Domů     Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
od 20.3.2023
1

Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti.

Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho malý pramínek se zrodil v horách, které střeží Krakonoš, a to jen kousek od státní hranice s Polskem. Jeho tok končí v Severním moři.

K prameni zamiřte do hor

Až se vydáte do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, určitě navštivte i pramen naší největší řeky. Najdete ho v rašeliništi na Labské louce. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Místem prochází tzv.

Česká cesta a narazíte také na rozcestník turistických tras. K prameni se můžete vydat z Horních Míseček, které leží nedaleko Špindlerova Mlýna.

Přes svah Medvědín se vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů.

Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.
Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.

Krkonošská města

Po cestě dál po proudu se zastavte ve Špindlerově Mlýně i ve Vrchlabí, města s bohatou historií. Nese název Vstupní brána Krkonoš a čeká vás tady spousta pamětihodností, například zámek, klášterní kostel, zajímavá budova radnice.

Příjemný odpočinek nabídne krásná, moderní náplavka, kterou najdete na nábřeží Marie Kubátové, spisovatelky, autorky třeba známých Krkonošských pohádek.

Až si smočíte nohy v Labi, můžete pokračovat dál po proudu, až do Dvora Králové nad Labem, kde si vychutnáte báječné Safari nebo nedalekou přehradu Les Království.

Po cestě narazíte také na vesnici Kuks, která je pozoruhodná unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou. Sochy cností a neřestí vás nadchnou.

Univerzity a Salon republiky

Zastavte se také v Hradci Králové, univerzitním městě, které patří mezi nejstarší a historicky nejvýznamnější česká města. Je památkovou rezervací a najdete tady spoustu historických památek.

Prohlédněte si gotickou katedrálu na Velkém náměstí, Bílou věž i Starou radnici.

Díky věhlasným architektům Jana Kotěry a Josefa Gočára je dnes Hradec Králové moderním místem s řadou monumentálních budov ve stylu secese. Však se mu také od té doby přezdívá Salon republiky.

Koně pro panovníky

Další zastávkou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, jsou Kladruby. Kdo by neznal starokladrubské koně, unikátní české plemeno, které bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovníků?

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Již v roce 1579 jej Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Vyzkoušejte si na simulátoru jízdu v kočáře, prohlédněte si zámek, kočárovnu, muzeum kladrubského chovu koní i rozhlednu.

Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.
Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.

Stojíš v pěkné rovině…

Ano, to už jsme v Kolíně, ve městě, které založil Přemysl Otakar II. a jehož historické jádro je dodnes chráněno jako památková rezervace. Nechte si na jeho prohlídku dostatek času. Nebudete litovat.

Na Karlově náměstí vás překvapí barokní domy, zajímavá budova radnice, krásná kašna i morový sloup. Kousek dál narazíte na bývalé židovské ghetto se synagogou.

Okouzlí vás i dominanta města – chrám svatého Bartoloměje, ke zhlédnutí stojí za to i další kostely (barokní sv.

Víta, Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem, chrám svatého Jana Křtitele, kostel církve československé z roku 1932 a ruiny kostela Všech svatých u nádraží).

Projděte se po druhém nejstarším a druhém největším židovském hřbitově v Čechách, který pochází z roku 1418, navštivte Radimský i Formankův mlýn.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Lázně s krásnou promenádou

Z Kolína je to kousek do lázeňského města Poděbrady a do Nymburka, který proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Nymburkem vás provede turistická cesta, která má 69 zastavení – jedno hezčí než druhé.

V Poděbradech si určitě dopřejte léčivou vřídelní vodu a projděte se po promenádě. Obě města jsou spojena udržovanou cyklostezkou, která nabízí romantické vyjížďky na kole nebo in-line bruslích i pěší procházky podél řeky. Vede od Nymburka anglickým parkem.

Má pěkný rovný asfaltový povrch a končí až na soutoku Labe s Cidlinou, v Libicích nad Cidlinou, kde se nachází hradiště rodu Slavníkovců.

Botanicus
Botanicus

Středověké městečko a bylinky

Popojdeme a už jsem v Lysé nad Labem, potažmo v Ostré, krásném středověkém městečku, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata, výrobu mýdla, ražení mince a mnoho dalšího. Za vesnicí stojí za návštěvu nádherná bylinná zahrada Botanicus s bludištěm.

Stará Boleslav
Stará Boleslav

Nejstarší poutní místo

A jdeme dál… Do města s druhým nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, je spojena především s osobou sv.

Václava, který zde byl roku 935 zavražděn, a také s mariánskou poutní tradicí – Palladiem, Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, kteří zde zvelebili zámek.

Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.
Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.

Soutok s Vltavou

Při svém putování jsme právě dorazili do míst, kde se Labe potkává s Vltavou.

Jsme v Mělníce, městě vína, ale také místa, v němž se odehrávají historické příběhy lovců mamutů spisovatele Eduarda Štorcha, a rodiště svaté Ludmily (přibližně v místě dnešního zámku bývalo hradiště Pšov, centrum slovanského kmene Pšovanů).

Čeká tady na vás muzeum historických kočárů, zajímavé městské podzemí i Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla.

Památník Terezín - malá pevnost
Památník Terezín – malá pevnost

Smutná historie

Když se posuneme dál po proudu, ocitneme se v historické pevnosti Terezín založené roku 1780 císařem Josefem II., která se nechvalně zapsala do paměti národa jako věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor) i jako židovské ghetto.

Přesněji Terezín leží při řece Ohři, nedaleko jejího soutoku s Labem. Projděte se zdejším Památníkem a vzdejte památku všem nacistickým obětem.

Děčín
Děčín

Na úchvatném místě Českého Švýcarska

Na soutoku Labe a Ploučnice narazíte na významný říční přístav Děčín, který se řadí mezi nejzelenější města republiky. Však se také rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska s unikátními pískovcovými útvary, a Českého středohoří.

Zajímavé jsou děčínské mosty z 15. a 16. století, a také zámek ležící na skále. Určitě se sem vypravte na romantickou vyhlídku Pastýřská stěna, majestátně se tyčící nad městem. Čeká vás krásný výhled na město.

Labský kaňon
Labský kaňon

Největší v Evropě

A jsme u konce našeho putování. Víte, že na okraji Děčína začíná Labský kaňon, svou hloubkou 300 metrů nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy? Vede kolem něj trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály nabízejí dech beroucí podívanou. Cyklostezka pokračuje, stejně jako řeka Labe, až do Německa.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století. Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf. Nadaný muž, který mimo
Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“. Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil. František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy s
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem. Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyráb
Česká historie oplývá mnoha významnými postavami, ale jen některé z nich znají opravdu spolehlivě všichni. A tak vedle Karla IV., Komenského nebo Masaryka nikdo nezaváhá, když se vysloví jméno Jan Žižka z Trocnova. Husitská tradice v našem národě stále žije, i když od slavných válek kališníků za rovnoprávnost uplynulo už šest století. Podle legendy se budoucí vojevůdce Jan Žižka narodil pod památ
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř