Domů     Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
od 20.3.2023
1

Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti.

Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho malý pramínek se zrodil v horách, které střeží Krakonoš, a to jen kousek od státní hranice s Polskem. Jeho tok končí v Severním moři.

K prameni zamiřte do hor

Až se vydáte do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, určitě navštivte i pramen naší největší řeky. Najdete ho v rašeliništi na Labské louce. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Místem prochází tzv.

Česká cesta a narazíte také na rozcestník turistických tras. K prameni se můžete vydat z Horních Míseček, které leží nedaleko Špindlerova Mlýna.

Přes svah Medvědín se vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů.

Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.
Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.

Krkonošská města

Po cestě dál po proudu se zastavte ve Špindlerově Mlýně i ve Vrchlabí, města s bohatou historií. Nese název Vstupní brána Krkonoš a čeká vás tady spousta pamětihodností, například zámek, klášterní kostel, zajímavá budova radnice.

Příjemný odpočinek nabídne krásná, moderní náplavka, kterou najdete na nábřeží Marie Kubátové, spisovatelky, autorky třeba známých Krkonošských pohádek.

Až si smočíte nohy v Labi, můžete pokračovat dál po proudu, až do Dvora Králové nad Labem, kde si vychutnáte báječné Safari nebo nedalekou přehradu Les Království.

Po cestě narazíte také na vesnici Kuks, která je pozoruhodná unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou. Sochy cností a neřestí vás nadchnou.

Univerzity a Salon republiky

Zastavte se také v Hradci Králové, univerzitním městě, které patří mezi nejstarší a historicky nejvýznamnější česká města. Je památkovou rezervací a najdete tady spoustu historických památek.

Prohlédněte si gotickou katedrálu na Velkém náměstí, Bílou věž i Starou radnici.

Díky věhlasným architektům Jana Kotěry a Josefa Gočára je dnes Hradec Králové moderním místem s řadou monumentálních budov ve stylu secese. Však se mu také od té doby přezdívá Salon republiky.

Koně pro panovníky

Další zastávkou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, jsou Kladruby. Kdo by neznal starokladrubské koně, unikátní české plemeno, které bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovníků?

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Již v roce 1579 jej Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Vyzkoušejte si na simulátoru jízdu v kočáře, prohlédněte si zámek, kočárovnu, muzeum kladrubského chovu koní i rozhlednu.

Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.
Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.

Stojíš v pěkné rovině…

Ano, to už jsme v Kolíně, ve městě, které založil Přemysl Otakar II. a jehož historické jádro je dodnes chráněno jako památková rezervace. Nechte si na jeho prohlídku dostatek času. Nebudete litovat.

Na Karlově náměstí vás překvapí barokní domy, zajímavá budova radnice, krásná kašna i morový sloup. Kousek dál narazíte na bývalé židovské ghetto se synagogou.

Okouzlí vás i dominanta města – chrám svatého Bartoloměje, ke zhlédnutí stojí za to i další kostely (barokní sv.

Víta, Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem, chrám svatého Jana Křtitele, kostel církve československé z roku 1932 a ruiny kostela Všech svatých u nádraží).

Projděte se po druhém nejstarším a druhém největším židovském hřbitově v Čechách, který pochází z roku 1418, navštivte Radimský i Formankův mlýn.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Lázně s krásnou promenádou

Z Kolína je to kousek do lázeňského města Poděbrady a do Nymburka, který proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Nymburkem vás provede turistická cesta, která má 69 zastavení – jedno hezčí než druhé.

V Poděbradech si určitě dopřejte léčivou vřídelní vodu a projděte se po promenádě. Obě města jsou spojena udržovanou cyklostezkou, která nabízí romantické vyjížďky na kole nebo in-line bruslích i pěší procházky podél řeky. Vede od Nymburka anglickým parkem.

Má pěkný rovný asfaltový povrch a končí až na soutoku Labe s Cidlinou, v Libicích nad Cidlinou, kde se nachází hradiště rodu Slavníkovců.

Botanicus
Botanicus

Středověké městečko a bylinky

Popojdeme a už jsem v Lysé nad Labem, potažmo v Ostré, krásném středověkém městečku, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata, výrobu mýdla, ražení mince a mnoho dalšího. Za vesnicí stojí za návštěvu nádherná bylinná zahrada Botanicus s bludištěm.

Stará Boleslav
Stará Boleslav

Nejstarší poutní místo

A jdeme dál… Do města s druhým nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, je spojena především s osobou sv.

Václava, který zde byl roku 935 zavražděn, a také s mariánskou poutní tradicí – Palladiem, Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, kteří zde zvelebili zámek.

Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.
Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.

Soutok s Vltavou

Při svém putování jsme právě dorazili do míst, kde se Labe potkává s Vltavou.

Jsme v Mělníce, městě vína, ale také místa, v němž se odehrávají historické příběhy lovců mamutů spisovatele Eduarda Štorcha, a rodiště svaté Ludmily (přibližně v místě dnešního zámku bývalo hradiště Pšov, centrum slovanského kmene Pšovanů).

Čeká tady na vás muzeum historických kočárů, zajímavé městské podzemí i Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla.

Památník Terezín - malá pevnost
Památník Terezín – malá pevnost

Smutná historie

Když se posuneme dál po proudu, ocitneme se v historické pevnosti Terezín založené roku 1780 císařem Josefem II., která se nechvalně zapsala do paměti národa jako věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor) i jako židovské ghetto.

Přesněji Terezín leží při řece Ohři, nedaleko jejího soutoku s Labem. Projděte se zdejším Památníkem a vzdejte památku všem nacistickým obětem.

Děčín
Děčín

Na úchvatném místě Českého Švýcarska

Na soutoku Labe a Ploučnice narazíte na významný říční přístav Děčín, který se řadí mezi nejzelenější města republiky. Však se také rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska s unikátními pískovcovými útvary, a Českého středohoří.

Zajímavé jsou děčínské mosty z 15. a 16. století, a také zámek ležící na skále. Určitě se sem vypravte na romantickou vyhlídku Pastýřská stěna, majestátně se tyčící nad městem. Čeká vás krásný výhled na město.

Labský kaňon
Labský kaňon

Největší v Evropě

A jsme u konce našeho putování. Víte, že na okraji Děčína začíná Labský kaňon, svou hloubkou 300 metrů nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy? Vede kolem něj trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály nabízejí dech beroucí podívanou. Cyklostezka pokračuje, stejně jako řeka Labe, až do Německa.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
PORT 1560 není jen historickým objektem, ale také kulturním a společenským centrem, jehož nedílnou součástí je novogotická Varna. Návštěvníci se v ní mohou díky stálé expozici ponořit nejen do historie pivovarnictví, ale také ochutnat piva značky Krumlov. Ta se zde vaří od roku 2015 pod dohledem zkušené sládkové Dagmar Vlkové. Vydáte-li se na tematickou návštěvu PORT 1560, cestu za pivem a jeho
Jste na výletě v okolí Bečova nad Teplou? Pak vězte, že takřka na dohled od bečovského zámku, na náměstí v historické budově bývalého Okresního soudu, můžeme už od roku 1999 navštívit nevšední Muzeum historických motocyklů. Nabízí přes padesát unikátních strojů, ale také historická jízdní kola a samostatné motocyklové motory. Návštěvníky možná překvapí třeba jediný světově dochovaný motocykl hor
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z