomíná ohrožené druhy zpěvných ptáků z oblasti jihovýchodní Asie, které se ocitají na pokraji vyhynutí.

Každou celou hodinu se na štítu cukrárny otevřou dvířka a postupně se objeví šest opeřenců, kteří zapějí svou ptačí melodii. Orloj tak chce upozornit na současný masivní úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii.

Některé druhy pěvců jsou totiž pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích.

K nápadu s orlojem se zoo Liberec inspirovala v nedalekém Kryštofově údolí, kde byl orloj také vybudovaný, a to v roce 2008. Na vzniku ptačích hodin v liberecké zoo se podíleli i samotní autoři stroje v Kryštofově údolí.

Mechanika vznikala v modelárně Milana Jelínka v Machníně u Chrastavy. Autorem dřevěných soch indonéských pěvců v nadživotní velikosti je známý český sochař Jan Švadlenka. Ptačí orloj vznikl v listopadu 2018.

Pohádkový v Ostravě

Najdete ho v Pivovarské ulici v průčelí Divadla loutek, které je na výstavišti Černá louka. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy s hodinami a troje pohyblivé dveře.

Za nimi jsou ukryté dvojice pohádkových postav – král s královnou, čert s andělem a smrtka s kašpárkem. Každou sudou hodinu od 8 do 20 hodin se objeví na necelé dvě minuty v okénkách na průčelí divadla. Nejsou to jen tak nějaké postavičky.

Každá měří 180 centimetrů a podle návrhu výtvarníka Tomáše Vokmera vznikly z lipového dřeva v dílně řezbáře Pavla Skorkovského. Každá dvojice pak představuje určitý symbol. Tak třeba Král a Královna ztvárňují symbol muže a ženy.

Anděl a Čert představují dobro a zlo a rozvernému Kašpárkovi, který má stále úsměv na tváři, dělá společnost věčně vážná Smrtka. Orloj byl spuštěn 21. února 2011.

Orloj neorloj v Kadani

Musíte dojít na Nábřeží Maxipsa Fíka, které je pod kadaňským hradem. A tam ho spatříte. Vlastně ji, protože se nejedná o orloj, ale o kovovou sochu. Jestli vám socha připomíná Staroměstský orloj, není to náhoda. Jedná se totiž o jeho repliku.

Oproti tomu pražskému je ale kadaňský orloj jednou tak velký (měří více než 5 metrů a váží více jak pět tun). Má i své jméno: Pocta Mikulášovi z Kadaně. Autorem je umělecký mistr kovář a restaurátor Karel Meloun z Klášterce nad Ohří.

V roce 2014 vytvořil sochu právě na počest kadaňského rodáka, hodináře a tvůrce slavného orloje na Staroměstské radnici v naší metropoli. Pohyblivá kolečka nehledejte, ani odbíjení hodin se nedočkáte, natož přehlídky apoštolů či jiných postav.

Přesto si smlsnete. Zezadu a po stranách je totiž orloj otevřený a nabízí pohled do svých útrob. Uvidíte tak, jak přesně vypadá každý kousek stroje.

Černý Janek sídlí v Uherském Brodě

Také toto moravské město má svou raritu – hned tři jedinečná časoměrná zařízení, z toho dva orloje a jedny astronomické hodiny. Pojďme se podívat jen na orloj na radniční věži. Jeho symbolem je Černý Janek, postava nerozlučně spjatá s městem.

Dle pověsti zachránil město před křižáky. Každou hodinu se v dosahu náměstí rozléhá jeho cinkot. Sochu Černého Janka najdete na radniční věži pod hodinami. Pod jeho postavou vyčnívá polokoule, která představuje Měsíc. Druhá polokoule se ukrývá uvnitř zdiva. Jedna je natřena na černo, druhá pozlacená a celá koule se otáčí kolem své osy.

Při pohledu na věž tak můžete vidět aktuální měsíční fázi, ve které se současně na obloze nachází i skutečný Měsíc. Současná radniční věž byla dostavěna v roce 1715 a hodiny pro ni v té době zhotovil švýcarský hodinář Franz Lang z Lucernu.

Když dosloužily, chopila se hodinářská dynastie Dvořáků práce. Spolu s novými hodinami pod jejich rukama vznikl také Měsíc. Jsou v něm uloženy pamětní spisy o Janu Ámosu Komenském.

Nové věžní hodiny společně s novou dřevěnou sochou Černého Janka a měsíční koulí byly na radnici instalovány v roce 1958.

Zajímavosti

Víte, že…

… pražský orloj jako jediný na světě měří babylonský a staročeský čas?

… současná podoba orloje v Olomouci je z 50. let 20. století? Náboženské motivy tady byly nahrazeny postavami, které představují pracující lid. Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím.

… Litomyšl má na orloji místo apoštolů půvabné ženské postavy?

… hodinový stroj na Masarykově náměstí v Pelhřimově má poskakující kozly?

… unikátem mezi orloji je ten brněnský ve tvaru nábojnice? Vznikl jako připomínka na rok 1645, kdy Brno obléhali Švédové. Od té doby se také v moravské metropoli zvoní poledne o hodinu dříve, tedy v 11 hodin.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
historyplus.cz
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz