Domů     Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
od 20.3.2023
1

Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti.

Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho malý pramínek se zrodil v horách, které střeží Krakonoš, a to jen kousek od státní hranice s Polskem. Jeho tok končí v Severním moři.

K prameni zamiřte do hor

Až se vydáte do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, určitě navštivte i pramen naší největší řeky. Najdete ho v rašeliništi na Labské louce. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Místem prochází tzv.

Česká cesta a narazíte také na rozcestník turistických tras. K prameni se můžete vydat z Horních Míseček, které leží nedaleko Špindlerova Mlýna.

Přes svah Medvědín se vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů.

Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.
Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.

Krkonošská města

Po cestě dál po proudu se zastavte ve Špindlerově Mlýně i ve Vrchlabí, města s bohatou historií. Nese název Vstupní brána Krkonoš a čeká vás tady spousta pamětihodností, například zámek, klášterní kostel, zajímavá budova radnice.

Příjemný odpočinek nabídne krásná, moderní náplavka, kterou najdete na nábřeží Marie Kubátové, spisovatelky, autorky třeba známých Krkonošských pohádek.

Až si smočíte nohy v Labi, můžete pokračovat dál po proudu, až do Dvora Králové nad Labem, kde si vychutnáte báječné Safari nebo nedalekou přehradu Les Království.

Po cestě narazíte také na vesnici Kuks, která je pozoruhodná unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou. Sochy cností a neřestí vás nadchnou.

Univerzity a Salon republiky

Zastavte se také v Hradci Králové, univerzitním městě, které patří mezi nejstarší a historicky nejvýznamnější česká města. Je památkovou rezervací a najdete tady spoustu historických památek.

Prohlédněte si gotickou katedrálu na Velkém náměstí, Bílou věž i Starou radnici.

Díky věhlasným architektům Jana Kotěry a Josefa Gočára je dnes Hradec Králové moderním místem s řadou monumentálních budov ve stylu secese. Však se mu také od té doby přezdívá Salon republiky.

Koně pro panovníky

Další zastávkou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, jsou Kladruby. Kdo by neznal starokladrubské koně, unikátní české plemeno, které bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovníků?

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Již v roce 1579 jej Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Vyzkoušejte si na simulátoru jízdu v kočáře, prohlédněte si zámek, kočárovnu, muzeum kladrubského chovu koní i rozhlednu.

Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.
Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.

Stojíš v pěkné rovině…

Ano, to už jsme v Kolíně, ve městě, které založil Přemysl Otakar II. a jehož historické jádro je dodnes chráněno jako památková rezervace. Nechte si na jeho prohlídku dostatek času. Nebudete litovat.

Na Karlově náměstí vás překvapí barokní domy, zajímavá budova radnice, krásná kašna i morový sloup. Kousek dál narazíte na bývalé židovské ghetto se synagogou.

Okouzlí vás i dominanta města – chrám svatého Bartoloměje, ke zhlédnutí stojí za to i další kostely (barokní sv.

Víta, Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem, chrám svatého Jana Křtitele, kostel církve československé z roku 1932 a ruiny kostela Všech svatých u nádraží).

Projděte se po druhém nejstarším a druhém největším židovském hřbitově v Čechách, který pochází z roku 1418, navštivte Radimský i Formankův mlýn.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Lázně s krásnou promenádou

Z Kolína je to kousek do lázeňského města Poděbrady a do Nymburka, který proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Nymburkem vás provede turistická cesta, která má 69 zastavení – jedno hezčí než druhé.

V Poděbradech si určitě dopřejte léčivou vřídelní vodu a projděte se po promenádě. Obě města jsou spojena udržovanou cyklostezkou, která nabízí romantické vyjížďky na kole nebo in-line bruslích i pěší procházky podél řeky. Vede od Nymburka anglickým parkem.

Má pěkný rovný asfaltový povrch a končí až na soutoku Labe s Cidlinou, v Libicích nad Cidlinou, kde se nachází hradiště rodu Slavníkovců.

Botanicus
Botanicus

Středověké městečko a bylinky

Popojdeme a už jsem v Lysé nad Labem, potažmo v Ostré, krásném středověkém městečku, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata, výrobu mýdla, ražení mince a mnoho dalšího. Za vesnicí stojí za návštěvu nádherná bylinná zahrada Botanicus s bludištěm.

Stará Boleslav
Stará Boleslav

Nejstarší poutní místo

A jdeme dál… Do města s druhým nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, je spojena především s osobou sv.

Václava, který zde byl roku 935 zavražděn, a také s mariánskou poutní tradicí – Palladiem, Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, kteří zde zvelebili zámek.

Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.
Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.

Soutok s Vltavou

Při svém putování jsme právě dorazili do míst, kde se Labe potkává s Vltavou.

Jsme v Mělníce, městě vína, ale také místa, v němž se odehrávají historické příběhy lovců mamutů spisovatele Eduarda Štorcha, a rodiště svaté Ludmily (přibližně v místě dnešního zámku bývalo hradiště Pšov, centrum slovanského kmene Pšovanů).

Čeká tady na vás muzeum historických kočárů, zajímavé městské podzemí i Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla.

Památník Terezín - malá pevnost
Památník Terezín – malá pevnost

Smutná historie

Když se posuneme dál po proudu, ocitneme se v historické pevnosti Terezín založené roku 1780 císařem Josefem II., která se nechvalně zapsala do paměti národa jako věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor) i jako židovské ghetto.

Přesněji Terezín leží při řece Ohři, nedaleko jejího soutoku s Labem. Projděte se zdejším Památníkem a vzdejte památku všem nacistickým obětem.

Děčín
Děčín

Na úchvatném místě Českého Švýcarska

Na soutoku Labe a Ploučnice narazíte na významný říční přístav Děčín, který se řadí mezi nejzelenější města republiky. Však se také rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska s unikátními pískovcovými útvary, a Českého středohoří.

Zajímavé jsou děčínské mosty z 15. a 16. století, a také zámek ležící na skále. Určitě se sem vypravte na romantickou vyhlídku Pastýřská stěna, majestátně se tyčící nad městem. Čeká vás krásný výhled na město.

Labský kaňon
Labský kaňon

Největší v Evropě

A jsme u konce našeho putování. Víte, že na okraji Děčína začíná Labský kaňon, svou hloubkou 300 metrů nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy? Vede kolem něj trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály nabízejí dech beroucí podívanou. Cyklostezka pokračuje, stejně jako řeka Labe, až do Německa.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás zavede i do repliky dolu, kde uvidíme i těžní str
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Tady by se příroda mohla od člověka učit, jak se to má dělat. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organiz
Vydejte se za tajemnem do bohem zapomenutého kraje. V Osoblaze, městečku u polských hranic, objevíte zákoutí židovského hřbitova, který patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás. V Krnově zas narazíte na jedinou činnou synagogu v Moravskoslezském kraji, kde si sami hebrejsky podepíšete svitek Tóry a seznámíte se s příběhem o slavném likéru. Za židovským tajemstvím do Osoblahy Židovs
30.4.2023
Sluneční paprsky svítí do světnic, ve kterých se v doprovodu notné dávky nostalgie přenesete do časů dávno minulých a připomenete si staré lidové tradice, řemesla a jak se vlastně žilo na vsi. Leckde se konají jarmarky či vyhlášené národopisné programy a jiné akce. Přerov nad Labem Naplánujte si výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech sedmi chalup můžete přihlížet scénká
Navštivte Hodonín u Kunštátu, kde leží památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě.  Památník slouží jak memento obětí holokaustu Romů a Sintů – nachází se na autentickém místě, přibližně 50 km na severozápad od Brna. V letech 1942-1943 tady existoval tzv. cikánský tábor. Před transportem do koncentračního tábora Auschwitz II- Birkena zde byly nuceně koncentrovány celé rodiny Romů z Čech a Morav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Další dárky pro Agátu za statisíce!
nasehvezdy.cz
Další dárky pro Agátu za statisíce!
Mediální magnát Jaromír Soukup (54) na své partnerce, modelce Agátě Hanychové (54), rozhodně nešetří. K narozeninám jí koupil dárek, který si rozhodně jen tak někdo dovolit nemůže. Tentokrát ji potě
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz
Smetanové brambory se sýrem
Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny? Vsaďte na netradičně zapečené brambory zjemněné poctivou smetanou. Ingredience 500 g brambor 100 ml smetany 30% 150 ml plnotučného mléka 1 lžíc
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
epochaplus.cz
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička dětí si právě vyrábí provizorní píšťalky. Kamaráda pak z legrace sešlehají velkými listy. O hodinu později sedí na pohotovosti vyděšená skupina ma
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který ú
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
nasehvezdy.cz
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
Do povědomí diváků se herec Milan Šteindler (66) zapsal jako bavič, který si nebere servítky a humor rozdává na potkání. Soukromý život herce se ale bezstarostné komedii rozhodně nepodobá. Dlouhé r
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz
Nedala jsem na řeči kamarádek
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz
Vysavač na okna je skvělý pomocník
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
České muzeum stříbra
epochanacestach.cz
České muzeum stříbra
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího