Domů     Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
od 20.3.2023
1

Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti.

Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho malý pramínek se zrodil v horách, které střeží Krakonoš, a to jen kousek od státní hranice s Polskem. Jeho tok končí v Severním moři.

K prameni zamiřte do hor

Až se vydáte do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, určitě navštivte i pramen naší největší řeky. Najdete ho v rašeliništi na Labské louce. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Místem prochází tzv.

Česká cesta a narazíte také na rozcestník turistických tras. K prameni se můžete vydat z Horních Míseček, které leží nedaleko Špindlerova Mlýna.

Přes svah Medvědín se vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů.

Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.
Náměstí ve Vrchlabí na vás dýchne krkonošskou náladu.

Krkonošská města

Po cestě dál po proudu se zastavte ve Špindlerově Mlýně i ve Vrchlabí, města s bohatou historií. Nese název Vstupní brána Krkonoš a čeká vás tady spousta pamětihodností, například zámek, klášterní kostel, zajímavá budova radnice.

Příjemný odpočinek nabídne krásná, moderní náplavka, kterou najdete na nábřeží Marie Kubátové, spisovatelky, autorky třeba známých Krkonošských pohádek.

Až si smočíte nohy v Labi, můžete pokračovat dál po proudu, až do Dvora Králové nad Labem, kde si vychutnáte báječné Safari nebo nedalekou přehradu Les Království.

Po cestě narazíte také na vesnici Kuks, která je pozoruhodná unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou. Sochy cností a neřestí vás nadchnou.

Univerzity a Salon republiky

Zastavte se také v Hradci Králové, univerzitním městě, které patří mezi nejstarší a historicky nejvýznamnější česká města. Je památkovou rezervací a najdete tady spoustu historických památek.

Prohlédněte si gotickou katedrálu na Velkém náměstí, Bílou věž i Starou radnici.

Díky věhlasným architektům Jana Kotěry a Josefa Gočára je dnes Hradec Králové moderním místem s řadou monumentálních budov ve stylu secese. Však se mu také od té doby přezdívá Salon republiky.

Koně pro panovníky

Další zastávkou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, jsou Kladruby. Kdo by neznal starokladrubské koně, unikátní české plemeno, které bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovníků?

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Již v roce 1579 jej Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Vyzkoušejte si na simulátoru jízdu v kočáře, prohlédněte si zámek, kočárovnu, muzeum kladrubského chovu koní i rozhlednu.

Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.
Přeneste se do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se sály a komnatami kladrubského zámku.

Stojíš v pěkné rovině…

Ano, to už jsme v Kolíně, ve městě, které založil Přemysl Otakar II. a jehož historické jádro je dodnes chráněno jako památková rezervace. Nechte si na jeho prohlídku dostatek času. Nebudete litovat.

Na Karlově náměstí vás překvapí barokní domy, zajímavá budova radnice, krásná kašna i morový sloup. Kousek dál narazíte na bývalé židovské ghetto se synagogou.

Okouzlí vás i dominanta města – chrám svatého Bartoloměje, ke zhlédnutí stojí za to i další kostely (barokní sv.

Víta, Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem, chrám svatého Jana Křtitele, kostel církve československé z roku 1932 a ruiny kostela Všech svatých u nádraží).

Projděte se po druhém nejstarším a druhém největším židovském hřbitově v Čechách, který pochází z roku 1418, navštivte Radimský i Formankův mlýn.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Lázně s krásnou promenádou

Z Kolína je to kousek do lázeňského města Poděbrady a do Nymburka, který proslavil Bohumil Hrabal ve svých Postřižinách. Nymburkem vás provede turistická cesta, která má 69 zastavení – jedno hezčí než druhé.

V Poděbradech si určitě dopřejte léčivou vřídelní vodu a projděte se po promenádě. Obě města jsou spojena udržovanou cyklostezkou, která nabízí romantické vyjížďky na kole nebo in-line bruslích i pěší procházky podél řeky. Vede od Nymburka anglickým parkem.

Má pěkný rovný asfaltový povrch a končí až na soutoku Labe s Cidlinou, v Libicích nad Cidlinou, kde se nachází hradiště rodu Slavníkovců.

Botanicus
Botanicus

Středověké městečko a bylinky

Popojdeme a už jsem v Lysé nad Labem, potažmo v Ostré, krásném středověkém městečku, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata, výrobu mýdla, ražení mince a mnoho dalšího. Za vesnicí stojí za návštěvu nádherná bylinná zahrada Botanicus s bludištěm.

Stará Boleslav
Stará Boleslav

Nejstarší poutní místo

A jdeme dál… Do města s druhým nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, je spojena především s osobou sv.

Václava, který zde byl roku 935 zavražděn, a také s mariánskou poutní tradicí – Palladiem, Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, kteří zde zvelebili zámek.

Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.
Na soutok se pohodlně podíváte z turistické vyhlídky.

Soutok s Vltavou

Při svém putování jsme právě dorazili do míst, kde se Labe potkává s Vltavou.

Jsme v Mělníce, městě vína, ale také místa, v němž se odehrávají historické příběhy lovců mamutů spisovatele Eduarda Štorcha, a rodiště svaté Ludmily (přibližně v místě dnešního zámku bývalo hradiště Pšov, centrum slovanského kmene Pšovanů).

Čeká tady na vás muzeum historických kočárů, zajímavé městské podzemí i Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla.

Památník Terezín - malá pevnost
Památník Terezín – malá pevnost

Smutná historie

Když se posuneme dál po proudu, ocitneme se v historické pevnosti Terezín založené roku 1780 císařem Josefem II., která se nechvalně zapsala do paměti národa jako věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor) i jako židovské ghetto.

Přesněji Terezín leží při řece Ohři, nedaleko jejího soutoku s Labem. Projděte se zdejším Památníkem a vzdejte památku všem nacistickým obětem.

Děčín
Děčín

Na úchvatném místě Českého Švýcarska

Na soutoku Labe a Ploučnice narazíte na významný říční přístav Děčín, který se řadí mezi nejzelenější města republiky. Však se také rozkládá se na rozhraní Českého Švýcarska s unikátními pískovcovými útvary, a Českého středohoří.

Zajímavé jsou děčínské mosty z 15. a 16. století, a také zámek ležící na skále. Určitě se sem vypravte na romantickou vyhlídku Pastýřská stěna, majestátně se tyčící nad městem. Čeká vás krásný výhled na město.

Labský kaňon
Labský kaňon

Největší v Evropě

A jsme u konce našeho putování. Víte, že na okraji Děčína začíná Labský kaňon, svou hloubkou 300 metrů nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy? Vede kolem něj trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály nabízejí dech beroucí podívanou. Cyklostezka pokračuje, stejně jako řeka Labe, až do Německa.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je