Domů     Tak trochu jiné orloje
Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na Staroměstském náměstí každý zná. Existuje ale mnoho dalších orlojů v českých i moravských městech. Víte, kam se za nimi vydat?

Důmyslné zařízení, které je víc než pouhé věžní hodiny. Do detailů propracovaný mechanický stroj, který může ukazovat třeba polohu nebeských těles na obloze, ale i další astronomické, časové i jiné údaje (kalendář, datum, znamení zvěrokruhu…).

Stroj, který vás donutí zastavit se a zírat, bádat a zkoumat, co všechno je v něm a na něm ukryto, obdivovat práci mistrů. Stroj, který vás láká, abyste si vyhledali podrobnosti o něm, o jeho autorovi, o době, kdy vznikl.

A nemusí to být pouze středověk… Vypravte se s námi za některými z netradičních nebo novodobých orlojů na Moravě i v Česku.

Žatecký – plný piva a pivařů

Jeden z „moderních“ orlojů, který je součástí Chrámu chmele a piva v Žatci, si vysloužil přezdívku „Chmelový stroj“, a právem… Ciferník se zvěrokruhem zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Okolo ciferníku se otáčí malovaný kruh se zvěrokruhem.

Ručička ukazuje na obraz fáze pěstování chmele, kterou lze právě spatřit i na okolních žateckých chmelnicích. Stejně jako na tom pražském nechybí kostlivec, který každou hodinu rozklinká zvonek ve své ruce.

Místo 12 apoštolů se ale zpoza dvířek na dně sudu objeví mariášové karty. Ne lecjaké… Místo zelených listů na nich spatříte chmelové šišky. Pod ciferníkem jsou pohyblivé postavy, které si připíjejí půllitry piva. Pod nimi se otevírá peklo.

Přesně tak, jak si ho představují žatečtí pivaři. Nechybí latinský nápis Memento Lupuli Saczensi Cereviseae (Pamatuj piva z žateckého chmele). Nad postavami se rozprostírá pivařské nebe.

Otcem stroje je pražský umělecký kovář Petr Podzemský a život mu vdechl v srpnu roku 2010. Ocelovou konstrukci o rozměrech 4×6 metrů nechal potáhnout měděným plechem.

Ptačí v liberecké zoo

Tentokrát ho nehledejte venku. Skrývá se v nejstarším domku přímo v areálu naší nejstarší zoologicé zahrady, a to v cukrárně U čápa. Čím je výjimečný? Připomíná ohrožené druhy zpěvných ptáků z oblasti jihovýchodní Asie, které se ocitají na pokraji vyhynutí.

Každou celou hodinu se na štítu cukrárny otevřou dvířka a postupně se objeví šest opeřenců, kteří zapějí svou ptačí melodii. Orloj tak chce upozornit na současný masivní úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii.

Některé druhy pěvců jsou totiž pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích.

K nápadu s orlojem se zoo Liberec inspirovala v nedalekém Kryštofově údolí, kde byl orloj také vybudovaný, a to v roce 2008. Na vzniku ptačích hodin v liberecké zoo se podíleli i samotní autoři stroje v Kryštofově údolí.

Mechanika vznikala v modelárně Milana Jelínka v Machníně u Chrastavy. Autorem dřevěných soch indonéských pěvců v nadživotní velikosti je známý český sochař Jan Švadlenka. Ptačí orloj vznikl v listopadu 2018.

Pohádkový v Ostravě

Najdete ho v Pivovarské ulici v průčelí Divadla loutek, které je na výstavišti Černá louka. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy s hodinami a troje pohyblivé dveře.

Za nimi jsou ukryté dvojice pohádkových postav – král s královnou, čert s andělem a smrtka s kašpárkem. Každou sudou hodinu od 8 do 20 hodin se objeví na necelé dvě minuty v okénkách na průčelí divadla. Nejsou to jen tak nějaké postavičky.

Každá měří 180 centimetrů a podle návrhu výtvarníka Tomáše Vokmera vznikly z lipového dřeva v dílně řezbáře Pavla Skorkovského. Každá dvojice pak představuje určitý symbol. Tak třeba Král a Královna ztvárňují symbol muže a ženy.

Anděl a Čert představují dobro a zlo a rozvernému Kašpárkovi, který má stále úsměv na tváři, dělá společnost věčně vážná Smrtka. Orloj byl spuštěn 21. února 2011.

Orloj neorloj v Kadani

Musíte dojít na Nábřeží Maxipsa Fíka, které je pod kadaňským hradem. A tam ho spatříte. Vlastně ji, protože se nejedná o orloj, ale o kovovou sochu. Jestli vám socha připomíná Staroměstský orloj, není to náhoda. Jedná se totiž o jeho repliku.

Oproti tomu pražskému je ale kadaňský orloj jednou tak velký (měří více než 5 metrů a váží více jak pět tun). Má i své jméno: Pocta Mikulášovi z Kadaně. Autorem je umělecký mistr kovář a restaurátor Karel Meloun z Klášterce nad Ohří.

V roce 2014 vytvořil sochu právě na počest kadaňského rodáka, hodináře a tvůrce slavného orloje na Staroměstské radnici v naší metropoli. Pohyblivá kolečka nehledejte, ani odbíjení hodin se nedočkáte, natož přehlídky apoštolů či jiných postav.

Přesto si smlsnete. Zezadu a po stranách je totiž orloj otevřený a nabízí pohled do svých útrob. Uvidíte tak, jak přesně vypadá každý kousek stroje.

Černý Janek sídlí v Uherském Brodě

Také toto moravské město má svou raritu – hned tři jedinečná časoměrná zařízení, z toho dva orloje a jedny astronomické hodiny. Pojďme se podívat jen na orloj na radniční věži. Jeho symbolem je Černý Janek, postava nerozlučně spjatá s městem.

Dle pověsti zachránil město před křižáky. Každou hodinu se v dosahu náměstí rozléhá jeho cinkot. Sochu Černého Janka najdete na radniční věži pod hodinami. Pod jeho postavou vyčnívá polokoule, která představuje Měsíc. Druhá polokoule se ukrývá uvnitř zdiva. Jedna je natřena na černo, druhá pozlacená a celá koule se otáčí kolem své osy.

Při pohledu na věž tak můžete vidět aktuální měsíční fázi, ve které se současně na obloze nachází i skutečný Měsíc. Současná radniční věž byla dostavěna v roce 1715 a hodiny pro ni v té době zhotovil švýcarský hodinář Franz Lang z Lucernu.

Když dosloužily, chopila se hodinářská dynastie Dvořáků práce. Spolu s novými hodinami pod jejich rukama vznikl také Měsíc. Jsou v něm uloženy pamětní spisy o Janu Ámosu Komenském.

Nové věžní hodiny společně s novou dřevěnou sochou Černého Janka a měsíční koulí byly na radnici instalovány v roce 1958.

Zajímavosti

Víte, že…

… pražský orloj jako jediný na světě měří babylonský a staročeský čas?

… současná podoba orloje v Olomouci je z 50. let 20. století? Náboženské motivy tady byly nahrazeny postavami, které představují pracující lid. Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím.

… Litomyšl má na orloji místo apoštolů půvabné ženské postavy?

… hodinový stroj na Masarykově náměstí v Pelhřimově má poskakující kozly?

… unikátem mezi orloji je ten brněnský ve tvaru nábojnice? Vznikl jako připomínka na rok 1645, kdy Brno obléhali Švédové. Od té doby se také v moravské metropoli zvoní poledne o hodinu dříve, tedy v 11 hodin.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz